Εντυπωσιακή η Εφές στην πρεμιέρα της στην Τουρκία - Δυσκολεύτηκε η Φενέρ κόντρα στην Μπουγιουκτσεκμετσέμε

Νίκος Καλαμπάκας 22:49 - 06.10.2024 / Ανανεώθηκε: 22:49 - 06.10.2024

Η Εφές επικράτησε της Γιάλοβασπορ με σκορ 100-59 σε αγώνα για το πρωτάθλημα Τουρκίας, ενώ η Φενέρ της Μπουγιουκτσεκμετσέμε με 97-85.

Με... κατοστάρα μπήκε στο πρωτάθλημα της Τουρκίας η Εφές, η οποία επιβλήθηκε της Γιάλοβασπορ με 100-59. Οι παίκτες του Μιγιάτοβιτς ήταν συγκεντρωμένοι από το ξεκίνημα του αγώνα και πήραν νωρίς προβάδισμα, το οποίο στο τέλος της 1ης περιόδου είχαν αυξήσει στους 16 πόντους (29-13).

Η Εφές δεν είχε καμία αντίσταση από τους αντιπάλους της και στη 2η περίοδο το έργο της ήταν ακόμα πιο εύκολο. Η ομάδα της Πόλης στο ημίχρονο είχε προβάδισμα 35 πόντων (60-25) και όλα έδειχναν ότι η σεμνή τελετή έχει τελειώσει.

Φυσικά οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν ποτέ να αντιδράσουν, με το τελικό 100-59 να γράφεται πιο εύκολα κι απ' ότι δείχνει η τελική διαφορά.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο ο Ντέρικ Ουίλις με 6 πόντους, ενώ ο Τζόνσον ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-13, 60-25, 81-40, 100-59

Νωρίτερα η Μπαχτσεσεχίρ είχε επικρατήσει της Καρσίγιακα με 82-68, ενώ η Πετκίμ Σπορ της Νταρουσάφακα με 108-85.

Δύσκολα η Φενέρ

Δύσκολη νίκη για τη Φενέρμπαχτσε, δύο 24ωρα μετά την επικράτηση επί του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήρε τον εντός έδρας αγώνα κόντρα στην Μπουγιουκτσεκμετσέμε 97-85.

Ο Μαχμούτογλου ήταν πρώτος σκόρερ με 21 πόντους, 20 πρόσθεσε ο Σανλί και έναν λιγότερο ο Ζάγκαρς. Εκτός αποστολής ήταν οι Μπάλντουιν, Μπιμπέροβιτς και Πιερ, όπως και ο Ουίλμπεκιν που χάνει τη σεζόν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 49-44, 65-62, 97-85