Το έκανε θρίλερ με Ζαλγκίρις, αλλά «καθάρισε» με Φουρνιέ – Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός!

Ολυμπιακός - Εβάν Φουρνιέ

InTime

Παναγιώτης Ραμαντάνης 23:38 - 11.10.2024 / Ανανεώθηκε: 23:41 - 11.10.2024

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τη Ζαλγκίρις Κάουνας για τη 2η αγωνιστική της Euroleague και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 74-68.

Πρώτο παιχνίδι στο ΣΕΦ για τη σεζόν 2024-2025 για τον Ολυμπιακό και πρώτη νίκη στη φετινή Euroleague. Οι Πειραιώτες υποδέχθηκαν Ζαλγκίρις για τη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης και σε ένα ματς που είχε φινάλε... θρίλερ, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 74-68 . Κορυφαίοι οι Εβάν Φουρνιέ με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, και Βεζένκοφ (17 πόντοι, 10 ριμπάουντ) ενώ πολύ καλός ήταν ο Γκος (9 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο 07:54 ο Εβάν Φουρνιέ με ωραία κίνηση και step back πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα, αλλά και πρώτο του στο ΣΕΦ, σε επίσημο αγώνα. O Ολυμπιακός είχε φτάσει στο 4-0, με τη Ζαλγκίρις να σκοράρει για πρώτη φορά στο 06:07 με δίποντο του Γκιεντράιτις, σε ένα παιχνίδι με πολλά άστοχα σουτ τα πρώτα λεπτά.

Οι Πειραιώτες είχαν τον πρώτο λόγο και μάλιστα στο 01:55, είχαν πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα με διψήφιο αριθμό πόντων (16-6) με τον Βεζένκοφ να είχε 6 πόντους και ο Φουρνιέ 5. Η διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν στους 15, μετά από buzzer beater τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου (21-6).

Ο Ολυμπιακός «κουβαλούσε» ένα σερί 9-0 και το έκανε 11-0 με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, όταν σκόραρε με τον Ουίλιαμς-Γκος. Η Ζαλγκίρις «απάντησε» με μία βολή του Μπραζντέικις. Οι «ερυθρόλευκοι» με... όπλο το αμυντικό κομμάτι, είχαν φέρει τους Λιθουανούς στον ρυθμό τους και μάλιστα μετά από ένα σερί 6-0 από το 04;56 μέχρι το 04:05, ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 33-15 (+18).

Η Ζαλγκίρις με το δικό της πρώτο σερί (6-0) είχε μειώσει πάλι στους 12 (33-21), με τους Πειραιώτες να σκοράρουν στα 02:24 με βολές του Βεζένκοφ. Ο Ολυμπιακός είχε πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 35-24, μία διψήφια διαφορά που δεν είχε χάσει στο δεύτερο δεκάλεπτο. Κορυφαίοι οι Βεζένκοφ (8 πόντοι, 3 ριμπάουντ) και Ουίλιαμς-Γκος (7 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Το πρώτο καλάθι του δευτέρου ημιχρόνου, ήταν με τον ίδιο παίκτη όπως και στο πρώτο. Ο λόγος για τον Εβάν Φουρνιέ, ο οποίος από τα 6.75 έκανε το 38-27, ενώ ο Γκιεντράιτις απάντησε με τον ίδιο τρόπο. Η Ζαλγκίρις προσπαθούσε να μειώσει, αλλά η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έβρισκε λύσεις επιθετικά. Στο 04:01 μετά από δίποντο του Γκος, ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 47-33.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν κάνει ένα σερί 6-0 και είχαν μειώσει στους 8 (48-41) στο 01:21, όμως με δίποντα των Φαλ και Φουρνιέ, ο Ολυμπιακός είχε πάει στο +11 (52-41). Στο τέλος της τρίτης περιόδου, η Ζαλγκίρις κατάφερε να μειώσει με δίποντο του Σμαΐλαγκιτς σε 52-43.

Η Ζαλγκίρις με τρίποντο του Φρανσίσκο είχε σκοράρει πρώτη στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως ο Λούκα Βιλντόζα είχε απάντηση με τον ίδιο τρόπο για το 58-48. Στο 04:46 ο Ολυμπιακός είχε πάει στο +11 με δίποντο του Άλεκ Πίτερς, αλλά ο Σιρβίντις με τρίποντο είχε βγάλει αντίδραση.

Μάλιστα στο 03:03 μετά από δύο σερί τρίποντα, η Ζαλγκίρις είχε μειώσει στους 5, με τον κόσμο να ξεσηκώνεται μετά από απόφαση του διαιτητή. Στο 01:42 ο Πετρούσεφ σκόραρε κέρδισε φάουλ για το +7, όμως οι διαιτητές αλλάξανε την απόφασή τους και έτσι ο Ολυμπιακός προηγούνταν με 67-62.

Ο Φρανσίσκο με τρίποντο πήγε το ματς στο δίποντο (67-65), όμως ο Βεζένκοφ είχε απάντηση με δίποντο, ενώ ακολούθησε μία βολή από τον Παπανικολάου για το 70-65. Ο Φρανσίσκο με βολή είχε μειώσει σε 70-66, όμως ο Βεζένκοφ στα 00:21 έκανε το 72-66. Ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε το προβάδισμά του και έφτασε στη νίκη με 74-68.

Τρομερή εμφάνιση από τον Εβάν Φουρνιέ, ο οποίος πραγματοποίησε την καλύτερή του εμφάνιση με τη φανέλα του Ολυμπιακού. Ο Γάλλος γκαρντ/φόργουορντ βοήθησε αμυντικά, αλλά κυρίως επιθετικά με 15 πόντους (όχι μόνος). Μάλιστα μάζεψε και 5 ριμπάουντ, με τον πρώην NBAer να αγωνίζεται για 21 λεπτά. Απίστευτος όμως ο «διπλός» Βεζένκοφ, με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ άρα το βραβείο του MVP του... ανήκει.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν αυτή που είχε βγάλει εκτός ρυθμού τη Ζαλγκίρις. Μόνο τυχαίο δεν είναι το γεγονός ότι στο ημίχρονο οι Λιθουανοί είχαν σκοράρει μόλις 24 πόντους. Ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμά του σε όλο το ματς και έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-6, 35-24, 52-43, 74-68

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ

Μπες ΕΔΩ και βρες όλα τα video της EuroLeague!

Η επόμενη αγωνιστική είναι μέσα στην πρώτη «διαβολοβδομάδα» της σεζόν. Ο Ολυμπιακός έχει δεύτερο διαδοχικό εντός έδρας αγώνα και την Τρίτη (15/10, 21:15) υποδέχεται την Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ. Η Ζαλγκίρις από την άλλη, ταξιδεύει ξανά μακριά από τη Λιθουανία και θα παίξει την Τρίτη (15/10, 21:30) με τη Βίρτους Μπολόνια.