Ουόκαπ εξ ουρανού έσωσε τον Ολυμπιακό σε «νεκρό» χρόνο στο Περιστέρι!

Aχιλλέας Μαυροδόντης 21:14 - 23.01.2023 / Ανανεώθηκε: 21:26 - 23.01.2023

Ο Ολυμπιακός, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, απέδρασε από το Περιστέρι με 87-86 και έκανε το 13/13, με τον Ουόκαπ να ευστοχεί στην εκπνοή και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του Πειραιά!

Ο Ολυμπιακός και το Περιστέρι μας χάρισαν μια απίστευτη παράσταση στο κλειστό της οδού Κένεντι, με τους Ερυθρόλευκους να επικρατούν στο τέλος, χάρη στο δίποντο του Τόμας Ουόκαπ που διαμόρφωσε το τελικό 87-86.

Οι δύο ομάδες ήταν πάντα κοντά, καθώς όποιος και να έπαιρνε το προβάδισμα, ο αντίπαλος είχε απάντηση. Έτσι τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό. Ο Φρανσίσκο με ένα μεγάλο σουτ έκανε το 86-85, με την απάντηση να έρχεται στο τέλος από τον Ουόκαπ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελίκό σκορ και έδωσε μια τεράστια νίκη στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Πλέον ο Ολυμπιακός φιγουράρει στην κορυφή με 13 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Από την άλλη, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη που κέρδισε τις εντυπώσεις, υποχώρησε στο 8-5.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Το Περιστέρι στα πρώτα λεπτά κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να βρίσκει λύσεις  με τους Ντένμον και Μπίλαν, μένοντας κοντά (9-10, 4’). Ένα 0-8 του Ολυμπιακού έκανε το σκορ 9-18 (6’), βάζοντας έτσι τους Ερυθρόλευκους σε ρόλο οδηγού. Παρόλα αυτά οι Πρίγκιπες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Αρχικά μείωσαν σε 20-22 στο δεκάλεπτο, ενώ με τον Μωραΐτη να παίρνει επιθέσεις πάνω του, το Περιστέρι μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι, παίρνοντας το προβάδισμα με 26-25 (12’). Οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι χέρι (30-30, 15’), όμως το Περιστέρι με ένα επιμέρους 9-3 έκανε το 39-33 (17’), με τον Μίρο Μπίλαν να κάνει σπουδαίο παιχνίδι. Ο Κροάτης έφτασε τους 16 πόντους και η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, με εκείνον οδηγό, έφτασε στο 44-37 (19’). Ένα 0-5 του Ολυμπιακού έκανε το σκορ 44-42 και το ημίχρονο έκλεισε με τις δύο ομάδες να είναι σε απόσταση αναπνοής!

Ο Ολυμπιακός έφτασε το σερί του στο 0-10, ανακτώντας το προβάδισμα με 44-48 (12’), χάρη στην εξαιρετική του άμυνα σε αυτό το διάστημα. Οι Ερυθρόλευκοι συνέχισαν να καλύπτουν τους χώρους και να μην δίνουν στο Περιστέρι το περιθώριο να δώσει τη μπάλα με αξιώσεις στον Μπίλαν. Είναι χαρακτηριστικό πως το πρώτο καλάθι του Κροάτη στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 27’, με το οποίο το Περιστέρι έκοψε το 0-9 του Ολυμπιακού και μείωσε σε 51-57 (26’). Ο Μωραΐτης βγήκε και πάλι μπροστά για τους γηπεδούχους, μειώνοντας σε 60-61 με δικές του ενέργειες (29’).

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 62-63, με το Περιστέρι. Περίπου 7' πριν το φινάλε είχαμε μία ολιγόλεπτη διακοπή, λόγω έντασης που δημιουργήθηκε από μερίδα οπαδών του Περιστερίου, οι οποίοι φώναξαν κατά του Γιαννούλη Λαρεντζάκη. Το ματς συνεχίστηκε με τον Ολυμπιακό να αποκτά διαφορά  6 πόντων (71-77) στο 36', έπειτα από τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη. Με 1'40" να μένουν για το τέλος οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 81-80, χάρη σε δύο τρίποντα των Ντένμον - Φρανσίσκο και δύο βολές του Μπίλαν. Το θρίλερ κρίθηκε τελικά στην τελευταία κατοχή με τον Τόμας Οουόκαπ να πετυχαίνει το νικητήριο καλάθι 2" πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης.

MVP: Τόμας Ουόκαπ

Με το μεγάλο του σουτ στο τέλος, ο Τόμας Ουόκαπ έκλεψε τη... δόξα από τους Λαρεντζάκη και Παπανικολόαυ (από 13 έκαστος), με τον Αμερικανό να γίνεται εκείνος που έκανε την διαφορά για τον Ολυμπιακό και τον έστειλε στο 13-0.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 44-42, 62-63, 86-87
Περιστέρι (Σπανούλης): Μπιλάν 20 (6/8 δίποντα, 8/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα), Φρανσίσκο 16 (2/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα),Φύτρος 3 (1), Ντένμον 10 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Κασελάκης 4 (0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μωραΐτης 13 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ραντάνοφ 11 (5/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πουλιανίτης, Περσίδης, Ζούγρης 9 (4/4 δίποντα, 1/1 βολή).
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 8 (8 ασίστ, 2 λάθη, 3 κλεψίματα), Κάνααν 11 (3/5 τρίποντα), Φαλ 5 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βεζένκοφ 8 (0/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Παπανικολάου 13 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 6 ασίστ, 3 λάθη), Λούντζης 8 (1), Λαρεντζάκης 13 (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/3 βολές), Πάπας 2, Σλούκας 5 (1/7 σουτ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Μπόλομποϊ 1, Πίτερς 5 (1), Μπλακ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές).