Βίρτους Μπολόνια

© Virtus Segrafedo Bologna

Παναγιώτης Ραμαντάνης 23:00 - 06.10.2024 / Ανανεώθηκε: 23:04 - 06.10.2024

Η Βίρτους Μπολόνια κατάφερε να πάρει τη νίκη επί της Πιστόια με 84-68.

Διπλασίασε τις νίκες της στο ιταλικό πρωτάθλημα η Βίρτους Μπολόνια. Η ομάδα του Μπάνκι υποδέχθηκε την Πιστόια για τη δεύτερη αγωνιστική της διοργάνωσης και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 84-68, ενώ είχε προηγηθεί η ήττα στη Euroleague από την Εφές.

Κορυφαίος για τη Βίρτους ήταν ο Αϊζάια Κορντινιέ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ εξαιρετικοί ήταν οι Ζίζιτς (8 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Σενγκέλια (8 πόντοι, 10 ριμπαόυντ, 3 ασίστ). Από πλευράς φιλοξενούμενων, ξεχώρισε ο Μίκαελ Φόρεστ με 16 πόντους, 2 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η Βίρτους είχε σκοράρει στην πρώτη της επίθεση, με την Πιστόια να απαντάει άμεσα. Στο 08:34 η Βίρτους είχε το προβάδισμα με 5-4 και με ένα σερί 6-0, είχε κάνει το 12-4 μέχρι το 06:47. Στο 06:01, το σκορ ήταν 14-9, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στο +18 μέχρι το 02:34 με ένα σερί 13-0 (27-9). Η ομάδα του Μπάνκι ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και δίχως να δυσκολευτεί, στο τέλος της πρώτης περιόδου, προηγούνταν με 32-19.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε ξεκινήσει με τρίποντο της Μπολόνια, ενώ ακολούθησε γκολ-φάουλ για την Πιστόια. Στο 05:26, οι φιλοξενούμενοι είχαν μειώσει στους 13 (43-30). Μάλιστα στα 00:35 ήταν στους δέκα (49-39), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Βίρτους να προηγείται 51-39.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Μπολόνια είχε μπει φουριόζα και είχε ένα σερί 8-0. Μάλιστα στο 03:07, είχε πάει η διαφορά για πρώτη φορά στους 20 (62-42). Η Βίρτους είχε διαχειριστεί καλά τη διαφορά της και στο τέλος της περιόδου, ήταν μπροστά με 68-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Πιστόια είχε σκοράρει έξι σερί πόντους, για να μειώσει σε 68-55. Η Μπολόνια είχε απαντήσει με ένα τρίποντο και ένα δίποντο, όμως είχε ακολουθήσει ένα σερί 7-0 των φιλοξενούμενων (73-62). Οι γηπεδούχοι είχαν κρατήσει το προβάδισμα και εν τέλει φτάσανε στη νίκη με 84-68.