Κάουαν και Χέιλ οδήγησαν τον Προμηθέα σε επική νίκη επί της Χάποελ Χολόν

©Intime

Νίκος Καλαμπάκας 23:49 - 06.02.2024 / Ανανεώθηκε: 10:03 - 14.08.2024

Με κορυφαίους του παίκτες τον Κάουαν και τον Χέιλ ο Προμηθέας έκανε μαγική εμφάνιση στο 2ο ημίχρονο με τη Χάποελ Χολόν, επικρατώντας εκτός έδρας με 74-65.

Τη δεύτερή του νίκη σε τρεις αγωνιστικές στη φάση των ομίλων των «16» του BCL πήρε ο Προμηθέας, αφού επικράτησε εκτός έδρας της Χάποελ Χολόν (65-74). Κορυφαίοι παίκτες των Πατρινών οι Κάουαν και Χέιλ που στο 2ο ημίχρονο πήραν... φωτιά και οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκαν από την πρώτη φάση, έχοντας τον ρόλο του οδηγού σε όλο το δεκάλεπτο. Ο Προμηθέας ωστόσο έδειξε μαχητικότητα και δεν άφηνε τη Χάποελ να πάρει διαφορά ασφαλείας και να πιστέψει ότι θα έχει ένα εύκολο βράδυ. Κάπως έτσι η ομάδα του Ισραήλ πήγε στην ανάπαυλα του δεκαλέπτου με διαφορά 4ων πόντων (17-13).

Η ροή του αγώνα δεν άλλαξε στη 2η περίοδο. Η Χάποελ διατηρούσε τα ηνία, η διαφορά της όμως δεν ήταν ασφαλείας και κυμαινόταν στους 3 με 5 πόντους. Στο ημίχρονο η διαφορά είχε πέσει στους 2 πόντους 27-25 και ο Προμηθέας έβλεπε μια ευκαιρία για νίκη.

Οι Πατρινοί ανέβασαν ταχύτητα στην 3η περίοδο, όταν και κυριάρχησαν στον αγώνα. Ο Κάουαν είχε πάρει «φωτιά» και η ομάδα του Παπαθεοδώρου βρέθηκε να προηγείται μέχρι και με 7 πόντους, δείχνοντας στους Ισραηλινούς ότι δεν θα έχανε την ευκαιρία που της παρουσιάστηκε. Στο 30' το σκορ ήταν 40-45 και αν και ήταν ρευστό, όλα έδειχναν ότι ο Προμηθέας μπορούσε να κάνει τη ζημιά στη Χάποελ.

Αυτό επιβεβαιώθηκε στην 4η περίοδο, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι το +9 50-59 και έβαζαν ολοένα και πιο δύσκολα στους αντιπάλους τους. Ο χρόνος περνούσε, η Χάποελ έκανε την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει και 2 λεπτά πριν τη λήξη έφερε τον αγώνα στους 3 πόντους (63-66). Ο Χέιλ ωστόσο άρχισε να βλέπει κι αυτός το καλάθι... βαρέλι και με τρίποντο έστειλε ξανά τον Προμηθέα σε απόσταση ασφαλείας (63-69), ενώ στην επόμενη φάση με ένα απίθανο καλάθι έδωσε ξανά προβάδισμα 8 πόντων στην ομάδα του (63-71). Τελικά ο Προμηθέας έφτασε στη νίκη με το τελικό 65-74 να τον ανεβάζει στη 2η θέση του ομίλου με 2 νίκες και 1 ήττα.

Δεκάλεπτα: 17-13, 27-25, 40-45, 65-74

ΧΑΠΟΕΛ ΧΟΛΟΝ (Σερφ): Άρτζι 18 , Κρόφορντ 5, Ντόσον 18, Χανόκι 4, Χάρις 7, Μπερνς 4, Μισγάβ 4, Βάνχουιν 5

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κάουαν 18 , Χέιλ 16 (4/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζόουνς 10 , Ρέινολντς 5 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ), Στίβενς 8, Χρυσικόπουλος 2, Κόφι 6, Ετσενίκε 9 , Κόνιαρης, Πλώτας

• Απάντησαν με τρίποντο οι Ισραηλινοί, 48-58
  • 45-58, ξεμακραίνει η ελληνική ομάδα 6.42'' πριν τη λήξη του αγώνα!
  • Νέο καλάθι του Κάουαν και 45-55, ο Αμερικάνος έφτασε τους 18 πόντους!

Ακόμα 8 λεπτά για τη λήξη και ο Προμηθέας φαίνεται να έχει καλύτερα πατήματα στο παρκέ.

• Καλάθι και φάουλ από τον Κάουαν, ο Προμηθέας ξεκινάει ιδανική την 4η περίοδο. 45-53, μέσα και η βολή!
  • 45-50, ο Προμηθέας έχει πάρει φωτιά. Τέλος δεκαλέπτου
  • Ο Προμηθέας κυριαρχεί στην 3η περίοδο και τώρα προηγείται με 7 (40-47).
  • Διατηρεί το προβάδισμα ο Προμηθέας και αυξάνει τη διαφορά στους 5 (40-45) 1.39'' πριν τη λήξη του γ' δεκαλέπτου. Σπουδαία εμφάνιση από την ομάδα της Πάτρας!
  • Ξανά στους 3 η διαφορά για τους Πατρινούς, 38-41!
  • Φοβερές μάχες στο παρκέ, μπροστά ο Προμηθέας πάλι, 38-39
  • Ανέκτησε το προβάδισμα η Χάποελ, 36-34 το σκορ 5.16'' πριν τη λήξη του γ'' δεκαλέπτου
  • Ανεβάζει ξανά τη διαφορά στους 3 ο Κάουαν, 31-34. Τους 11 πόντους έφτασε ο Αμερικάνος
  • Η Χάποελ έχει χάσει το προβάδισμα, ο Προμηθέας μπήκε επιθετικά, 31-32 το σκορ στοο 23΄!
  • Προβάδισμα για τους Έλληνες με τρίποντο του Ρέινολντς, 27-30!
  • Ισοφάρισε ο Προμηθέας, 27-27

Ξεκίνησε η 3η περίοδος!

Τέλος ημιχρόνου! Χάποελ Χολόν - Προμηθέας 27-25!

• Με ένα 4-0 σερί ο Προμηθέας μείωσε σε 27-25. 9.08'' για τη λήξη του ημιχρόνου!
  • Κυριαρχικό παιχνίδι από τη Χάποελ που δεν αφήνει τον Προμηθέα να περάσει μπροστά, 27-21 το σκορ, 2.43'' για το τέλος του ημιχρόνου!
  • Μείωσαν οι Πατρινοί, 25-21
  • Απάντησε με τρίποντο η Χάποελ, 25-19 στο 16'.
  • Ο Προμηθέας δεν αφήνει τη Χάποελ να ξεμακρύνει πολύ και μείωσε με τρίποντο του Κάουαν (22-19)
  • Η Χάποελ έχει αναλάβει δράση και είναι ανώτερη από τον Προμηθέα. Η ομάδα του Ισραήλ βρίσκεται συνεχώς μπροστά στο σκορ και έχει αφήσει τους παίκτες του παπαθεοδώρου σε ρόλο θεατή! 22-15 το σκορ στο 12ο λεπτό!
  • Ξεκίνησαν με τρίποντο οι γηπεδούχοι, 20-13 το σκορ.
  • Τέλος δεκαλέπτου: Χάποελ Χολόν - Προμηθέας 17-13
  • Η Χάποελ ανέβασε την απόδοσή της και έχει πάρει διαφορά 4 πόντων (17-13).

- Ο Ντόσον έχει ξεκινήσει δυνατά για τη Χάποελ και έχει σημειώσει ήδη 7 πόντους, ενώ για τον Προμηθέα ο Στέφενς έχει 6. 13-13 το σκορ στο 8ο λεπτό

• 6' Πέρασε μπροστά η Χάποελ με τρίποντο, 9-6 όμως μείωσε αμέσως ο Προμηθέας, 9-8 το σκορ
  • 5' 6-6 το σκορ, ισορροπία στον αγώνα
  • Πέρασε μπροστά ο Προμηθέας, 5-6
  • Νέο καλάθι για τον Προμηθέα και 5-4
  • 5-2, μειώνουν οι Πατρινοί!
  • 5-0 με τρίποντο του Χάρι
  • Η Χάποελ άνοιξε λογαριασμό, 2-0
  • Ξεκίνησε ο αγώνας

Το τζάμπολ είναι προγραμματισμένο για τις 22.00.

Οι δύο αντίπαλοι έχουν ρεκόρ 1-1 και βρίσκονται μια θέση κάτω από τη Μούρθια και πάνω από την ΑΕΚ που είναι ο μοναδικός σύλλογος δίχως νίκη στον όμιλο.

Καλησπέρα σας. Ο Προμηθέας αντιμετωπίζει τη Χάποελ Χολόν για την 3η αγωνιστική της φάσης των «16» του BCL.