Στους τελικούς της Ανατολής οι Σέλτικς

Τζέισον Τέιτουμ

© photo by Adam Glanzman / Getty Images / Ideal Images

Νίκος Καλαμπάκας 09:19 - 16.05.2024 / Ανανεώθηκε: 09:26 - 29.05.2024

Η Βοστώνη επικράτησε του Κλίβελαντ με 113-98 και έκανε το 4-1 στη σειρά τους, παίρνοντας και το εισιτήριο για τους τελικούς της Ανατολής.

Η Βοστώνη έγινε η πρώτη ομάδα στα playoffs που πήρε το εισιτήριο για τους τελικούς των δύο περιφερειών. Οι Σέλτικς επικράτησαν των Καβαλίερς με 113-98, έκαναν το 4-1 στη σειρά και πλέον περιμένου να μάθουν τον επόμενό τους αντίπαλο, που θα προκύψει από το ζευγάρι των Νικς με τους Πέισερς.

Το βράδυ για τους Κέλτες ήταν ευχάριστο, αφού η αντίσταση των Καβαλίερς κράτησε μόνο ένα ημίχρονο. Η Βοστώνη είδε τους φιλοξενούμενούς της να μένουν κοντά στο σκορ (28-28 το πρώτο δεκάλεπτο, 58-52 στο ημίχρονο), όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έγιναν ακόμα πιο σκληροί στην άμυνα και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη. Στο 36' ο πίνακας του σκορ έγραφε 85-79, όμως στη συνέχεια η ομάδα του Κλίβελαντ δεν μπόρεσε να κάνει τη διαφορά και γνώρισε ήττα με σκορ 113-98.

Ο Τέιτουμ σημείωσε 25 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ για τους νικητές, ενώ έχασε το triple double για μια ασίστ. Από κοντά σε απόδοση και ο Χόρφορντ που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους.

Πλέον, η ομάδα της Βοστώνης περιμένει να μάθει ποια ομάδα από τους Νικς και τους Πέισερς θα περάσει στον τελικό της Ανατολής (η Νέα Υόρκη προηγείται στη σειρά με 3-2).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-28, 58-52, 85-79, 113-98