Τα Χανιά έκαναν το 3-1 επί του ΠΑΟΚ

Χανιά - ΠΑΟΚ

©Intime

18:21 - 20.03.2023 / Ανανεώθηκε: 17:44 - 14.08.2024

Πρόκριση στα playoffs για τις θέσεις 5-6 πήραν τα Χανιά που επιβλήθηκαν του ΠΑΟΚ με σκορ 86-80 στην Κρήτη κάνοντας το 3-1 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Για τις θέσεις 5-8 θα αγωνιστούν στη συνέχεια των playoffs τα Χανιά, αφού επικράτησαν του ΠΑΟΚ με σκορ 86-80, κάνοντας το 3-1 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Τα Χανιά δεν άφησαν τις παίκτριες του ΠΑΟΚ να «αναπνεύσουν» αφού από το ξεκίνημα του αγώνα βρέθηκαν μπροστά στο σκορ και στο δεκάλεπτο προηγούνταν με 13 πόντους (24-11).

Αγωνία για Μπέικον, αμφίβολος κόντρα στην Μπαρτσελόνα
EUROLEAGUE

14:02 - 20.03.2023

Ο αστράγαλος του Ντουέιν Μπέικον είναι πρησμένος και ο Παναθηναϊκός προσπαθεί να εστιάσει στην αποθεραπεία του. Ο Αμερικανός φόργουορντ είναι εξαιρετικά αμφίβολος για το ματς της Πέμπτης (23/3) με την Μπαρτσελόνα, από το οποίο θα απουσιάσει σίγουρα ο Ματέους Πονίτκα.

Το σκηνικό ήταν ίδιο και στη β' περίοδο, με τις Κρητικές να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και να μην επιτρέπουν στον ΠΑΟΚ να μπει δυνατά στη διεκδίκηση της νίκης. Το 43-31 του ημιχρόνου μαρτυρούσε ότι εύκολα ή δύσκολα, το 3-1 θα ερχόταν.

Όπως και τελικά έγινε. Η τρίτη περίοδος ήταν αντιγραφή των δύο πρώτων με τα Χανιά να κλείνουν το τριαντάλεπτο προηγούμενα με 15 πόντους (65-50), ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ επιχείρησε αντεπίθεση, χωρίς όμως επιτυχία. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης το πάλεψε όσο μπορούσε, όμως τελικά τα Χανιά διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και το 86-80 τους χάρισε μια ακόμα νίκη έναντι της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Το 3-1 δίνει την πρόκριση στα Χανιά που θα παλέψουν για τις θέσεις 5- 6. Από την πλυρά του ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει τον Πρωτέα Βούλας με πλεονέκτημα έδρας για τις θέσεις 7-8.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 43-31, 66-50, 86-80.