Ο τρομερός Γκάουντλοκ οδήγησε τον Κολοσσό στη πρώτη του νίκη

Απόστολος Μαυράκης 19:11 - 20.10.2024 / Ανανεώθηκε: 22:28 - 20.10.2024

Ο Κολοσσός Ρόδου κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη στη φετινή Stoiximan GBL, με τον Άντριου Γκάουντλοκ να οδηγεί την ομάδα του στη νίκη με 74-82, σημειώνοντας 17 πόντους με 6 ασίστ.

Ο Κολοσσός με ένα φοβερό τρίτο δεκάλεπτο (επιμέρους 15-32) και έναν παραμυθένιο Γκάουντλοκ, κατάφερε να πάρει ένα μεγάλο διπλό κόντρα στο Λαύριο, το πρώτο του μάλιστα την εφετινή Stoiximan GBL.

Οι Λαυριώτες βρέθηκαν μπροστά στο ημίχρονο με διψήφια διαφορά, ωστόσο το τρίτο αυτό δεκάλεπτο λειτούργησε ευεργετικά για τους Ροδίτες, οι οποίοι έκτοτε δεν άφησαν ποτέ ξανά τους αντίπαλούς τους να περάσουν μπροστά, επικρατώντας με το τελικό 74-82.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο για τον Κολοσσό, αφού κατάφερε να βρεθεί μπροστά με 3-10 στα μισά του. Μια αντεπίθεση ωστόσο του Λαυρίου με τους ορεξάτους Μουράτο και Γουχάμπ, κατάφερε να βάλει μπροστά την ομάδα του Κώστα Μέξα. Ο Κολοσσός ωστόσο πείσμωσε και κατάφερε να ξαναμπεί μπροστά στο τέλος της περιόδου με 19-20.

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου επικρατούσε μια στιχομυθία στο σκορ, μέχρι να έρθει ένα φοβερό σερί του Λαυρίου στα τελευταία 6 λεπτά και με ένα επιμέρους 17-2 κατάφερε να καταγράψει διψήφιες αποστάσεις από τον Κολοσσό. Το ημίχρονο βρήκε μπροστά του γηπεδούχους με 43-29 και κορυφαίο τον Βασίλη Μουράτο των 12 πόντων.

Η επιστροφή των παικτών στο παρκέ βρήκε τον Άντριου Γκάουντλοκ... καυτό και έτοιμο να ηγηθεί την προσπάθεια της ομάδας του για την ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί και με ένα επιμέρους 15-32 κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, βρισκόμενοι μπροστά με 58-61 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στα τελευταία 10 λεπτά οι γηπεδούχοι παραλίγο να ισοφαρίσουν, φτάνοντας το σκορ στο 65-67, παρόλα αυτά οι Ροδίτες κράτησαν την ψυχραιμία τους και κατάφεραν να ξεφύγουν ξανά με μια διαφορά ασφαλείας, την οποία διατήρησαν ως και την λήξη του παιχνιδιού διαμορφώνοντας το τελικό 74-82.

Με ραψωδία Ζούγρη το Περιστέρι πέρασε από το αξιόμαχο Μαρούσι
STOIXIMAN BASKET LEAGUE

19:58 - 19.10.2024

Το προσωπικό σόου του Βαγγέλη Ζούγρη βοήθησε το Περιστέρι να φτάσει στην δεύτερή του νίκη στην Stoiximan GBL, επικρατώντας του Αμαρουσίου με 73-79 και τον νεαρό «ψηλό» να καταγράφει επίδοση καριέρας με 24 πόντους, χάνοντας μόλις μιας προσπάθεια!

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 43-29, 58-61, 74-82.

Λαύριο (Μέξας): Μουράτος 19 (6 ασιστ, 3/6 τρίποντα), Γκρίφιν 12 (4 ασίστ, 2/7 τρίποντα), Γουαχάμπ 12 (5 ασίστ), Γόντικας 11, Σλάτερ 4, Σέρμαν 10, Βόν 3 (11 ριμπάουντ), Φόρεστ 3, Τσάμης , Ζάρας, Πατρίκης, Βαζούκης

Κολοσσός Ρόδου (Σιγάλας): Γκάουντλοκ 17 (6 ασίστ), Χατζηνικόλας 11 (4 ασίστ), Ντανουσεβίτσιους 11 (3 ριμπάουντ), Μπίλης 11 (3 ριμπαόυντ), Νέλσον 9 (3/4 τρίποντα), Τόνει 6 (6 ριμπάουντ), Οκόρο 5 (13 ριμπάουντ), Πετρόπουλος 2, Κολοβέρος 8 (3 ασίστ), Σλαφτσάκης 2, Τσαϊρέλης.