Η Βίρτους «καθάρισε» τη Βαλένθια, αλλά αγωνιά για Σενγκέλια

Μάρκο Μπελινέλι

© Euroleague

Sportal newsroom 23:33 - 29.02.2024 / Ανανεώθηκε: 00:02 - 14.08.2024

Η Βίρτους κέρδισε τη Βαλένθια με 87-74, με την ομάδα του Μπάνκι, μετά το πρώτο δεκάλεπτο, να κάνει πάρτι και να παίρνει άνετα τη νίκη, όμως το μυαλό όλων είναι στον Τόκο Σενγκέλια, ο οποίος γύρισε το πόδι του και αποχώρησε.

Η Βίρτους ζορίστηκε μόλις για ένα δεκάλεπτο απέναντι στη Βαλένθια σε αναμέτρηση για την 27η αγωνιστική της Euroleague. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι, πήρε άνετα τη νίκη με 87-74 και ανέβηκε στο 17-10 στη βαθμολογία. Στο 13-14 βρίσκονται οι «νυχτερίδες».

Το παιχνίδι ήταν «κλειστό» μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια η Βίρτους έκανε ό,τι ήθελε, η Βαλένθια δεν μπορούσε να ακολουθήσει, παρά το γεγονός ότι ο Τόρνικε Σενγκέλια αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού στο έκτο λεπτό. Το πόδι του Γεωργιανού γύρισε σε μία φάση και ο παίκτης δεν επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Μπελινέλι με 16 πόντους ήταν ο κορυφαίος της Βίρτους. ενώ 14 πρόσθεσε ο Μίκι, 12 ο Κορντινιέ και 11 ο Λούντμπεργκ.

Ο Κρις Τζόουνς με 20 πόντους ήταν ο μοναδικός που πάλεψε για τη Βαλένθια.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η Βαλένθια μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι. Οι Νυχτερίδες, στο πρώτο δεκάλεπτο, ήταν μέσα στο σκορ, με τους Ισπανούς, μετά το 12-11 (5'), να γκαζώνουν και να κάνουν το σκορ 12-20 (7'). Κάπου εκεί τα πράγματα άλλαξαν.

Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 18-20, με την Βίρτους να μειώνει στο καλάθι, ενώ ένα δίποντο του Μίκι στο 13' ήταν αρκετό για να βάλει μπροστά τους Ιταλούς με 27-25. Η ομάδα του Μπάνκι δεν σταμάτησε εκεί, με το ημίχρονο να κλείνει εν τέλει στο 44-32, ενώ η διαφορά έφτασε ακόμη και στους 15 (51-36, 23').

Η Βαλένθια το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 8 με το τέλος του δεκαλέπτου (65-57), με Βίρτους να κρατά τον έλεγχο του αγώνα και να μην απειλείται ουσιαστικά στη συνέχεια. Κάπως έτσι, το σύνολο του Λούκα Μπάνκι έφτασε σε ακόμα μια νίκη, επικρατώντας της Βαλένθια με 87-74

00:34 - 01.03.2024

Τα highlights του Βίρτους - Βαλένθια

Η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε 87-74 της Βαλένθια για την 27η αγωνιστική της Euroleague. Δείτε τις καλύτερες φάσεις του αγώνα.

MVP:

Ο Μάρκο Μπελινέλι με 16 πόντους (2/5 δίποντα, 2/4 δίποντα, 6/6 βολές) ήταν ο «όπλο» του Μπάνκι, με τον Ιταλό να κάνει μεγάλη ζημιά στην άμυνα της Βαλένθια.