Στα ημιτελικά η Τουρκ Τέλεκομ, τέλος η σεζόν για τη Γαλατασαράι

Τουρκ Τέλεκομ - Γαλατασαράι

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi

Νίκος Καλαμπάκας 21:15 - 01.06.2023 / Ανανεώθηκε: 15:52 - 14.08.2024

Η Τουρκ Τέλεκομ έκανε το 2-0 στη σειρά της με τη Γαλατά (91-77) και πήρε την πρόκριση για τους ημιτελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Καρσίγιακα.

Στα ημιτελικά του πρωταθλήματος Τουρκίας προκρίθηκε η Τουρκ Τέλεκομ, αφού υπερασπίστηκε την έδρα της στο game 2 με τη Γαλατά κι έτσι μετά την Κωνσταντινούπολη επικράτησε και στην Άγκυρα, στέλνοντας για διακοπές τους αντιπάλους τους.

Για μια ακόμα φορά κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζέριαν Γκραντ, που σημείωσε 23 πόντους. Η Τουρκ πήρε προβάδισμα πέντε πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο και ήταν εκείνη που οδηγούσε στο σκορ.

Στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν στο -8 (48-40) όμως στις δύο επόμενες περιόδους δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την Τουρκ και έβλεπαν τη διαφορά να μεγαλώνει.

Αντίπαλος της Τουρκ θα είναι η Καρσίγιακα, ενώ στο άλλο ζευγάρι θα αναμετρηθούν η Φενέρμπαχτσε με την Εφές.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 48-40, 64-55, 91-77