Νίκη για τις Μινεσότα Λινξ με ιστορική ανατροπή στο πρώτο παιχνίδι των τελικών του WNBA

Μινεσότα Λινξ

© X

Μιχάλης Καλογήρου 10:46 - 11.10.2024 / Ανανεώθηκε: 10:51 - 11.10.2024

Απίθανο παιχνίδι στους τελικούς του WNBA με τις Λινξ να παίρνουν την νίκη στην παράταση απέναντι στις Νιου Γιορκ Λίμπερτι

Τρομερή μάχη στο Game 1 των τελικών του WNBA, με τις Μινεσότα Λινξ να σπάνε πολλαπλά ρεκόρ με την ανατροπή τους από το -18. Εκεί που όλα έδειχναν πως οι Λίμπερτι θα έπερναν «κεφάλι» στην σειρά των τελικών, οι Μινεσότα Λινξ έστειλαν αρχικά το παιχνίδι στην παράταση και στην συνέχεια πήραν μια τεράστια νίκη με 95-93. Αυτή ήταν και η 6η ήττα για τις Λίμπερτι σε πρώτο παιχνίδι τελικών με το σερί να μετρά πλέον 0-6, αφού δεν έχουν γευτεί ποτέ την νίκη σε εναρκτήριο παιχνίδι.

Με την ανατροπή τους αυτή, οι Λινξ έσπασαν 2 ρεκόρ του WNBA. Αρχικά, έγιναν η δεύτερη ομάδα που επιστρέφει από το -18 σε παιχνίδι τελικών στην ιστορία της λίγκας, μετά τις Λίμπερτι το 1999. Επιπλέον κατάφεραν να γίνουν η πρώτη ομάδα στην ιστορία που παίρνει την νίκη, όντας πίσω με 15+ πόντους στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα. Το σχετικό σκορ σε τέτοια παιχνίδια ήταν 0-183!

Για τις Λινξ, τον χορό έσυραν οι Κολιέρ, Μακμπράιντ και Ουίλιαμς που σκόραραν 66 από τους 95 πόντους συνολικά. Για τις Λίμπερτι, κορυφαία ήταν η Τζόουνς με 24, με την Σαμπρίνα Ιονέσκου να συμπληρώνει 19. Το δεύτερο παιχνίδι των τελικών θα διεξαχθεί την Κυριακή (13/10) στις 22:00 στην έδρα των Λίμπερτι. Οι σειρές του WNBA, εν αντιθέσει με το NBA, είναι «Best of 5», δηλαδή ο πρώτος στις 3 νίκες.