Η Τενερίφη αποδείχτηκε αφιλόξενη για τη Μανρέσα

Τενερίφη - Μανρέσα

BCL

Sportal newsroom 23:50 - 05.04.2023 / Ανανεώθηκε: 17:21 - 14.08.2024

Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στο Final 4 του BCL έκανε η Τενερίφη αφού επικράτησε της Μανρέσα εντός έδρας με 91-84 και πλέον θέλει μια νίκη για να σφραγίσει το εισιτήριο της.

Έχοντας κορυφαίο της παίκτη τον Γκιόργκι Σερμαντίνι, η Τενερίφη επικράτησε της Μανρέσα με 91 - 84 και πήρε την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζεται για την πρόκρισή της στο Final 4 του BCL.

Οι γηπεδούχοι στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρέθηκαν να χάνουν με 7 πόντους, όμως επέστρεψαν στον αγώνα και με τους Φιτιπάλντο και Σάλιν να προσθέτουν από 16 πόντους και να βοηθούν στο επιθετικό κομμάτι τον Γεωργιανό σέντερ, έφτασε στη νίκη. Από κοντά σε απόδοση και ο Χουέρτας ο οποίος ήταν ο εγκέφαλος της ομάδας και σημείωσε 13 πόντους μοιράζοντας παράλληλα και 9 ασίστ

Ο Κιν «σκότωσε» τη Βόννη και μετέφερε το πλεονέκτημα στη Στρασμπούρ
FIBA CHAMPIONS LEAGUE

23:24 - 05.04.2023

Η Στρασμπούρ «έσπασε την έδρα της Τέλεκομ Βόννης (76-77) και έκανε το πρώτο από τα δύο βήματα που χρειάζεται για να πάρει την πρόκριση στο Final 4 του BCL. Ο Κιν με επτά πόντους στα τελευταία λεπτά ήταν ο παίκτης - κλειδί για τη νίκη των Γάλλων.

Ο Χάρντινγκ σημείωσε 21 πόντους για τη Μανρέσα, ενώ 15 πρόσθεσε ο Ρόμπινσον. Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ και αν και κατάφεραν να μειώσουν στην 4η περίοδο στους 3 πόντους (82-79), δεν κατάφεραν να γυρίσουν και πάλι τον αγώνα.