Άργησε να βάλει… αφύπνιση ο ΠΑΟΚ και έχασε (82-78) από τη Σάσαρι

Τζέιλεν Χαντς / © paokbc.gr

Sportal newsroom 23:52 - 29.11.2022 / Ανανεώθηκε: 11:23 - 20.08.2024

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Θεσσαλονικείς αντεπιτέθηκαν, αλλά τελικά ηττήθηκαν στη Σαρδηνία με τον Τζέιλεν Χαντς να αστοχεί στο κρίσιμο σουτ. Έτσι, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έμεινε στη μία νίκη έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές στην BCL.

Παραλίγο να κάνει την ολική επαναφορά ο ΠΑΟΚ, που προδόθηκε από το νωθρό του πρώτο ημίχρονο και τελικά ηττήθηκε με 82-78 από τη Σάσαρι. Οι Ιταλοί πήραν την πρώτη τους νίκη στo Basketball Champions League.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 13 πόντους (52-39 στην τρίτη περίοδο) ο ΠΑΟΚ επέστρεψε, αλλά στο τέλος δεν ήταν παραγωγικός. Ο Τζέιλεν Χαντς στην τελευταία επίθεση των 14’’ για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη αστόχησε σε τρίποντο (0,8’’ πριν από το τέλος) και έχασε την ευκαιρία να φύγει πανηγυρίζοντας από τη Σαρδηνία. Ο Αμερικανός δεν μπόρεσε να φθάσει τους 22 πόντους, παρόλα αυτά έκανε (σχεδόν) τα πάντα για να τα καταφέρει η ομάδα του. Τελικά, δεν ήταν πρώτος σκόρερ, αφού ο Τζέιλεν Ράιλι είχε 20 και αυτός έμεινε στους 19.

Έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές στην Basketball Champions League ο ΠΑΟΚ έχει μείνει με τη Σάσαρι στις τελευταίες δύο θέσεις του Group G έχοντας ρεκόρ 1-3. Πρώτη είναι η αήττητη Ουνικάχα, που παίζει την Τετάρτη (21.00) στη Μάλαγα με τη γαλλική Ντιζόν (2-1).

Η Σάσαρι στο ξεκίνημα του αγώνα έδειξε τη θέλησή της για να κατακτήσει την πρώτη της νίκη στον όμιλο. Με σωστές επιλογές και υπομονή, με οικονομία και λίγα λάθη κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχε καταφέρει να χτίσει μία διψήφια διαφορά: 40-30. Στην επανάληψη μπήκε το ίδιο σοβαρά. Με τρίποντο του Αλεσάντρο Τζεντίλε (7 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού και γιος του Φερντινάντο, επίσης πρώην παίκτη των «πρασίνων», οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 52-39 και αυτή η διαφορά των 13 πόντων ήταν η μεγαλύτερη που δημιούργησαν στον αγώνα.

Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά και να αποκτά επαφή και πάλι στο 63-60. Οι Χαντς, Ράιλι έδωσαν λύσεις, ο Πόλεϊ έβαλε τα σουτ και από εκεί και πέρα είχαμε... μάχη. Οι δύο πρώτοι με μία βολή ο καθένας μείωσαν σε 79-78. Ακολούθησε σκόπιμο φάουλ, ο Κρούσλιν της Σάσαρι έβαλε 1/2, έκανε το 80-78 και άφησε 14'' στους φιλοξενούμενους.

Χρόνος ικανός, αλλά τελικά καθόλου ικανοποιητικός. Ο Τζέιλεν Χαντ το πήρε πάνω του, σούταρε από την κορυφή για τρεις πόντους και η μπάλα βρήκε σίδερο!

MVP: Ειμάντας Μπέντζιους

O 32χρονος λιθουανός φόργουορντ έκανε το καλύτερο παιχνίδι του στο φετινό Champions League του μπάσκετ. Είχε 18 πόντους, όσους είχε βάλει και στην πρεμιέρα με την Ουνικάχα, αλλά αυτή τη φορά είχε και 8 ριμπάουντ. Πρόκειται για έναν από τους δυναμικούς φόργουορντ της διοργάνωσης, που μετρά μέσο όρο 13,3 πόντους 5 ριμπάουντ και 2,8 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 40-30, 63-55, 82-78.
ΣΑΣΑΡΙ (Μπούκι): Μπέντζιους 18 (4/4 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κρούσλιν 3, Νίκολιτς 6 (7 ασίστ), Ρόμπινσον 14 (7/7 βολές, 6 ασίστ), Στίβενς 15 (7/10 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Ντεβέκι, Ντιοπ 5, Τζεντίλε 7, Τζόουνς 10, Τρέιερ 4.
ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 6 (2/8 σουτ), Χαντς 19 (10/10 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαργαρίτης 4, Πόλι 15 (3/3 τρίποντα), Σαλούστρος 6 (10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Χρηστίδης, Ρένφρο 8 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ράιλι 20 (5/12 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σλαφτσάκης, Τσιακμάς.