Με ραψωδία Ζούγρη το Περιστέρι πέρασε από το αξιόμαχο Μαρούσι

© InTime

Απόστολος Μαυράκης 19:58 - 19.10.2024 / Ανανεώθηκε: 20:10 - 19.10.2024

Το προσωπικό σόου του Βαγγέλη Ζούγρη βοήθησε το Περιστέρι να φτάσει στην δεύτερή του νίκη στην Stoiximan GBL, επικρατώντας του Αμαρουσίου με 73-79 και τον νεαρό «ψηλό» να καταγράφει επίδοση καριέρας με 24 πόντους, χάνοντας μόλις μιας προσπάθεια!

Το Περιστέρι κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Αμαρουσίου στο κλειστό του Αγίου Θωμά με 73-79 και τον Βαγγέλη Ζούγρη να συμβάλλει τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του κόουτς Λιμνιάτη, αφού κατέγραψε φοβερή επίδοση με 24 πόντους (10/11 εντός πεδιάς, 4/4 βολές), 4 ριμπάουντ και 3 τάπες. Όλα αυτά βέβαια υπό την... επιτήρηση του ομοθεσίτη του Μόουζες Ράιτ, ο οποίος παρακολούθησε το παιχνίδι από τα court seats του γηπέδου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το Μαρούσι να πατάει πολύ δυνατά και να μπαίνει με ένα 9-2 σερί και έναν φοβερό Ρέινολντς, παρόλα αυτά το Περιστέρι δεν άργησε να βγάλει αντίδραση και απάντησε περνώντας μάλιστα μπροστά. Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν με κάποια τρίποντα μπροστά, ωστόσο την τελευταία λέξη για το πρώτο δεκάλεπτο την είπε ο Αβδάλας κάνοντας το 16-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το προβάδισμα άλλαξε ξανά χέρια αρκετές φορές, με τον φοβερό ωστόσο Ζούγρη να βοηθά το Περιστέρι να χτίσει μια διαφορά ασφαλείας από το Μαρούσι και κάπως έτσι η ομάδα των βορείων προαστίων κατάφερε να μπει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα των 9 (34-43).

Στο δεύτερο μέρος το Μαρούσι μπήκε πιο πεισμωμένο και κατάφερε με ένα 9-0 σερί στα πρώτα 4 λεπτά να ισοφαρίσει στο 43-43, ωστόσο τελευταία 5 λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου ο Ζούγρης το πήρε πατριωτικά και μαζί με τους Κόφι και Χάρις κατάφεραν να σκοράρουν 17 πόντους, δεχόμενοι μόλις 2! Το απίστευτο αυτό κλείσιμο έφερε μπροστά την ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη με 47-63, διαμορφώνοντας ένα πολύ καλό μαξιλαράκι ασφαλείας για το τελευταίο δεκάλεπτο.

Αν και το Μαρούσι βρισκόταν πίσω με μεγάλη διαφορά, κατέθεσε ήδη από τα πρώτα λεπτά τίμιες προσπάθειες για να γυρίσει την εις βάρος του κατάσταση. Όσο βέβαια κι αν το πάλευαν, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι, το οποίο έληξε με το τελικό 73-79 υπέρ του Περιστερίου, το οποίο μάλιστα κατέγραψε την δεύτερη του νίκη στην Stoiximan GBL ανεβαίνοντας στο 2-1.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 34-43, 47-63, 73-79.

Μαρούσι (Βετούλας): Σανόγκο 4 (1), Ρέινολντς 18 (3), Φρίντρικσον 5, Στόουβ 13 (1), Τανούλης 11 (2), Καρακώστας 5 (1), Στασινός, Άνταμς 1, Ιορδάνου, Γιαννόπουλος 5 (1), Λάνγκεβιν 6, Μαντζούκας 5 (1).

Περιστέρι (Λιμνιάτης): Κόφει 13, Πουλιανίτης 6 (2), Χάρις 13 (2), Πάτον 9 (1), Έντι 2, Πάπας 6 (1), Σταυρακόπουλος, Τσουργιάννης, Αβδάλας 4, Κάρμπερι 2, Ζούγρης 24.