Με Ποτσέκο έκανε την πρώτη νίκη η Βιλερμπάν στο Κάουνας!

Ζάλγκιρις - Βιλερμπάν

Photo by Eitvydas Kinaitis/Euroleague Basketball via Getty Images

Γιάννης Πάλλας 22:03 - 02.11.2023 / Ανανεώθηκε: 12:17 - 14.08.2024

Ο Τζιανμάρκο Ποτσέκο οδήγησε τη Βιλερμπάν στη μεγάλη εκτός έδρας νίκη (91-88) επί της Ζαλγκίρις

Επιτέλους νίκη για τη Βιλερμπάν στην Euroleague με τον Τζιανμάρκο Ποτσέκο να βάζει τη «σφραγίδα» του στην επικράτηση (91-88) της Γαλλικής ομάδας επί της Ζαλγκίρις στο Κάουνας, για την 6η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Ο Ιταλός τεχνικός καθοδήγησε με μαεστρία τους Γάλλους που πέτυχαν την πρώτη νίκη έπειτα από 6 αγώνες, ενώ 3 νίκες και 3 ήττες μετρούν πλέον οι Λιθουανοί.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα μέσα από το Sportal.

Sportal Euroleague Show με Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός και όλα τα highlights της ημέρας

Κάντε εγγραφή στο YouTube κανάλι του Sportal.gr για αποκλειστικές συνεντεύξεις, Live Streams και πλούσιο video περιεχόμενο!

Από την αρχή της αναμέτρησης οι Λιθουανοί είχαν τον έλεγχο (30-24 στο 10’) σ’ ένα παιχνίδι φύση επιθετικό. Ο Κίναν Έβανς ήταν εξαιρετικός για τους γηπεδούχους και τους καθοδηγούσε επιθετικά. Την ίδια στιγμή ο Γιουσούφα Φαλ ήταν επιδραστικός στο παιχνίδι της Βιλερμπάν τόσο στην επίθεση,, όσο και στα ριμπάουντ.

Παρ’ ολ’ αυτά, οι παίκτες του Κάζις Μακσβίτις είχαν το κουμάντο στο ματς (56-50 στο 20’) με την επίθεση να έχει τον πρώτο λόγο για τις δυο ομάδες και από τη μια να είναι ο Έβανς και από την άλλη Ντε Κολό και Λι.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Τόμας Ντίμσα (είχε 5/5 τρίποντα μέχρει το τέλος του τρίτου 10λεπτου) να παίρνει «φωτιά» η Ζαλγκίρις διατηρούσε μια απόσταση από την αντίπαλο της (80-72 στο 30’).

Οι Λιθουανοί κρατούσαν το προβάδισμα, με την Βιλερμπάν ωστόσο να μην εγκαταλείπει έχοντας για βασικούς επιθετικούς άξονες τους Σκοτ, Καμπαρό, Ντε Κολό και Φαλ. Μάλιστα, ο Καμπαρό σημείωσε και το τελευταίο καλάθι για το προσπέρασμα των Γάλλων που άλλαξε το μομέντουμ και τους έδωσε τη νίκη.

MVP: Ο Λουβαβού Καμπαρό

Ο άσος της Βιλερμπάν τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα έχοντας 26 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Μάλιστα, ήγταν και εκείνος που έβαλε το καλάθι που πήρε το προβάδισμα νίκης η γαλλική ομάδα.

Η τελευταία χαμένη επίθεση του Ολυμπιακού στην Τουρκία κόντρα στη Φενέρ (vid)
EUROLEAGUE

22:18 - 02.11.2023

Δείτε την τελευταία φάση της αναμέτρησης Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός όπου ο Γκος επιχείρησε σουτ από μέση απόσταση όμως η μπάλα αναπήδησε στο καλάθι και έφυγε έξω, με αποτέλεσμα η ελληνική ομάδα να ηττηθεί με 79-77.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Τα τρία πρώτα 10λεπτα ήταν ισορροπημένα, αλλά στην τελευταία περίοδο οι Γάλλοι «παγίδευσαν» τους Λιθουανούς. Το επιμέρους 8-19 στην τέταρτη περίοδο ήταν εκείνο που άλλαξε τα δεδομένα στο παιχνίδι και επέτρεψε στην ομάδα του Τζιανμάρκο Ποτσέκο να φτάσει στη νίκη με τους Καμπαρό και Ντε Κολό κυρίως να καθοδηγούν επιθετικά τη Βιλερμπάν.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πατέρνικο, Σεμές, Κλιβάζ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-24, 56-50, 80-72, 88-91.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μακσβίτις): Έβανς 19 (4/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 2, Λεκαβίτσιους 6, Χέις 7, Γκεντράιτις, Σμιτς 5 (5 ριμπάουντ), Μπιρούτις 11 (4 ριμπάουντ), Μπούτκα, Ντιμσά 21 (5/8 τρίποντα), Μάνεκ 2, Μπουτκεβίτσιους 2, Ουλάνοβας 14.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Ποτσέκο): Σκοτ 12, Λι 6 (2/2 τρίποντα), Καχούντι 6 (3 ριμπάουντ), Λοβέρν 13 (5 ριμπάουντ), Καμπαρό 19 (6 ριμπάουντ), Νταλό, Τζάκσον 3, Ντε Κολό 13, Φαλ 15 (5 ριμπάουντ), Λάιτι 2, Εντιαγέ, Τζάκσον 2.