Αποκλείστηκε στα προημιτελικά του Winer Cup η Χάποελ Τελ Αβίβ του Δέδα

Στέφανος Δέδας

© InTime

Νίκος Καλαμπάκας 14:37 - 22.09.2024 / Ανανεώθηκε: 14:46 - 22.09.2024

Αν και ήταν το απόλυτο φαβορί για τη νίκη, η Χάποελ Τελ Αβίβ δεν τα κατάφερε κόντρα στη Μακάμπι Ραμάτ Γκαν και ηττήθηκε στην παράταση με 102-109.

Θύμα έκπληξης έπεσε στη φετινή πρεμιέρα της η Χάποελ Τελ Αβίβ. Η ομάδα του Στέφανου Δέδα ηττήθηκε στα προημιτελικά του Winner Cup από τη Μακάμπι Ραμάτ Γκαν στην παράταση και έτσι μπήκε με το... αριστερό στις επίσημες υποχρεώσεις της.

Το τελικό 109-102 βρήκε τους παίκτες της Χάποελ σκυθρωπούς, αντίθετα με αυτούς της Μακάμπι Ραμάτ Γκαν, οι οποίοι έδειξαν τα... δόντια τους, λίγες ημέρες πριν την πρεμιέρα της στο BCL που θα γίνει κόντρα στην ΑΕΚ.

Η Χάποελ φάνηκε να έχει τα ηνία του αγώνα, τελείωσε με double score την 1η περίοδο (24-12) και έδειχνε να είναι απόλυτο αφετνικό μέχρι την 4η περίοδο, όταν και κατέρρευσε.

Τότε η Ραμάτ Γκαν έκανε την αντεπίθεσή της, κάλυψε διαφορά 10 πόντων (67-57) και πήγε τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί η προσεχής αντίπαλος της ΑΕΚ επικράτησε με 109-102 πετώντας εκτός συνέχειας τη Χάποελ.

Δεν πίστευε στα μάτια του ο Ομπράντοβιτς - Τι έκανε έξαλλο τον προπονητή της Παρτιζάν στο Καλλιμάρμαρο (vid)
EUROLEAGUE

08:48 - 22.09.2024

Η Παρτιζάν επικράτησε του Παναθηναϊκού με 75-64 για το τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος», όμως παρά τη νίκη υπήρξαν και στιγμές που δεν άρεσαν στον Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Η φάση με τον Στέρλινγκ Μπράουν που έκανε έξαλλο τον Σέρβο κόουτς.

Η Μακάμπι Ραματ Γκαν είναι πρώτος αντίπαλος της ΑΕΚ στο BCL (2/10). Στο ματς του Σαββάτου κόντρα στη Χάποελ δεν αγωνίστηκαν οι ΜακΚολουμ και Γκάλινατ, αφού ο πρώτος είχε κοβιντ, ενώ ο δεύτερος ενοχλήσεις στο γόνατο. Πάντως, αναμένεται να παίξουν κανονικά στην Αθήνα και οι δύο

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 43-33, 67-57, 88-88, 102-109 (παρ.)