Υπάρχει... ζωή για τον Παναθηναϊκό, νίκησε στην παράταση (88-85) τη Βίρτους Μπολόνια

23:22 - 23.11.2022 / Ανανεώθηκε: 19:27 - 02.12.2022

Κι όμως οι «Πράσινοι» έδειξαν αντοχή και πίστη! Επικράτησαν με 88-85 της Βίρτους Μπολόνια στο ΟΑΚΑ σε σούπερ θεαματικό ματς και με… αμερικάνικη «ανθρωπιστική» βοήθεια

Όταν όλα πάνε τόσο, μα τόσο λάθος, με την πίεση και το άγχος να κυριεύει ολόκληρο το σώμα, την ώρα που ο κόσμος δεν είναι απλώς απογοητευμένος αλλά εκνευρισμένος, χρειάζεται μόνο μία… θεία φώτιση. Ένα σημάδι από τον ουρανό.

Ο Νέιτ Ουόλτερς ήταν η φλεγόμενη βάτος για τον Παναθηναϊκό το βράδυ της Τετάρτης στο ΟΑΚΑ. Οι υπόλοιποι τον αντίκρισαν και ακολούθησαν πιστά. Ο Ντέρικ Ουίλιαμς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, με 26 πόντους και 5/7 τρίποντα παρέα με τον συμπατριώτη του Ουόλτερς (4/7 τρίποντα), αλλά και τους υπόλοιπους Αμερικάνους της ομάδας: Πάρις Λι και Ντουέιν Μπέικον. Όλοι μαζί έβαλαν τους 73 από τους 88 πόντους των «πρασίνων» μέχρι το τελικό 88-85 απέναντι στη Βίρτους Μπολόνια του Σέρχιο Σκαριόλο.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη του Παναθηναϊκού σε εννιά αγωνιστικές στην Ευρωλίγκα, παραμένει στα χαμηλά του πίνακα, αλλά ένα σημαντικό update του λογισμικού ολοκληρώθηκε.

Μετά την πρώτη περίοδο κατά την οποία ο Παναθηναϊκός κατάφερε -διότι, περί κατορθώματος πρόκειται- να είναι πιο… κακός από ποτέ, το σκορ ήταν στο μείον 9, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν μόλις 12 πόντους με 3/15 σουτ (έναντι 21 των Ιταλών) και να πονούν οι οφθαλμοί όλων όσων βρέθηκαν στο γήπεδο, που δεν ήταν άδειο, αλλά υπήρχαν τμήματα που θύμιζαν σκόρπια διαδήλωση εξωκοινοβουλευτικού κόμματος. Ειδικά αν αναλογιστεί κανείς τη βαθμολογική κρισιμότητα της αναμέτρησης.

Ο Νέιτ Ουόλτερς όμως, αποφάσισε να δώσει μία δεύτερη ευκαιρία στον Παναθηναϊκό. Τον συντήρησε, του έδωσε επαφή και ξύπνησε τους υπολοίπους. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τη Βίρτους μπροστά στο σκορ (41-38), αλλά όχι με έλεγχο της κατάστασης από μέρους της. Ο Μαμ Τζεϊτέ έβαζε προβλήματα και ο Σάμι Οτζελέγε επίσης, αλλά οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς, ο οποίος μάλλον ήταν πιο… αγχωμένος απ’ όλους στο ΟΑΚΑ, πέρασαν μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Ουόλτερς (56-55) τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ακολούθησε «βομβαρδισμός» του τοπίου με τον Πάτρικ Λι, αλλά κυρίως τον Ντέρικ Ουίλιαμς να αναλαμβάνουν μεγάλα και μακρινά σουτ. Εύστοχα σουτ. Ο πρώτος έκανε το 59-55 και ο δεύτερος έβαλε άλλα τρία τρίποντα μέχρι το 74-68.

Τότε οι «πράσινοι» οπισθοχώρησαν ίσως γιατί πίστεψαν ότι τα κατάφεραν! Στο τελευταίο δίλεπτο η Βίρτους επέστρεψε και μάλιστα πέρασε μπροστά με άτσαλο τρίποντο εκτελεσμένο βέβαια από τον μετρ των άτσαλων τριπόντων, Μίλος Τεόντοσιτς. Ο Σέρβος, πρώην γκαρντ του Ολυμπιακού, έβαλε την ομάδα του μπροστά και πάλι: 76-74, με το χρονόμετρο να δείχνει 1’15’’ πριν τη συμπλήρωση της τέταρτης περιόδου. Εκεί ακόμα και οι αισιόδοξοι της κερκίδας ένιωσαν να τους πέφτει η πίεση, αλλά ο Παναθηναϊκός αυτή τη φορά είχε… πίστη και ένα δώρο βέβαια από τον Μαμ Τζεϊτέ που αστόχησε μόνος του σαν σε προπόνηση, 30’’ πριν το τέλος. Θα μπορούσε εκεί να κάνει το 78-74 και να τελειώσουν όλα, αλλά δεν συνέβη και ο Πάρις Λι ισοφάρισε και έστειλε το ματς στην παράταση: 76-76.

Πέντε δύσκολα λεπτά, πέντε λεπτά πίεσης, αλλά η αντοχή των πρασίνων τους επέτρεψε επιτέλους να πανηγυρίσουν. Το πέμπτο τρίποντο του Ντέρικ Ουίλιαμς στο 86-85, 16 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της έξτρα περιόδου και αμέσως μετά το επιθετικό φάουλ του Ιφε Λούντμπεργκ στην προσπάθεια του για λέι απ με απλωμένο το χέρι έδωσαν στον Παναθηναϊκό τη δυνατότητα να χαμογελάσει και να πάρει την τρίτη του νίκη σε εννιά ευρωπαϊκούς αγώνες. Παραμένει στο τέλος του βαθμολογικού πίνακα, αλλά μαζί με αλλες πέντε ομάδες και κυρίως έδειξε πως υπάρχει ζωή…

MVP: Ντέρικ Ουίλιαμς
Τα πέντε τρίποντα ήταν πολλά και καυτά. Το τελευταίο του πάντως, 16’’ πριν τη λήξη, αυτό που έδωσε ουσιαστικά τη νίκη ήταν αρκετό για να του δώσει το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη. Ακόμα κι αν δεν είχε 26 πόντους και 8 ριμπάουντ. Που είχε!

Το «κλειδί» του αγώνα
Σε ένα ματς με τέτοιου είδους εξέλιξη και εύθραυστες ισορροπίες υπήρξαν αρκετές κομβικές στιγμές: Μεγάλα σουτ και κομβικές άμυνες (κυρίως κακές άμυνες στην συγκεκριμένη περίπτωση). Για να φθάσουμε όμως, στην οριακή επικράτησε έπρεπε κάποιος να οδηγήσει το ματς σε οριακό σημείο. Για να βάλει δηλαδή, τα σουτ ο Ντέρικ Ουίλιαμς, να αποδώσει ο Ντουέιν Μπέικον στο έξτρα πεντάλεπτο και για να βρει ρυθμό ο Πάρις Λι, έπρεπε κάποιος να δείξει τον… δρόμο. Και αυτός ήταν ο Νέιτ Ουόλτερ. Ο 31χρονος γκαρντ, συμπαίκτη του Γιάννη Αντετοκούνμπο στο Μιλγουόκι (2013-2015) έχει αναλάβει τον ρόλο του χαλίφη στη θέση του Καλάθη. Έχει τα προσόντα να ανταποκριθεί και αν δεν έδινε αυτός ταχύτητα και διάθεση στο παιχνίδι, τότε η Βίρτους Μπολόνια ίσως είχε κυριαρχήσει και στη δεύτερη περίοδο. Αν είχε συμβεί αυτό, τότε θα αναλύαμε πάνω σε διαφορετική βάση. Οχι και τόσο αισιόδοξη…

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 38-41, 67-62, 76-76 και 88-85 (παράταση)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Ουόλτερς 18 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Λι 15 (3/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 2 (4 ριμπ.), Ουίλιαμς 26 (5/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, , 8 ριμπ.), Γ. Καλαϊτζάκης 1, Μπέικον 14 (3/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/6 βολές), Πονίτκα 2 (4 ριμπ.), Γκουντάιτις 10 (2 μπλοκ).
ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Κορντινιέ, Παγιόλα 2, Μπακό 2 , Τζαϊτέ 20 (7/13 δίποντα, 6/8 βολές, 10 ριμπ.), Λούντμπεργκ 14 (3/6 τρίποντα, 8 ασίστ), Χάκετ 11 (3/4 τρίποντα), Μίκι 5 (10 ριμπ.), Ουίμς, Οτζελέγιε 19 (3/5 τρίποντα, 5 ριμπ.), Τεόντοσιτς 12 (3/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ, 4 λάθη).