Ο Σάσα ήταν υπέροχος όμως οι Σανς υπέταξαν τους Κινγκς

Σακραμέντο Κινγκς

Σάσα Βεζένκοφ

Νίκος Καλαμπάκας 06:53 - 17.01.2024 / Ανανεώθηκε: 10:34 - 14.08.2024

Ο Σάσα Βεζένκοφ έκανε ένα από τα καλύτερά του παιχνίδια στο ΝΒΑ, όμως οι Κινγκς ηττήθηκαν από τους Σανς εκτός έδρας με σκορ 119-118, χάρη στο come back της ομάδας του Φοίνιξ στο τελευταίο δωδεκάλεπτο.

Οι Κινγκς είχαν στριμώξει για τρία δωδεκάλεπτα τους Σανς στα σχοινιά, όμως η ομάδα του Φοίνιξ τα έβαλε όλα μαζεμένα στην τελευταία περίοδο και τελικά επιβλήθηκαν μπροστά στο κοινό τους με 119-117, δείχνοντας ότι βρίσκουν τη φόρμα τους, απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες της δυτικής περιφέρειας.

Ήταν μια νύχτα γεμάτη αποδοκιμασίες μέσα στο Footprint Center, καθώς το πλήθος των γηπεδούχων εξέφραζε τα συναισθήματά τους σε όλη τη διάρκεια του αγώνα στον οποίο η ομάδα τους βρέθηκε πίσω στο σκορ μέχρι και 22 πόντους, όμως τελικά με απίστευτο come back νίκησε.

Οι Κινγκς ξεκίνησαν δυνατά, έχοντας προβάδισμα 39-27 στο δεύτερο δωδεκάλεπτο χάρη στα μακρινά σουτ (60,7% ). Τέσσερις παίκτες του Σακραμέντο (Μάρεϊ, Μπαρνς, Ντε Άαρον και Σαμπόνις) είχαν επτά ή περισσότερους πόντους.

Ο Σάσα Βεζένκοφ αγωνίστηκε για 17.41' και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους ισοφαρίζοντας το ρεκόρ καριέρας του.

Το Φοίνιξ είδε τους αντιπάλους του να προηγούνται στο ημίχρονο με 70-51. Ο Γκρέισον Άλεν (20 πόντοι) ήταν ο μοναδικός παίκτης των Σανς με διψήφιο σκορ μετά από δύο δεκάλεπτα.

Οι Κινγκς αύξησαν το προβάδισμά τους στο 20+ στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, όμως οι Σανς επανήλθαν και στο τέλος του 3ου δωδεκάλεπτου το Σακραμέντο προηγούταν 96-84. Ο Νούρκιτς ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο με 15 ριμπάουντ.

Ο Σαμπόνις σημείωσε το 11ο triple-double της σεζόν στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δωδεκαλέπτου. Μια σύντομη έκρηξη από τους Σανς ανάγκασε τον προπονητή των Κινγκς, Μάικ Μπράουν, να παίρνει τάιμ άουτ στο 4:39 και το προβάδισμά τους να μειώνεται στο 12.

Τότε - σχεδόν για πρώτη φορά σε όλο το παιχνίδι - η ομάδα του Φοίνιξ βρήκε την επιθετική της συνοχή και αντέδρασε.

Αργά αλλά σταθερά οι Σανς μείωσαν τη διαφορά τους έως ότου ένα ζευγάρι ελεύθερων βολών του Κέβιν Ντουράντ στο τελευταίο λεπτό, ολοκλήρωσε τελικά την επιστροφή των 20+ πόντων για να εξασφαλίσει τη νίκη για τους γηπεδούχους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-39, 51-70, 84-98, 119-117

ΦΟΙΝΙΞ ΣΑΝΣ (Φρανκ Βόγκελ): Άλεν 29, Ντουράντ 27, Νούρκιτς 10 (4/5 δίποντα, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπιλ 13, Μπούκερ 16 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Γκόρντον 13, Μέτου 6, Γιούμπανκς 3, Οκόγκι 2

ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ (Έιντριαν Γκρίφιν): Μάρεϊ 18, Μπαρνς 8, Σαμπόνις 21, Χέρτερ 10 (2), Φοξ 33 (6/14 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 3/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μονκ 13, Λάιλς, Βεζένκοβ 14, Λεν