«Καθάρισε» από ημίχρονο τη Λε Μαν η Βιλερμπάν - Πρεμιέρα με νίκη στο πρωτάθλημα

Βιλερμπάν

© LDLC ASVEL

Παναγιώτης Ραμαντάνης 19:52 - 22.09.2024 / Ανανεώθηκε: 19:52 - 22.09.2024

Η Βιλερμπάν επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί και επικράτησε της Λε Μαν στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με 85-71.

Θετικό το πρώτο δείγμα της Βιλερμπάν σε επίσημο παιχνίδι. Η ομάδα από τη Λιόν, υποδέχθηκε τη Λε Μαν για την πρεμιέρα του γαλλικού πρωταθλήματος και δίχως να ζοριστεί, κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα με 85-71 και επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Λε Μαν είχε το προβάδισμα με 23-18, όμως με επιμέρους σκορ 25-14 στη δεύτερη περίοδο, η Βιλερμπάν είχε πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 45-37, ένα προβάδισμα το οποίο διαχειρίστηκε με άνεση στο υπόλοιπο ματς.

Η ASVEL έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα με 85-71 και έδειξε τις διαθέσεις της. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Λοβέρν, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ πολύ καλό ήταν και ο Χάρισον με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τη Λε Μαν ξεχώρισε ο Μπουτσάναν, έχοντας 18 πόντους (πρώτος σκόρερ του αγώνα), 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 43-37, 68-56, 85-71.