Ο ΜακΓκι «εκτέλεσε» την ΑΕΚ Betsson στη Γερμανία

Χρήστος Τσάλτας 22:42 - 15.10.2024 / Ανανεώθηκε: 22:57 - 15.10.2024

Η ΑΕΚ Betsson έκανε μεγάλη προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στη Βόννη, όμως ο Ντάριους ΜακΓκι πήρε την κατάσταση στα χέρια του και υποχρέωσε την Ένωση στην πρώτη ήττα της στη σεζόν (93-74).

Η πρώτη ήττα στη σεζόν ήρθε για την ΑΕΚ Betsson, σε ένα παιχνίδι που είχε πολλές διακυμάνσεις και αυξομειώσεις στο παιχνίδι της ομάδας του Ντράγκαν Σάκοτα. Διότι μετά το κακό πρώτο δεκάλεπτο ανέκαμψε για δύο περιόδους, όμως στην τέταρτη κατέρρευσε ξανά.

Η Ένωση είχε για πρώτο σκόρερ τον Σι Τζέι Μπράις με 18 πόντους, ενώ ο Χάντερ Χέιλ πρόσθεσε 14 με 5/9 σουτ. Η άμυνα της ΑΕΚ Betsson όμως δεν μπορούσε να βρει αντίδοτο στον ασταμάτητο Ντάριους ΜακΓκι, που μέτρησε 23 πόντους με 7/15 σουτ. ενώ είχε συμπαραστάτες τους Κένεντι και Γκίσελ, που μέτρησαν 16 και 15 πόντους, αντίστοιχα.

Η Βόννη προσπάθησε να επιβάλλλει τον ρυθμό της στα πρώτα λεπτά και με τους Γκρίσελ και Πέιπ να είναι ορεξάτοι η διαφορά έφτασε ψηλά από νωρίς (12-2, 4'). Ο Γκρέι μπήκε στο παρκέ και η εικόνα της Ένωσης βελτιώθηκε προσωρινά (12-6, 5'). Η απάντηση της Βόννης δεν άργησε να έρθιε με Χιουμ και Πέιπ να σκοράρουν σταθερά (22-9, 7'). Τα τρίποντα έδωσαν λύσεις στην ΑΕΚ, η οποία μείωσε με Χαμπ και Μπράις (22-17, 8'). Η Βόννη ανέκτησε ενέργεια και ανέβασε τη διαφορά με τον Μπάχρε για το 26-17.

Τα τρίποντα του Αλέγκρι έφεραν σε θέση ισχύος τους Γερμανούς για τα καλά (32-17, 11'). Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε από την άμυνά της και με τους Μπράις και Αλίν να δίνουν λύσεις (32-22, 13'). Η Ένωση συνέχισε να πιέζει μέσα από την άμυνα και μείωσε με τον Κουζμίνσκας (32-26, 15'). Η αντίδραση από τους Γερμανούς ήρθε με τον Κένεντι να χτυπάει κοντά στο καλάθι (39-29, 17'). Ο Γκρέι ήταν ζεστός, ο Φλιώνης έκανε δουλειά στην άμυνα και η Ένωση μείωσε με τον Μπράις (39-33, 19'). Ο Χάντερ Χέιλ μπήκε στην εξίσωση, επιθετικά, με την ΑΕΚ να μειώνει ακομα περισσότερο ως το τέλος του ημιχρόνου για το 39-36.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει με τον Νετζήπογλου, αλλά η Βόννη είχε λύσεις με Γκρίσελ και Μπάχρε (44-38, 22'). Οι παίκτες του Μουρς συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, κρατώντας τη διαφορά με τον Κένεντι (51-43, 25'). Ο Χέιλ βρήκε ρυθμό, ο Χαμπ ακολούθησε και η ΑΕΚ μείωσε (53-49, 27'). Ο Χέιλ συνέχισε να δίνει σκορ στην ΑΕΚ, ο Κουζμίνσκας μπήκε στην εξίσωση και το προβάδισμα άλλαξε χέρια (55-59, 28'). Ο ΜακΓκι όμως με 4 προσωπικούς πόντους έγραψε τον επίλογο του δεκαλέπτου για το 59-59.

Ο ΜακΓκι μπήκε με την ίδια ένταση και στο τέταρτο δεκαλεπτο, κάτι που βοήθησε τη Βόννη να κρατήσει τον έλεγχο (64-61, 32'). Ο ΜακΓκι ήταν ασταμάτητος, η ΑΕΚ έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και η διαφορά ανέβηκε (71-61, 34'). Η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει με τον Μπράις να δίνει σκορ (74-68, 36'). Ο Αλέγκρι όμως μίλησε σε κρίσιμο σημείο και ανέβασε τη διαφορά (79-68, 37'). Το σκηνικό δεν άλλαξε ως το τέλος του αγώνα, με την ΑΕΚ να γνωρίζει την πρώτη ήττα της στη σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 39-36, 59-59, 93-74.