Έχασε στη Βόννη η ΑΕΚ (80-72), δύσκολη υπόθεση η πρόκριση

Απογοητευμένος ο Τιμ Φρέιζιερ της ΑΕΚ

Intime

23:50 - 23.11.2022 / Ανανεώθηκε: 11:07 - 24.11.2022

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση κατέρρευσε και γνώρισε την τρίτη της ήττα σε τέσσερις αγώνες στο Basketball Champions League. Αυτή τη φορά από τη γερμανική Βόννη: 80-72.

Πήγε στη Γερμανία αποφασισμένη να νικήσει και να ζεστάνει κάπως τη θέση της στη βαθμολογία. Θεωρητικά μόνο, γιατί στην πράξη η ΑΕΚ δεν κατάφερε να βάλει σοβαρούς προβληματισμού στη Βόννη, που τελικά νίκησε με 80-72 και αυτή τη στιγμή ελέγχει την κατάσταση στον Β' όμιλο του Basketball Champions League.

Από την άλλη, οι «κιτρινόμαυροι» του Ηλία Γκαντζούρη βρίσκονται με μία νίκη σε τέσσερις αγώνες στην τελευταία θέση και για να γίνει η ανατροπή χρειάζεται να αλλάξουν πρόσωπο και να κάνουν βήματα προόδου στα δύο ματς που απομένουν με Ρέτζιο Εμίλια (7/12) και Καρσίγιακα.

Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα, η ισορροπία ήταν αυτή που χαρακτήρισε το πρώτο μέρος. Η ΑΕΚ με τον Στρέλνιεκς να κάνει καλή δουλειά στην επίθεση και με τους Ουίλιαμς, Μίτσελ να τον στηρίζουν κατάφεραν ακόμα και να προηγηθούν (με ένα πόντο βέβαια) στο 35-34 λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου που τελικώς έδωσε οριακό προβάδισμα στους γηπεδούχους: 39-38.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ o μικρόσωμος (1,75 μ.) αλλά μεγαλόψυχος Τι Τζέι Σορτς ανέλαβε δράση και έβαλε τη Βόννη σε κυριαρχική θέση. Ο 25χρονος Αμερικανός γκαρντ της γερμανικής ομάδας ήταν η κινητήρια δύναμη για να δημιουργηθεί διψήφια διαφορά (52-41 στο 25’) που έφθασε μέχρι και τους δεκαπέντε πόντους (59-44 τρία λεπτά αργότερα). Ο Σορτς δεν σταμάτησε εκεί! Συνέχισε στον ίδιο ρυθμό μέχρι το τελικό 70-72.

MVP: Tι Τζέι Σορτς
Είναι η τρίτη του σεζόν στη Γερμανία, με τρεις διαφορετικές ομάδες και η τέταρτη συνολικά στην Ευρώπη. Όταν τελείωσε το Κολέγιο (UC Ντέιβις) άφησε την πατρίδα του το 2019 για τη Λετονία και τη Βέντσπιλς. Στη Βόννη πήγε ως πρώτος σκόρερ του γερμανικού πρωταθλήματος (με τη Μέρλινς Κραϊλσχάιμ) και η ΑΕΚ ένοιωσε για τα καλά το επιθετικό του ταλέντο. Είχε 27 πόντους με πολύ καλά ποσοστά: 10/16 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 39-38, 63-50, 80-72
ΒΟΝΝΗ (Ίσαλο): Ντιλέινι 11 (6 ριμπ.), Χερέρα 4, Μάλκολμ 7, Μόργκαν 11, Σορτς 27 (10/16 δίποντα, 4 ασίστ), Κέσενς 1, Κράτζερ 7 (9 ριμπ., 2 ασίστ, 2 κλεψ.), Τάντα 3, Ουίλιαμς 9 (3/4 τρίπ.)
ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζιερ 16 (5 ριμπά., 5 ασίστ, 4 κλεψ.), Μίτσελ 13 (5/6 δίποντα, 5 ριμπ., 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Πετρόπουλος, Στρέλνιεκς 17 (3/7 τρίπ.), Ουίλιαμς 11, Φλιώνης 6, Κόνιαρης, Μάντσεν 3, ΜακΓκρίφ 4 (1/7 σουτ), Μάιλς 2, Περσίδης, Ξανθόπουλος.