Αρχοντικός Λορέντζο Μπράουν, οδήγησε τον Παναθηναϊκό στη νίκη επί της Τσεντεβίτα

Ηλίας Λαλιώτης 20:45 - 06.09.2024 / Ανανεώθηκε: 21:45 - 06.09.2024

Με τον Λορέντζο Μπράουν να παρουσιάζει ένα πρώτο δείγμα του πλούσιου ταλέντου του και της ηγετικής φυσιογνωμίας του, πετυχαίνοντας 18 πόντους, ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε 81-76 στο πρώτο του φετινό φιλικό επί της Τσεντεβίτα.

Με τον Λορέντζο Μπράουν να κάνει το ανεπίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα των πρωταθλητών Ευρώπης, ο Παναθηναϊκός AKTOR έδωσε το πρώτο του φιλικό για τη νέα σεζόν.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν εμφανίστηκε... μισή, έχοντας μόλις 9 παίκτες διαθέσιμους, καθώς για διαφορετικούς λόγους δεν αγωνίστηκαν οι Κώστας Σλούκας, Ματίας Λεσόρ, Κέντρικ Ναν, Κώστας Αντετοκούνμπο και Ομέρ Γιουρτσεβεν.

Παρόλο αυτά, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 81-76, καθώς ο Λορέντζο Μπράουν έδειξε τα ηγετικά του χαρακτηριστικά και παρότι ήταν άστοχος από την περιφέρεια, πέτυχε το τρίποντο που σφράγισε τη νίκη, έχοντας συνολικά 18 πόντους (9/10 βολές, 3/5 δίποντα και 1/6 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 28:05 λεπτά εντός του παρκέ.

Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Μήτογλου, που ήταν πρώτος σκόρερ με 19 πόντους, αλλά και 9 ριμπάουντ, ενώ καθοριστικός ήταν ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Εξάλλου, οι «πράσινοι» προέρχονταν από 6 μέρες σκληρής προετοιμασίας με διπλές προπονήσεις (σε αντίθεση με την Τσεντεβίτα που είχε ήδη άλλα 4 φιλικά στα "πόδια" της), ενώ είναι χαρακτηριστικό πως και το πρώι ο Εργκίν Αταμάν έκανε πρόγραμμα σε φουλ ρυθμούς, στο οποίο μπήκε για πρώτη φορά και ο Σλούκας.

Ο Παναθηναϊκός θα παίξει το Σάββατο (7/9) με τον νικητή του Αναντολού Εφές-Μπάγερν Μονάχου, με την τουρκική ομάδα να έχει ζητήσει να παίξει στις 17:00 είτε νικήσει, είτε χάσει και το άλλο ματς να γίνεται στις 19:30.

Ο Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε τον αγωνα με τους Μπράουν, Γκραντ, Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ και Μήτογλου, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει προβάδισμα με δύο σερί τρίποντα από τον Λιθουανό γκαρντ και τον Έλληνα φόργουορντ. Γρήγορα η Τσεντεβίτα ισορρόπησε το ματς και εκμεταλλευόμενη την υπεροχή της κοντά στο καλάθι προηγήθηκε με 15-8, χάρη σε ένα σερί 7-0. Ένα ακόμα τρίποντο του Γκριγκόνις, αλλά και το πρώτο ανεπίσημο καλάθι του Λορέντζο Μπράουν σε συνδυασμό με την πρώτη του ασίστ, έφεραν το 15-15. Στα τελευταία 2,5 λεπτά της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από μακριά και προηγήθηκαν 23-17.

Η Τσεντεβίτα, η οποία είχε συνολικά στο πρώτο ημίχρονο 10 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ, ενδεικτικό του προβλήματος που είχε η ομάδα του Αταμάν στους ψηλούς, έφτασε και στο +8 για πρώτη φορά στην έναρξη της δεύτερης περιόδου. Ο Παναθηναϊκός, όμως, βρήκε επιθετικό ρυθμό σε αυτό το δεκάλεπτο, σημειώνοντας 27 συνολικά πόντους. Ο Μπράουν πήρε πρωτοβουλίες και πέτυχε συνεχόμενα καλάθια, ενώ και ο Μήτογλου έδωσε πολλές λύσεις (8 πόντους στην περίοδο) για το 33-33 στο 16'. Με τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ να προστίθεται στην επιθετική εξίσωση ήρθε και το προσπέρασμα των πρωταθλητών Ευρώπης, που προηγήθηκαν με 43-44 στο τέλος του 20λέπτου.

Βγάζοντας μεγαλύτερη ενέργεια και βάζοντας και το επιθετικό ριμπάουντ στο παιχνίδι του, ο Παναθηναϊκός διατήρησε ένα προβάδισμα 3-4 πόντων στην τρίτη περίοδο, με τον Τζέριαν Γκραντ να αφήνει τη δημιουργία του πρώτου ημιχρόνου (4 ασίστ) και να αναλαμβάνει ρόλο σκόρερ (8 πόντους στο δεκάλεπτο). Οι «πράσινοι» βρέθηκαν μέχρι και το +5, για να κλείσει η περίοδος στο 65-67.

Με τον Μπράουν να βάζει και το... θεάμα στο ρεπερτόριό του με εντυπωσιακές ασίστ και τον Μήτογλου να κερδίζει μάχες κοντά στο καλάθι, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε και στο +6 στο τέταρτο δεκάλεπτο (70-76).

Η Τσεντεβίτα δεν παράτησε το ματς και μείωσε σε 76-78, 2 λεπτά πριν από το τέλος. Ο άστοχος μέχρι τότε Λορέντζο Μπράουν, όμως, με μεγάλο τρίποντο «καθάρισε» το παιχνίδι και την νίκη του Τριφυλλιού στο πρώτο του φιλικό.

Δεκάλεπτα: 23-17, 43-44, 65-67, 76-81

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μπράουν 18(1), Μωραΐτης 2, Γκραντ 10(1), Γκριγκόνις 10(2), Ερνανγκόμεθ 13(1), Μήτογλου 19(1), Παπαπέτρου 5(1), Σαμοντούροβ 4.