Τα Τρίκαλα επικράτησαν και του Αιγάλεω και πήραν το «εισιτήριο» της Elite League!

©InTime

Γιάννης Πάλλας 20:19 - 25.05.2024 / Ανανεώθηκε: 08:27 - 29.05.2024

Τα Τρίκαλα επικράτησαν (85-71) του Αιγάλεω και με 2 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχαν την άνοδο στην Elite League

Το «εισιτήριο» της ανόδου στην Elite League Ερρίκος Ντυνάν πήραν τα Τρίκαλα το απόγευμα του Σαββάτου (25/5), καθώς επικράτησαν (85-71) του Αιγάλεω στο κλειστό γυμναστήριο «Γιάννης Μπουρούσης» στην Καρδίτσα, κάνοντας το «2 στα 2» στους αγώνες μπαράζ του πρωταθλήματος της National League 1.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να έχουν ανεβασμένη ταχύτητα και το Αιγάλεω να παίρνει στο 5ο λεπτό το προβάδισμα στο σκορ (8-13, 5′).

Το επιθετικό “ξέσπασμα” όμως των τυπικά γηπεδούχων Τρικάλων στο τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου, τούς έδωσε τον έλεγχο του αγώνα και τους έφερε στη θέση του οδηγού με διαφορά 5 πόντων (24-19, 7΄) η οποία αυξήθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο (50-32 17΄) για να φτάσει στο 27′ στη μέγιστη τιμή της (68-42).

Η αυλαία των αγώνων μπαράζ θα ολοκληρωθεί την Κυριακή (26/5, 16.00) με την τυπικού χαρακτήρα πλέον αναμέτρηση, Αιγάλεω-Φίλιππος Βέροιας.

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Χριστινάκης-Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 29-22, 54-34, 73-51, 85-71.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Γιαπλές): Βαβάτσικος 23(4), Τσιαβές 16(1), Αναγνωστόπουλος 12, Νέσης 22, Μπαλόπουλος 5(1), Πρέκας, Κολότσιος 5(1), Αργυρούλης 2.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Σορώτος): Ιορδάνογλου 15(4), Ζαραϊδώνης, Λιαράκος, Τζορμπατζόγλου 2, Τζαϊδάς 12(2), Δουρουντούς, Ολύμπιος, Κυρίτσης 12, Νικολιδάκης 9, Μαλτέσιος 2, Μιχαήλ 19(2).

Πρόταση από τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς: «Να μην παίζονται αγώνες εκτός Euroleague όσο διαρκεί το Final Four»