Η Εφές προκρίθηκε με «σκούπα» επί της Τουρκ

Νίκος Καλαμπάκας 22:52 - 17.05.2024 / Ανανεώθηκε: 08:56 - 29.05.2024

Ο Ουίλ Κλάιμπερν ήταν εξαιρετικός μέσα στην Άγκυρα και η Εφές επικράτησε της Τουρκ με 86-78, παίρνοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση των playoffs του πρωταθλήματος Τουρκίας!

Την πρόκριση για την επόμενη φάση των playoffs του πρωταθλήματος Τουρκίας πήρε η Εφές, αφού επιβλήθηκε της Τουρκ Τέλεκομ εκτός έδρας με 86-78, κάνοντας το 2-0 στη σειρά τους.

Οι παίκτες του Μιγιάτοβιτς ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και ουσιαστικά απειλήθηκαν μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, όταν και προηγούνταν στο τέλος του με έναν πόντο (26-27).

Η ομάδα της Κωνσταντινούπολης ανέβασε ταχύτητα στη 2η περίοδο και έγινε αφεντικό στον αγώνα, με τον Ουίλ Κλάιμπερν να προσθέτει μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση στο ενεργητικό του.

Ο Αμερικάνος φόργουορντ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ και ήταν ο κορυφαίος του παρκέ, δίνοντας μπασκετική παράσταση μέσα στην Άγκυρα.

Η Εφές στο δεύτερο ημίχρονο δεν απειλήθηκε ποτέ και διατήρησε τη διαφορά της, με αποτέλεσμα να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Ο Μπομπουά σημείωσε 15 πόντους και ήταν εκ των διακριθέντων για τους νικητές που θα μάθουν τον αντίπαλό τους από το ζευγάρι της Καρσίγιακα με τη Γαλατασαράι.

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 44-52, 60-70, 78-86