Τρίτη ήττα για την Άλμπα στο πρωτάθλημα - Έχασε στην έδρα της από τη Χέμνιτς

Φωτ. IMAGO

Απόστολος Μαυράκης 19:28 - 20.10.2024 / Ανανεώθηκε: 19:44 - 20.10.2024

Η Χέμνιτς κατάφερε να αποδράσει με ένα μεγάλο «διπλό» από την έδρα της Άλμπα Βερολίνου, αφού κατάφερε να επικρατήσει δύσκολα με το οριακό 78-81.

Η Άλμπα υποχώρησε εκ νέου στο ρεκόρ της στο γερμανικό πρωτάθλημα, κάνοντας την 3η ήττα της, αυτή τη φορά κόντρα στη Χέμνιτς. Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με ένα πολύ σημαντικό διπλό από το Βερολίνο, επικρατώντας με το τελικό 78-81 έχοντας ως κορυφαίο τον Ολιβιέ Ενκαμούα των 21 πόντων, των 4 ριμπάουντ και των 3 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν αρκετά ισορροπημένες με την Αλμπα να πάει για λίγο να ξεφύγει (10-4), παρόλα αυτά η Χέμνιτζ δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να ισοφαρίσει λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, με τις δυο ομάδες να κάνουν... blackjack στο 21-21.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνοιξε με μια στιχομυθία στο σκορ μεταξύ των δυο ομάδων, με το σκηνικό ωστόσο να αλλάζει στα τελευταία 3 λεπτά. Κάπου εκεί οι Βερολινέζοι άρχισαν να τρέχουν ένα 11-0 σερί και έκαναν το εις βάρος τους 28-31, 39-31. Η Χέμνιτς ωστόσο είχε απάντηση και κατάφερε με δυο τρίποντα να μειώσει στο καλάθι (39-37), με το ημίχρονο να λήγει στο 41-37 υπέρ της Αλμπα και κορυφαίο τον Μπιν των 5 πόντων και των 3 ριμπάουντ και ασίστ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Άλμπα προσπάθησε να περάσει μπροστά και κατάφερε να περάσει ακόμα και μπροστά με 6 (58-52), ωστόσο ένα 2-10 επιμέρους σερί της Χέμνιτς τα τελευταία 2:30 λεπτά την ξαναέβαλε σε θέση οδηγού με το οριακό 60-62.

Τα τελευταία δέκα λεπτά ήταν συναρπαστικά, αφού η Άλμπα κατάφερε μεν να ισοφαρίσει στο 68-68 στα μέσα της περιόδου, παρόλα αυτά η Χέμνιτς δεν την άφησε να ξαναπεράσει μπροστά, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με το 78-81 και φεύγοντας από το Βερολίνο με ένα σπουδαίο διπλό.

Κορυφαίο για τους ηττημένους ήταν οι Βέτσελ των 16 πόντων και των 5 ριμπάουντ και ο Μπιν των 10 πόντων, των 8 ριμπάουντ, των 5 ασίστ και των 2 κλεψιμάτων.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 41-37, 60-62, 78-81.