Έχασε και... έμπλεξε η ΑΕΚ

Τσέισον Ραντλ

Χρήστος Τσάλτας 20:58 - 30.01.2024 / Ανανεώθηκε: 10:15 - 14.08.2024

Η ΑΕΚ παραδόθηκε στο ρυθμό της Χάποελ Χολόν, μετά το πρώτο δεκάλεπτο και οι Ισραηλινοί με μεγάλα σουτ κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη (79-68), με την Ένωση να υποχωρεί στο 0-2 και να βρίσκεται με το «καλημέρα» σε δύσκολη θέση για την πρόκριση στην επόμενη φάση του BCL.

Το παιχνίδι στην Ουγγαρία, απέναντι στην Χάποελ Χολόν, ήταν must win για την ΑΕΚ. Όμως μετά την πρώτη περίοδο η Ένωση παραδόθηκε στις ορέξεις των -τυπικά- γηπεδούχων και χωρίς να μπορέσει επί της ουσίας να πλησιάσει σε απόσταση βολής, γνώρισε την ήττα, η οποία την φέρνει σε πολύ δύσκολη θέση στην προσπάθεια πρόκρισης στα προημιτελικά.

Η Ένωση με την ήττα αυτή υποχώρησε στο 0-2, την ώρα που η Χολόν ανέβηκε στο 1-1, επιστρέφοντας στις νίκες μετά την ήττα της πρεμιέρας κόντρα στην Μούρθια. Όλα αυτά απέναντι σε μια ΑΕΚ που εμφάνισε ξανά αδυναμίες και προβλήματα στο παιχνίδι της και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει τη νίκη.

Ο Τσέισον Ραντλ ήταν ο μοναδικός παίκτης της ΑΕΚ που ξεχώρισε στην αναμέτρηση, με 22 πόντους και 7/9 σουτ, την ώρα που ο Μπράντον Νάτι μέτρησε 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, αλλά και 3/11 σουτ, ενώ ο Τζάστιν Τίλμαν πρόσθεσε 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, σε ένα παιχνίδι που η Ένωση μέτρησε 6/18 τρίποντα. Από πλευράς Χάποελ, ο Σι Τζέι Χάρις μέτρησε 19 πόντους με 6/13 σουτ και ήταν το πρώτο βιολί για την ομάδα του, με τον Τζάστιν Σμιθ να προσθέτει 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Νετανέλ Άρτζι ήταν παίκτης-κλειδί με 16 πόντους και 4/5 τρίποντα.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Τίλμαν και Ραντλ ήταν ζεστοί στο ξεκίνημα του αγώνα και η ΑΕΚ μπήκε σε θέση οδηγού (8-10, 3'). Οι παίκτες του Ζούρου ανέβασαν την ένταση μέσα από την άμυνα και με τον Ραντλ να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε η διαφορά ανέβηκε (11-16, 5'). Ο ΜακΡέι ακολούθησε τους συμπαίκτες του, ο Τίλμαν συνέχισε να είναι αποτελεσματικός, με τη διαφορά να ανεβαίνει (14-23, 7'). Η απάντηση της Χολόν ήρθε με τα τρίποντα και τον Άρτζι να γίνεται σημείο αναφοράς, ισοφαρίζοντας (23-23, 9'). Ο Ραντλ είπε την τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο, γράφοντας το 23-26 για την Ένωση.

Πολύ δυνατά μπήκε η Χολόν στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τους Αρτζί και Χάρις να σκοράρουν έχτισε διαφορά (33-26, 12'). Η ΑΕΚ έδειξε σφυγμό και μείωσε με τον Νάτι (33-30, 14'). Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το μομέντουμ στη συνέχεια και με τους Σμιθ και Ντόσον έφεραν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (40-30, 16'). Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει με τον Ραντλ, αλλά ο Χάρις δεν το επέτρεψε (46-35, 19'). Η Ένωση πίεσε μέσα από την άμυνά της και μείωσε με τον Κουζέλογλου σε 46-38.

Η Χολόν διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα, χάρη στον Χάρις, την ώρα που η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει με τον Τίλμαν (49-43, 23'). Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και ο Σμιθ ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά για την ομάδα του (55-43, 26'). Η ΑΕΚ προσπάθησε μέσα από τν άμυνά της να μειώσει και το κατάφερε με τον Χόλινς (57-50, 28'). Η κατάσταση δεν άλλαξε όμως, με την Χολόν να κρατάει τα ηνία για το 60-51 της τρίτη περιόδου.

Ο Τσέισον Ραντλ με τα δικά του σουτ προσπάθησε να κρατήσει την ΑΕΚ μέσα στο παιχνίδι (64-57, 32'). Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να πλησιάσει παραπάνω, καθώς Βανβάιν και Μισγκαβ δεν το επέτρεψαν (71-59, 34'). Ο Νάιτ μπήκε στην εξίσωση και μείωσε για την Ένωση, βάζοντάς την στο ματς (73-68, 37'). Η αντίδραση της Χολόν ήρθε με τον Χάρις όμως και σε κρίσιμο σημείο οι Ισραηλινοί πήγαν στο +8 (76-68, 38'). Μέχρι το φινάλε του αγώνα το σκηνικο δεν άλλαξε, με την ΑΕΚ να γνωρίζει δεύτερη ήττα στη φάση των 16 του BCL.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 46-38, 60-51, 79-68.

Sportal Euroleague Show με Ολυμπιακός - Άλμπα Βερολίνου και όλη τη δράση της Τρίτης

Τέλος αγώνα: Χάποελ Χολόν - ΑΕΚ 79-68

Την πιο κρίσιμη στιγμή η άμυνα πρόδωσε την ΑΕΚ. Η Ένωση σε δύο σημεία που έπρεπε να βγάλει άμυνα για να μείνει στο παιχνίδι δέχτηκε 5 πόντους και πλέον το πράγμα έχει ζορίσει επικίνδυνα.

• 75-68 στο 38ο λεπτό.  Ο Σμιθ κάρφωσε ανενόχλητος στο καλάθι της ΑΕΚ για το +7 της Χολόν
  • 71-66 στο 37ο λεπτό με τον Νάιτ να μπαίνει στην εξίσωση.
  • 71-61 στο 35ο λεπτό, με τον Ραντλ να σκοράρει ξανά.
  • 64-57 στο 32ο. Ο Ραντλ με δικά του τρίποντα προσπαθεί να κρατήσει την ΑΕΚ μέσα στο παιχνίδι.

Για να γυρίσει αυτό το παιχνίδι η ΑΕΚ, με την εικόνα που βγάζει ως τώρα, θα πρέπει να κάνει την απόλυτη υπέρβαση. Η αδράνεια στα ριμπάουντ είναι το κύριο χαρακτηριστικό των παικτών του Ζούρου, που έχουν αφήσει τους γηπεδούχους να επιβάλλουν το παιχνίδι τους.

Τέλος τρίτης περιόδου. Χάποελ Χολόν - ΑΕΚ 60-51

• 57-50 στο 28ο λεπτό. Ο Χόλινς έκλεψε και κάρφωσε, μειώνοντας για την Ένωση.

Η ΑΕΚ προσπαθεί να παίξει κάτι σαν μπάσκετ, αλλά δεν της βγαίνει με τίποτα...

• 53-43 στο 25ο λεπτό. Ο Σμιθ με κάρφωμα στέλνει τη διαφορά στο +10 για την Χολόν ξανά.
  • 49-41 στο 22ο λεπτό. Ο Χάρις κράτησε τη διαφορά ψηλά για την Χολόν.

Πολύ άσχημη εικόνα της ΑΕΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Παραδόθηκε πλήρως τον ρυθμό της Χολόν, κυρίως γιατί προσπάθησε να παίξει σε uptempo και όχι να διαβάσει τη φάση για να βρει σωστές επιλογές επιθετικά. Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 11 πόντους, όμως χρειάζεται επιπλέον προσπάθεια για να επανέλθει σε διεκδίκηση αγώνα.

Τέλος ημιχρόνου. Χάποελ Χολόν - ΑΕΚ 46-38

• 42-35 στο 19ο λεπτό με τρίποντο του Ραντλ.
  • 40-30 στο 16ο λεπτό. Ο Ντόσον έφερε την Χολόν στο +10 για πρώτη φορά στο παιχνίδι
  • 37-30 στο 15ο λεπτό με τον Σμιθ να καρφώνει
  • 33-30 στο 14ο λεπτό. Ο Νάιτ με γκολ-φάουλ μειώνει για την Ένωση.

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 3λεπτο του δεκαλέπτου η ΑΕΚ έχει συμπληρώσει 4 ομαδικά φάουλ. Θέλει προσοχή στην άμυνα από εδώ και πέρα.

• 33-26 στο 12ο λεπτό. Ο Άβτζι μετράει 4/4 τρίποντα ως τώρα.
  • 28-26 στο 11ο λεπτό. Χάρις και Βανβάιν βάζουν την Χολόν μπροστά

Τα τρίποντα και τα χαμένα ριμπάουντ δεν έχουν επιτρέψει στην ΑΕΚ να κεφαλαιοποιήσει το προβάδισμά της. Η Ένωση βρέθηκε ακόμα και στο +9, αλλά τα τρίποντα των γηπεδούχων τους έβαλαν και πάλι στο ματς. Το θετικό είναι πως ο Τσέισον Ραντλ νιώθει καλά από τα πρώτα λεπτά.

Τέλος πρώτης περιόδου. Χάποελ Χολόν - ΑΕΚ 23-26

• 23-23 στο 9ο λεπτό με τον Άβτζι να σκοράρει με τρίποντο.
  • 16-23 στο 7ο λεπτό, με τον ΜακΡέι να δίνει λύση στην ομάδα του.

Μετά τα πρώτα λεπτά που η Χολόν βρήκε σκορ στην περιφέρεια, η ΑΕΚ ανέβασε την ένταση μέσα από την άμυνα. Έχει οδηγήσει την Χολόν σε κακές επιογές επιθετικά και παράλληλα τρέχει το γήπεδο με τους Νάιτ και Τίλμαν.

• 11-16 στο 5ο λεπτό. Η ΑΕΚ τρέχει στο γήπεδο και με τους Ραντλ και Τίλμαν χτίζει διαφορά.
  • 8-10 στο 3ο λεπτό με τον Ραντλ να δίνει λύση στην ΑΕΚ από την περιφέρεια.
  • 6-5 στο 2ο λεπτό. Τα τρίποντα των Αβτζί και Κρόφορντ διαδέχτηκε ο ΜακΡέι.

Αρχίζει ο αγώνας

Αρχική πεντάδα ΑΕΚ: Νάιτ, Ραντλ, ΜακΡέι, Αγραβάνης, Τίλμαν,

Η 12άδα της ΑΕΚ για το παιχνίδι με την Χάποελ Χολόν: Τίλμαν, Ράντλ, Καράμπελας, Πιλάβιος, Χόλινς, Νετζήπογλου, Αγραβάνης, Νάιτ, Κουζέλογλου, Μόργκαν, Ματαλιωτάκης, ΜακΡέι.

Για την Χάποελ Χολόν εκτός δράσης βρίσκεται ο Ντεόντρε Μπερνς, που υπέστη διάστρεμμα.

Ο Ηλίας Ζούρος θέλει να συνεχίσουν οι παίκτες του στο ίδιο τέμπο, σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στην Καρδίτσα, που η Ένωση πήρε τη νίκη με 95-86.

Εκτός για την Ένωση ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (που ταξίδεψε με την ομάδα στην Ουγγαρία για ψυχολογικούς λόγους), αλλά και ο Δημήτρης Φλιώνης, που έμεινε στην Αθήνα.

Για την ΑΕΚ η νίκη είναι μονόδρομος στο παιχνίδι στην Arena Savaria του Σθομπατέλι.

Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει την Χάποελ Χολόν, στην Ουγγαρία, για την 2η αγωνιστική της φάσης των 16 του BCL. Τζάμπολ στις 19:00