Παρέμεινε πρώτο το Μαρούσι με σούπερ Γιαννόπουλο, Φρίντρικσον και Ρέινολντς!

Νίκος Καλαμπάκας 20:02 - 16.10.2024 / Ανανεώθηκε: 20:04 - 16.10.2024

Το Μαρούσι πήρε τη νίκη επί της Σαμπάχ στο Μπακού (70-82) και παρέμεινε πρώτο στον 7ο όμιλο του Europe Cup.

O Γιαννόπουλος έδειξε τις ηγετικές του ικανότητες, ο Φρίντρικσον με τον Ρέινολντς ανέβασαν την ταχύτητα και το Μαρούσι επιβλήθηκε της Σαμπάχ στο Μπακού με σκορ 82-70.

Για να φτάσει στη νίκη η ελληνική ομάδα χρειάστηκε να βγει μπροστά ο Χάρης Γιαννόπουλος που πρόσθεσε μια ακόμα επιβλητική εμφάνιση στο πλούσιο βιογραφικό του (20 πόντους), την ώρα που οι Ρέινολντς και Φρίντρικσον ήταν οι άλλοι δύο «σωματοφύλακες» του συλλόγου των βορείων προαστείων.

Κάπως έτσι οι «κίτρινοι» πήραν τη 2η τους νίκη σε ισάριθμα ματς και παρέμειναν στην 1η θέση της κατάταξης του 7ου ομίλου του Europe Cup.

Οι δύο αντίπαλοι μπήκαν ορεξάτοι στην 1η περίοδο και το ματς είχε από το ξεκίνημά του πολύ καλό ρυθμό. Το Μαρούσι προσπάθησε να βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους, όμως η Σαμπάχ έβρισκε τις λύσεις και κρατιόταν κοντά στο σκορ, καθιστώντας την αναμέτρηση αμφίρροπη. Στο 10ο λεπτό η ομάδα του Μπακού ήταν μπροστά με δύο πόντους (27-25) και έδειχνε ικανή να κάνει τη ζημιά.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του ματς και στο 2ο δεκάλεπτο με τους δύο αντιπάλους να βαδίζουν χέρι - χέρι μετά το 5ο λεπτό. Μέχρι το 15' η Σαμπάχ είχε διαφορά που έφτασε μέχρι τους 9 (35-26), όμως η ελληνική ομάδα έκανε την αντεπίθεσή της και τελικά στο ημίχρονο είχε προβάδισμα ενός πόντους (40-41).

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε εντελώς διαφορετικά. Το Μαρούσι πάτησε γκάζι, η Σαμπάχ δεν μπορούσε να ακολουθήσει κι έτσι έβλεπε τους Έλληνες να ανεβάζουν τη διαφορά μέχρι τους 9 πόντους (51-60). Στο 30' η τιμή της είχε παραμείνει στα ίδια επίπεδα (53-62)και το Μαρούσι έδειχνε ικανό να πάρει το «διπλό».

Όπως και τελικά συνέβη, αφού οι γηπεδούχοι δεν είχαν το σθένος να αντιδράσουν ξανά και είδαν την ελληνική ομάδα να δραπετεύει με το 70-82.

Δεκάλεπτα: 27-25, 40-41, 51-60, 70-82