Η Μπασκόνια ηττήθηκε από την Τενερίφη στην πρεμιέρα παρά την μεγάλη εμφάνιση Μονέκε – Στα... ρηχά ο Ρογκαβόπουλος

Twitter Baskonia

Γιάννης Πάλλας 16:52 - 29.09.2024 / Ανανεώθηκε: 16:52 - 29.09.2024

Η Τενερίφη αξιοποίησε την έδρα της και επικράτησε (88-80) της Μπασκόνια στην πρεμιέρα της Liga Endesa

Παρότι ο Τσίμα Μονέκε έκανε μεγάλη εμφάνιση η Μπασκόνια μπήκε με το... αριστερό στην Liga Endesa γνωρίζοντας την ήττα (88-80) εκτός έδρας από την Τενερίφη.

Ο πάουερ φόργουορντ των Βάσκων ήταν εξαιρετικός, αλλά αυτό δεν απέτρεψε την ήττα για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο, που θα ήθελε να ξεκινήσει με νίκη τις υποχρεώσεις της στο νέο πρωτάθλημα.

Με αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο και επιμέρους σκορ 27-16 η Τενερίφη ήταν ο κυρίαρχος του παιχνιδιού, καθώς μέχρι το τέλος του τρίτου 10λεπτου (61-64 στο 30’) η Μπασκόνια είχε τον έλεγχο.

Όμως, με πιεστική άμυνα και γρήγορο ρυθμό στην επίθεση οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να ανακτίσουν τον έλεγχο και να κυριαρχήσουν απέναντι στην πολύ σκληρή ομάδα του Πάμπλο Λάσο.

Ο Μπρούνο Φιτιπάλδο με 16 πόντους και 9 ασίστ ήταν ο κορυφαίος παίκτης του παρκέ για τους γηπεδούχους, ενώ 12 πόντους είχε ο Άαρον Ντόρνεκαμπ και 11 πόντους ο Τόμας Σκραμπ.

Για την Μπασκόνια ο Τσίμα Μονέκε είχε 20 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Τιμοτέ Λουβαβού-Καμπαρό πρόσθεσε 16 πόντους.

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος δεν είχε υψηλή παραγωγικότητα, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 4 πόντους (2/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα) και 6 ριμπάουντ σε 18:11 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-13, 40-41, 61-64, 88-80.

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Βιντορέτα): Γουίλις 8 (2/6 τριπ.), Φιτιπάλδο 16 (4/6 τριπ., 9 ασίστ), Σκραμπ 11 (2/5 τριπ., 5 ριμπ.), Σερμαντίνι 10 (4 ριμπ.), Ντόρνεκαμπ 12 (2/3 τριπ., 5 ριμπ.), Κράμερ 5, Κόστα, Σάστρε 8, Αμπρομάϊτις 8, Γκουέρα 10 (4 ριμπ.).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Λάσο): Σεντεκέρσκις 12 (2/3 τριπ., 7 ριμπ., 3 ασίστ), Λουβαβού-Καμπαρό 18 (4/5 τριπ.), Φόρεστ 9 (1/3 τριπ.), Ντιόπ 3, Μονέκε 20 (3/5 τριπ., 6 ριμπ., 2 ασίστ), Χάουαρντ 6, Ρέιστε, Γιάραμαζ 3 (3 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 4 (6 ριμπ.), Ν’ Ντιαγιέ 5 (1/2 τριπ., 2 ριμπ.).