Η Ρεάλ έκανε το δεύτερο βήμα για την πρόκρισή της στους τελικούς της ACB

Τζάναν Μούσα

Νίκος Καλαμπάκας 23:37 - 31.05.2024 / Ανανεώθηκε: 23:37 - 31.05.2024

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 104-98 και έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Τη δεύτερή της νίκη από τις τρεις που απαιτούνται σημείωσε η Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στην Μπαρτσελόνα.

Οι παίκτες του Tσους Ματέο επικράτησαν με σκορ 104-98 και έκαναν το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών των playoffs της ACB. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Μούσα που σημείωσε 18 πόντους. Οι νικητές είχαν 5 διψήφιους παίκτες, αφού 18 πρόσθεσε ο Γιουλ, 14 ο Καμπάτσο, 12 ο Ταβάρες και 12 ο Χεζόνια.

Οι Καταλανοί μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και στη λήξη της 1ης περιόδου προηγήθηκαν με 2 πόντους (22-24), όμως η Ρεάλ ανέβασε ταχύητα στη 2η περίοδο και με επί μέρους σκορ 22-16 πήγε στο ημίχρονο με διαφορά 4 πόντων (44-40).

Οι Μαδριλένοι συνέχισαν να πιέζουν τους αντιπάλους τους και δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα. Στο 30' το σκορ ήταν 73- 62 και οι βάσεις για το 2-0 είχαν μπει για τα καλά.

'Όσο κι αν προσπάθησαν οι Καταλανοί να επιστρέψουν δεν το κατάφεραν, αφού η Ρεάλ κυριάρχησε απόλυτα και στην 4η περίοδο και δεν άφησε την Μπαρτσελόνα να επιστρέψει στον αγώνα.

Δεκάλεπτα: 22-24, 44-40, 73-62, 104-98