Βασιλικός περίπατος της Ρεάλ, 96-69 την Ζαλγκίρις

Γκάμπριελ Ντεκ

© photo by Sonia Canada / Getty Images / Ideal Images

Sportal newsroom 23:43 - 23.02.2023 / Ανανεώθηκε: 09:46 - 20.08.2024

Η Ρεάλ Μαδρίτης μετά το πρώτο δεκάλεπτο πάτησε γκάζι και έφθασε με περίπατο στη νίκη επί της Ζαλγκίρις Κάουνας με 96-69 για την 25η αγωνιστική της Euroleague.

Η Ρεάλ Μαδρίτης μετά το πρώτο δεκάλεπτο και με ένα εξαιρετικό δεύτερο σε άμυνα και επίθεση έφθασε με περίπατο στη νίκη επί της Ζαλγκίρις Κάουνας με 96-69 για την 25η αγωνιστική της Euroleague. Με το τρόπο αυτό και με παιχνίδι λιγότερο αυτό με την Εφές και μετά την 5η συνεχόμενη νίκη της ισοβαθμεί με τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Παναθηναϊκός το πίστεψε, ο Μπέικον το έχασε και έμεινε η γεύση της ήττας στο σουτ από τη Μιλάνο
EUROLEAGUE

23:16 - 23.02.2023

Ο Ντουέιν Μπέικον αστόχησε στην τελευταία κρίσιμη προσπάθεια που θα ισοφάριζε το ματς κι έτσι ο Παναθηναϊκός έχασε στο Μιλάνο με 78-76 από τις βολές του Νικολό Μέλι -στο ντεμπούτο του Χρήστου Σερέλη στον πάγκο των «πρασίνων».

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ζαλγκίρις Κάουνας κόντραρε την Ρεάλ Μαδρίτης στο πρώτο δεκάλεπτο όπου 31'' πριν το τέλος του προηγήθηκε με 20-24 μετά τη βολή του Μπουτκεβίτσιους. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη καθώς οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα σερί 17-1 που ξεκίνησε στο 13' ξέφυγαν με 45-28 στο 17' με το καλάθι του Μούσα και πήγανε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 53-38.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων δεν άλλαξε κάτι όσον αφορά την εικόνα στο παρκέ. Μόνο η διαφορά την οποία η Ρεάλ Μαδρίτης φρόντισε να αυξάνει συνεχώς. Η μέγιστη τιμή της είχε φθάσει στους 29 στη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου για το 74-45 δια χειρός Πουαριέ με την Ζαλγκίρις να είχε μειώσει στους 19 για το 88-69 πριν έρθει το τελικό 96-69 με ένα σερί 8-0.

MVP: Ουόλτερ Ταβάρες

Ο σέντερ της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν καταλυτικός στο κομμάτι όπου η ισπανική ομάδα άνοιξε την διαφορά από την Ζαλγκίρις Κάουνας στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ουόλτερ Ταβάρες τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους έχοντας 2/2 βολές και 7/9 δίποντα ενώ μάζεψε 3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έδωσε μία τάπα σε 16'07''.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 53-38, 76-52, 96-69.
Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Γουίλιαμς-Γκος 12(1), Κοζέρ, Φερνάντεθ 5(1), Χεζόνια 4, Ροντρίγκεθ 4(6 ασίστ), Ντεκ 12, Πουαριέ 11(8 ριμπάουντ), Κορνελί 9(3/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ταβάρες 16, Γιαμπουσέλε 6, Μούσα 17(2).
Ζαλγκίρις Κάουνας (Μακσβίτις): Τέιλορ 8(2), Γκιεντράιτις 2, Λεκαβίτσιους 8(2), Χέιζ 4, Σμιτς 7(1), Μπιρούτις 5, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 16(1), Πολονάρα 2, Ντίμσα 6, Μπουτκεβίτσιους 8(1), Ουλάνοβας 3.