«Λύγισε» στην παράταση η Εθνική Εφήβων κόντρα στη Σουηδία

Χρήστος Τσάλτας 18:01 - 28.07.2024 / Ανανεώθηκε: 18:23 - 28.07.2024

Η Εθνική Εφήβων βρέθηκε στο -11 στις αρχές της τέταρτης περιόδου, έκανε μεγάλη προσπάθεια, όμως αυτή δεν ολοκληρώθηκε, καθώς η Σουηδία πήρε τη νίκη στην παράταση (91-81), αφήνοντας την «γαλανόλευκη» χωρίς νίκη στο Eurobasket U18 του Τάμπερε.

Για ένα ημίχρονο η Εθνική Εφήβων είχε τον έλεγχο κόντρα στη Σουηδία και έδειχνε ικανή να φτάσει στην πρώτη νίκη της στο Eurobasket u18 στο Τάμπερε της Φινλανδάς. Τα πράγματα ωστόσο δεν πήγαν όπως τα περίμεναν οι παίκτες του Ιωσήφ Νικολαϊδη, καθώς στο δεύτερο μέρος οι Σκανδιναβοί ανέβασαν την ένταση.

Η Σουηδία επέβαλε το παιχνίδι της στο τρίτο δεκάλεπτο και ανέτρεψε την κατάσταση, χάρη σε επί μέρους 32-17 για το 66-59 του τρίτου δεκαλέπτου. Η διαφορά μάλιστα έφτασε και σε διψήφια επίπεδα υπέρ της Σουηδίας (73-62, 32'), όμως η αντίδραση της Εθνικής ήταν άμεση, με Λιοτόπουλο και Παγώνη να αναλαμβάνουν δράση. Μάλιστα στο τελευταίο λεπτό ο Πατρίκης με γκολ-φάουλ έβαλε την Εθνική μπροστά (76-78, 1'09'' για το τέλος), όμως οι Σουηδοί έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση, χάρη σε βολές του Νζονιανσί για το 79-79.

Στην παράταση τα τρίποντα του Χομέλιους αποδείχθηκαν κομβικά, με τον Αβδάλα να προσπαθεί να πλησιάσει, χωρίς όμως αποτέλεσμα και την Εθνική Εφήβων να γνωρίζει δεύτερη ήττα στον όμιλο, μετά από αυτή της πρεμιέρας κόντρα στην Γαλλία. Ο Παναγιώτης Παγώνης με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο πρώτος σκόρερ της Εθνικής ,με τον Λευτέρη Λιοτόπουλο να ακολουθεί με 23 πόντους, όμως οι δύο παίκτες δεν αρκούσαν για να αλλάξουν τον ρου της αναμέτρησης.

Την Δευτέρα (29/08) η Εθνική ομάδα αντιμετωπίζει την Δανία, για την 3η και τελευταία αγωνιστική του ομίλου, με στόχο την πρώτη νίκη της στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 34-41, 66-59, 79-79 (κ.δ), 91-81.

Ελλάδα (Νικολαϊδης): Βλάσσης 3 (1), Πρέκας, Ροζακέας 6, Σπαρτάλης 2, Αμπόσι, Αβδάλας 11 (1), Κομνιανίδης, Πατρίκης 9, Αλεξάκης 3 (1), Λιοτόπουλος 23 (6), Χαντζής, Παγώνης 24 (3τρ. 11ρ.)