«Βόλτα» της Βαλένθια στο Κάουνας

Χρήστος Τσάλτας 21:49 - 27.10.2023 / Ανανεώθηκε: 12:25 - 14.08.2024

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε την αναμέτρηση στο Κάουνας η Βαλένθια, με την ομάδα του Άλεξ Μουμπρού να φτάνει δια περιπάτου στη νίκη κόντρα στην Ζαλγκίρις με 87-72.

Καταιγιστική ήταν η Βαλένθια στην Zalgirio Arena. Η ομάδα του Άλεξ Μουμπρού αντιμετώπισε την Ζαλγκίρις, για την 5η αγωνιστική της Euroleague και έδειξε τα... δόντια της, φτάνοντας σε μια από τις πιο άνετες νίκες της σεζόν, που έστειλε τους Ισπανούς στο 4-1, την ώρα που οι «πράσινοι» υποχώρησαν στο 3-2.

Ο Κρις Τζόουνς με 16 πόντους, 6/9 σουτ, 4 ασίστ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών και ο παίκτης που έκανε τα πάντα στο παρκέ, έχοντας βοήθειες από τον Τζάρεντ Χάρπερ, με 13 πόντους, ενώ από 11 πόντους πρόσθεσαν οι Νέιτ Ρίβερς και Μπράντον Ντέιβις. Στην αντίπερα όχθη, ξεχώρισε ο Κίναν Έβανς με 18 πόντους, την ώρα που ο Ρόλαντς Σμιτς μέτρησε 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η Βαλένθια μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και πήρε τα ηνία του αγώνα με Τζόουνς και Ινγκλές (5-9, 4'). Η Ζαλγκίρις έβγαλε αντίδραση, βρήκε σκορ με Ουλανόβας και Έβανς και μείωσε σε απόσταση βολής (12-13, 7'). Το φινάλε του δεκαλέπτου άνηκε στους Ισπανούς, που με επί μέρους 7-0 από Χάρπερ, Οτζελέγιε και Ρίβερς έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +8 (12-20).

Καταιγιστική ήταν η ομάδα του Μουμπρού και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ρίβερς και Τουρέ ανέλαβαν δράση και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (15-28, 13'). Ο ρυθμός της Βαλένθια ήταν καταιγιστικός και με τον Τουρέ να μένει συνδεδεμένος με το καλάθι, το προβάδισμα έφτασε στους 20 πόντους (17-37, 15'). Ο Έβανς προσπάθησε να δώσει σκορ στην ομάδα του και μάζεψε τη διαφορά (24-42, 17'). Η Βαλένθια δεν έχασε την επαφή της με το σκορ και ο Πουέρτο ανέβασε ακόμα περισσότερο το προβάδισμα της ομάδας του (26-47, 18'). Ο Στέφαν Γιόβιτς είπε την τελευταία λέξη του ημιχρόνου και με τρίποντο έγραψε το 30-52. Η διαφορά αυτή μάλιστα είναι η μεγαλύτερη στην ιστορία της Βαλένθια σε ημίχρονο στη διοργάνωση.

Ο Μπράντον Ντέιβις ανέλαβε δράση στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και η Βαλένθια ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (32-61, 24'). Σμιτς και Ουλανόβας με δικά τους σουτ προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά για την ομάδα του Κάουνας (38-63, 25'). Ο Μπράντι Μάνεκ φώναξε παρών και η Ζαλγκίρις μείωσε (50-67, 28'). Ο Χάρπερ ανέλαβε δράση και με δικά του σουτ ανέβασε εκ νέου τη διαφορά (50-72, 29'). Ο Κίναν Έβανς είπε την τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο και μείωσε σε 53-72.

Με την ίδια ενέργεια και διάθεση μπήκε η Βαλένθια και στο τέταρτο δεκάλεπτο, κρατώντας τη διαφορά ψηλά με τον Ρίβερς (55-77, 32'). O Ντέιβις συνέχισε να σκοράρει και κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά ψηλά (66-86, 36'). Μέχρι το φινάλε του αγώνα το σκηνικό δεν άλλαξε, με την Βαλένθια να φτάνει πολύ εύκολα στη νίκη μέσα στο Κάουνας.

O Κρις Τζόουνς σε ακόμα ένα παιχνίδι έκανε τα πάντα στο παρκέ. 16 πόντοι, 6/9 σουτ και 4 ασίστ ήταν ο απολογισμός του, με τον Αμερικανό γκαρντ να είναι κομβικός για την εικόνα της ομάδας του.

Το κλειδί του αγώνα

Η περιφερειακή άμυνα της Βαλένθια ήταν εξαιρετική σε όλη τη διάρκεια του 40λεπτου. Είναι χαρακτηριστικό πως η Ζαλγκίρις σούταρε με -μόλις- 25% (7/28 τρίποντα) από την περιφέρεια, δίχως να καταφέρει να βρει λύσεις απί την περιφέρεια.

Διαιτητές

Εμίν Μόγκουλκοτς, Αν Πάντερ, Χουσεϊν Τσελίκ.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 30-52, 53-72, 72-87.

Το Sportal Euroleague Show, με όλο το ρεπορτάζ από την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την Μπασκόνια και το τρίτο ημίχρονό της