@Intime

LIVE STREAMING ΕΛΛΑΔΑ - ΣΕΡΒΙΑ (ΠΑΡΑΤΑΣΗ)

Aχιλλέας Μαυροδόντης 18:45 - 24.02.2023 / Ανανεώθηκε: 09:45 - 20.08.2024

Παρακολουθήστε στο Sportal με ζωντανό σχολιασμό την εντός έδρας αναμέτρηση της Ελλάδας κόντρα στην Σερβία, για τα «παράθυρα» του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023. Το κείμενο ανανεώνεται διαρκώς...

• Ο Ρογκαβόπουλος με 2 τρίποντα και ο Χατζηδάκης με ένα λέι απ έκαναν το σκορ 91-87 στα 35'' για το τέλος της παράτασης.
  • Πολλά λάθη και νευρικότητα για την Εθνική μας στον έξτρα χρόνο, όμως η άμυνα ήταν εκεί να κρατήσει τους Σέρβους χωρίς εντός παιδιάς καλάθι, με το ματς να παραμένει κλειστό (83-83, 43')
  • Μιλουτίνοφ και Μωραΐτης σκόραραν, ο Γιάραμαζ αστόχησε σε τρίποντο και το ματς πήγε στην παράταση (80-80)
  • Ο Μιλουτίνοφ επέστρεψε και το παιχνίδι της Σερβίας άλλαξε συνολικά, με τους αντιπάλους μας να περνούν τη μπάλα στον γίγαντα της ΤΣΣΚΑ και εκείνον, είτε να τελειώνει, είτε να δημιουργεί. Παρόλα αυτά, ο Μωραΐτης και ο Ρογκαβόπουλος ήταν ΕΚΕΙ και με μεγάλες ενέργειες κράτησαν την Ελλάδα. Κάπως έτσι, το σκορ στο 39' ήταν 78-78!
  • Η αντεπίθεση της Εθνικής μας συνεχίστηκε,, με τον Χουγκάζ να μειώνει σε 67-68 αρχικά, ενώ λίγο μετά έκανε το σκορ 69-68, με συνολικά 4/4 βολές (35')
  • Η Ελλάδα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη! Μετά το τρίποντο του Μωραΐτη, οι διεθνείς μας έμοιαζαν να έχουν πάρει φωτιά, έπαιξαν άμυνα εκπληκτική και στην άλλη πλευρά έτρεξαν το γήπεδο, μειώνοντας σε 63-65 στο 32'.
  • Η Εθνική μας προσπαθούσε, όμως η Σερβία, περνώντας τη μπάλα κοντά, είχε τον απόλυτο έλεγχο και δεν άφησε την Ελλάδα να επιστρέψει. Παρόλα αυτά, ο Μωραΐτης έβαλε ένα τρίποντο από το... σπίτι του και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 55-62
  • Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10, με τη Σερβία και τον Μιλουτίνοφ να μοιάζουν ασταμάτητοι.
  • Η μπάλα πέρασε σερί φορές στον Μιλουτίνοφ (8π.) και η Σερβία συνέχισε να έχει το προβάδισμα, με το σκορ να γίνεται 30-39 στο ημίχρονο, μετά από σουτ του Σίμανιτς.
  • Ένα νέο ξέσπασμα της Σερβίσας έκανε το σκορ 22-30 (16')
  • Η Ελλάδα βρήκε λύσεις με τον Ρογκαβόπουλο να παίρνει πάνω του επιθέσεις και μέσα από την άμυνα έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο, με το σκορ να γίνεται 21-21 (13')
  • Κάπως έτσι το τέλος του δεκαλέπτου ήρθε με την Ελλάδα να υπολείπεται της Σερβίας με 8-15
  • Η Ελλάδα δεν έχει σαφώς την ποιότητα που έχουν οι Σέρβοι σε αυτό το παράθυρο, αστόχησε σε αρκετά σουτ από μακριά και αυτό δυσκόλεψε τα πράγματα, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν κεφάλι με 6-13 (8')
  • Η Εθνική μας ζορίστηκε στα πρώτα λεπτά, όμως δύο τρίποντα από Καλαϊτζάκη και Φλιώνη έκαναν το 6-5 για τη Γαλανόλευκη στο 5'
  • Γνώριμα πρόσωπα πάντως υπάρχουν στη Σερβία. Ο Γιόβιτς πέρσι αγωνίστηκε στον Παναθηναϊκό, ο Ντάνγκουμπιτς είναι στον Προμηθέα, ο Ραντάνοφ στο Περιστέρι και φυσικά ο Νίκολα Μιλουτίνοφ συνέδεσε για χρόνια το όνομά του με τον Ολυμπιακό.

Εκτός 12άδας Εθνικής έμειναν οι Χαραλαμπόπουλος, Κατσίβελης, Τανούλης και Νετζήπογλου και ο Μαντζούκας ο οποίος επέστρεψε στον Παναθηναϊκό άμεσα.

Η Ελλάδα υποδέχεται τη Σερβία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου κυπέλλου.

Οι διεθνείς μας έχουν εξασφαλίσει το εισιτήριό τους για τα τελικά της διοργάνωσης, ενώ οι Σέρβοι θέλουν μια νίκη στα δύο παιχνίδια που έχουν απομείνει.

Σε δέκα λεπτά το τζάμπολ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.