Ανώτεροι οι Σέλτικς, έκαναν το 2-0 κόντρα στο Ντάλας

Photo by Maddie Meyer/Getty Images

Νίκος Καλαμπάκας 08:08 - 10.06.2024 / Ανανεώθηκε: 08:08 - 10.06.2024

Οι Σέλτικς επικράτησαν των Μάβερικς με 105-98 και έκαναν το 2-0 στη σειρά των τελικών του ΝΒΑ.

Σαφές προβάδισμα τίτλου πήραν οι Σέλτικς έναντι των Μάβερικς, αφού στο game 2 των τελικών του NBA επικράτησαν με 105-98 και έκαναν το 2-0 στη σειρά.

Οι Κέλτες ήταν και πάλι ανώτεροι, βρήκαν τον τρόπο να κυριαρχήσουν στο παρκέ και απέδειξαν ότι τουλάχιστον τη δεδομένη χρονική στιγμή είναι ανώτεροι του Ντόντσιτς και της παρέας του. Κομβική στιγμή του αγώνα ήταν στα 50'' πριν τη λήξη του, όταν ο Ουάσινγκτον προσπάθησε να καρφώσει την μπάλα για το 103-100, όμως οι Μπράουν και Ουάιτ τον έκοψαν και χάρισαν τη νίκη στη Βοστώνη.

Το Ντάλας ήταν καλύτερο στην πρώτη περίοδο, όταν και στο τέλος της προηγούταν με τρεις πόντους (25-28), όμως σταδιακά οι Σέλτικς ανέβαζαν την απόδοσή τους και έτσι στο ημίχρονο είχαν πάρει κεφάλι στο σκορ (54-51).

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άνοιξαν το γκάζι και ανέβασαν τη διαφορά στους 9' στο 36' (83-74). Στην τελευταία περίοδο έπεσαν κορμιά, όμως οι γηπεδούχοι είχαν βρει τον τρόπο να επιβληθούν και δύσκολα θα άφηναν τη νίκη να τους ξεφύγει.

Το τελικό 105-98 τους δίνει σαφές προβάδισμα για τον τίτλο, ωστόσο ακόμα τίποτα δεν έχει κριθεί.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Χολιντέι με 26 πόντους, ενώ 21 πρόσθεσε ο Μπράουν και 18 ο Τέιτουμ. Τριπλ νταμπλ για τον Ντόντσιτς που σημείωσε 32 πόντους, μάζεψε 11 ριμπάουντ και μοίρασε ισάριθμες ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-28, 54-51, 83-74, 105-98