ΙΤΑΛΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ

Ντίνος Μήτογλου

LIVE ΙΤΑΛΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ

Sportal newsroom 19:44 - 10.08.2023 / Ανανεώθηκε: 14:20 - 14.08.2024

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση της Εθνικής ομάδας κόντρα στην Ιταλία για την τρίτη και τελευταία μέρα του τουρνουά Ακρόπολις που διεξάγεται στο ΟΑΚΑ.

• Με δύο ήττες, μία από την Σερβία και σήμερα από την Ιταλία ολοκλήρωσε την παρουσία της στο Τουρνουά Ακρόπολις η Εθνική Ανδρών και πλέον συνολικά σε τέσσερα φιλικά ματς έχει δύο νίκες, αυτές κόντρα στη Σλοβενία
  • 74-70 ΤΕΛΙΚΟ!
  • 72-70, τρίποντο ο Παπανικολάου και η διαφορά στο σουτ, αλλά απομένουν μόλις 2 δευτερόλεπτα.
  • 71-67, εύστοχος ο Ουόκαπ στα 25'' πριν τη λήξη.
  • 71-65 και απομένουν 33'' για το τέλος. Η κατοχή είναι στα χέρια της Ελλάδα και ο Δημήτρης Ιτούδης κάλεσε τάιμ άουτ για να οργανώσει μία γρήγορη επίθεση για να υπάρξει χρόνος και για μία ακόμα...
  • 70-65 (38'45''), όμορφη συνεργασία (μετά από ώρα) και καλάθι από τον Γιώργο Παπαγιάννη.
  • 70-63, πολύ δύσκολο τρίποντο χωρίς προϋποθέσεις από τον Σπισού, αλλά με εύστοχη κατάληξη και στο +7 οι Ιταλοί. Τάιμ άουτ από τον Δημήτρη Ιτούδη.
  • 67-63  με 2/2 βολές του Μήτογλου, δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα!
  • 67-61 η Εθνική απομακρύνεται και πλησιάζει σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, αλλά... ματώνει για να βρει πόντους και δείχνει να μην μπορεί να κάνει ένα βήμα μπροστά. Απομένουν 2'33'' για το τέλος...
  • 62-52 ο Ρογκαβόπουλος με έξι προσωπικούς πόντους περιορίζει τη διαφορά των Ιταλών και πλέον υπάρχουν 7'10'' για να δοθεί η τελευταία μάχη.
  • 60-46, οι 14 πόντοι είναι η μεγαλύτερη διαφορά που έχουν δημιουργήσει μέχρι στιγμής οι Ιταλοί.
  • 57-46 (σκορ τρίτης περιόδου)
  • 57-42 στο 28΄40'' στο +15 οι Ιταλοί που πλέον έχουν επιβάλει τον τρόπο παιχνιδιού τους
  • 53-42 και πάλι σε διψήφια επίπεδα η διαφορά με το... ανενόχλητο τρίποντο του Σιμόνε Φοντέκιο από τη γωνία.
  • 47-40 (26') τρίποντο από τον Μωραϊτη, με μικρή αποτελεσματικότητα, αλλά με μεγάλη διάθεση οι διεθνείς μας πιέζουν για να επιστρέψουν στο σκορ.
  • 45-35 (23'20'') στο +10 οι Ιταλοί.
  • 43-35 στο 23', με παρόμοιο τρόπο έχουν ξεκινήσει και οι τρεις περίοδοι του αγώνα με τους Ιταλούς να βάζουν δυναμικά την παρουσία τους στο παρκέ.
  • 35-31 (ημίχρονο), στο +4 οι Ιταλοί - Σε λίγο ξεκινάει το δεύτερο μέρος...
  • Πρώτος σκόρερ για την Ελλάδα είναι ο Τόμας Ουόκαπ με 6 πόντους, όλους με τρίποντα (2/3), ενώ ο Αμερικανός γκαρντ έχει και 3 ασίστ. Ακολουθεί ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 5 πόντους. Την ίδια ώρα, η Ιταλία έχει πάρει 11 πόντους από τον Μέλι και 10 από τον Φοντέκιο.
  • Με σημαντικές δυσκολίες στην ανάπτυξη του επιθετικού παιχνιδιού η Εθνική μας δεν έχει χάσει την επαφή της με το σκορ, αλλά έχει σκοράρει 31 πόντους μετά από δύο δεκάλεπτα. Το επιμέρους σκορ 5-0 του τελευταίου λεπτού του πρώτου μέρους μείωσε την απόσταση και δημιούργησε ελπίδες για μία καλύτερη εικόνα στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο.
  • 35-31 τέλος πρώτου ημιχρόνου, το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα όμορφο κάρφωμα του Γιώργου Παπαγιάννη και ένα φανταστικό τρίποντο του Τόμας Ουόκαπ στην εκπνοή.
  • 35-26 στο 19' ο έλεγχος παραμένει στα χέρια των Ιταλών κυρίως γιατί οι διεθνείς μας στην επίθεση δεν βρίσκουν τρόπο να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι.
  • 26-19 στο 15' με 1/2 βολές του Παπανικολάου.
  • 24-19 στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης, οι Ιταλοί όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο ξεκινούν δυναμικά και στο δεύτερο...
  • 19-16 σκορ πρώτης περιόδου
  • 16-16 ισοφαρίζει ο Παπαπέτρου 30'' πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.
  • 14-11 στο 8', δύο εύστοχες βολές του Ντίνου Μήτογλου και αλλαγή για την εθνική μας. Έξω ο Ουόκαπ μέσα ο Μωραϊτης.
  • 12-8 στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης, τάιμ άουτ από τον Δημήτρη Ιτούδη
  • 10-5 (4'10') γκολ-φάουλ ο ΝΒΑer των Ιταλών, Σιμόνε Φοντέκιο (Γιούτα Τζαζ).
    Βιαστική και μουδιασμένη στο ξεκίνημα η Εθνική με τον Παπαπέτρου και τον Μποχωρίδη να βρίσκονται πλέον στη πεντάδα (με Παπαγιάννη, Παπανικολάου και Παπαπέτρου).
  • 7-5 ασταμάτητος στο ξεκίνημα ο Μέλι, o αρχηγός της Αρμάνι και της Εθνικής ομάδας έχει βάλει όλους τους πόντους τον Ιταλών
  • 4-3 απάντηση από τον Θανάση Αντετοκούνμπο, ο οποίος με καλάθι και φάουλ ανοίγει λογαριασμό για σήμερα.
  • 4-0 οι Ιταλοί στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης με τον Νικολό Μέλι να είναι ο σκόρερ και των τεσσάρων πόντων
  • Ουόκαπ, Λούντζης, Θανάσης Αντετοκούνμπο, Παπανικολάου και Παπαγιάννης η πρώτη πεντάδα για την Εθνική μας
  • Πριν από το τουρνουά Ακρόπολις, η «γαλανόλευκη» είχαν καταμετρήσει δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες κόντρα στη Σλοβενία, αλλά σε αυτή τη φάση της προετοιμασίας δεν έχει σημασία τόσο το αποτέλεσμα, αλλά ο τρόπος λειτουργίας των διεθνών. Και προς το παρόν η εικόνα έχει θετικό πρόσημο...
  • Η Εθνική έχασε στην πρεμιέρα από τη Σερβία, που με τη σειρά της χθες ηττήθηκε από την Ιταλία. Άρα, με νίκη οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη ολοκληρώνουν το τουρνουά με όλες τις ομάδες να έχουν από μία επιτυχία.