Στο τελικό του Final Four η Ελευθερία Μοσχάτου που έγραψε ιστορία

Κάλογουεϊ εναντίον Στακ

©Intime

Sportal newsroom 21:43 - 24.03.2023 / Ανανεώθηκε: 17:38 - 14.08.2024

Η Ελευθερία Μοσχάτου σε έναν συναρπαστικό ημιτελικό που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στο φινάλε του επικράτησε της Νίκης Λευκάδας με 56-50 και προκρίθηκε στο τελικό του Final Four του Κυπέλλου Ελλάδος γυναικών της Κυριακής (26/3, 14:00) όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Στον τελικό της Κυριακής (26/3, 14:00) προκρίθηκε η Ελευθερία Μοσχάτου για πρώτη φορά στην ιστορία της εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό μετά την επικράτησή της με 56-50 επί της Νίκης Λευκάδας στον δεύτερο ημιτελικό του Final Four του Κυπέλλου Ελλάδος γυναικών. Σε ένα παιχνίδι όπου είχε αγωνία μέχρι το τέλος του για το τελικό νικητή μιας και κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Στον τελικό του Final Four ο Παναθηναϊκός μετά το 81-62 επί του ΠΑΣ Γιάννινα
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

18:42 - 24.03.2023

Ο Παναθηναϊκός είχε την εμπειρία που χρειαζόταν για να φθάσει στο 81-62 επί του ΠΑΣ Γιάννινα στον πρώτο ημιτελικό του Final Four του Κυπέλλου Γυναικών και να προκριθεί στο τελικό της Κυριακής (26/3, 14:00).

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ελευθερία Μοσχάτου με την ευστοχία της στα σουτ τριών πόντων κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη της Νίκης Λευκάδας με 15-13 παρά το ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-12 λίγο μετά το 7' από τη βολή της Κάρεϊ. Σε εκείνο το σημείο όμως η ομάδα του Μοσχάτου βρήκε τρίποντα από τις Σταμάτη, Κάλογουέι και Στούπα και προσπέρασε όπως και μετά το 23-23 λίγο πριν το 16'  όταν και έτρεξε ένα σερί 8-1 για το 31-24 ε το οποίο οι δύο ομάδες πήγανε στα αποδυτήρια.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων η Νίκη χάρη στην Οκόνορ μείωσε σε 39-34 λίγο μετά το 25' και στο 43-38 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η ομάδα της Λευκάδας επέμεινε και στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου ισοφάρισε σε 48-48 λίγο μετά το 35' μετά από ενέργεια της Κάρεϊ και προηγήθηκε με 48-50 με το δίποντο της Αναστασοπούλου. Σε εκείνο το σημείο όμως οι παίκτριες της Ελευθερίας με ψυχραιμία από τη γραμμή των ελεύθερων βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα έτρεξαν ένα σερί 8-0 και πήρανε την πρόκριση στο τελικό χάρη στο 56-50.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 31-24, 43-38, 56-50.
Ελευθερία Μοσχάτου (Σίμος): Κάλογουεϊ 7(1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Στούπα 7(1/8 τρίποντα), Καρακασίδου 17, Νάτσκου 6(1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σταμάτη 10(3/5 τρίποντα), Μπρούερ 9(14 ριμπάουντ), Ταμπάκου.
Νίκη Λευκάδας (Νανάκος): Δαμουλάκη 5 (1/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Οκόνορ 9(1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντάλα 3(1), Αξιοπούλου, Αναστασοπούλου 6(5 ριμπάουντ), Στακ 3(0/9 σουτ), Φουράκη 6, Κούκη 2, Κάρεϊ 16(6/16 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 14 ριμπάουντ).