Το Σακραμέντο... σακάτεψε τους Κλίπερς στην κόντρα της Καλιφόρνιας

Ντονάτας Σαμπόνις, Σακραμέντο Κινγκς / printscreen

Γιώργος Γαβριλάκης 01:32 - 04.12.2022 / Ανανεώθηκε: 11:20 - 20.08.2024

Οι Κλίπερς που έπαιξαν χωρίς τους Πολ Τζορτζ, Κουάι Λέοναρντ, είδαν και τον Ρέτζι Τζάκσον τραυματίζεται και λίγο αργότερα τους Κινγκς να τους διασύρουν με 123-96 μέσα στο Λ.Α.

Αν η Καλιφόρνια δεν ήταν... τόσο μεγάλη (423,970 km2) και δεν είχε τέσσερις ομάδες στο ΝΒΑ θα μπορούσαμε να μιλάμε για τοπικό ντέρμπι. Οι πρωτευουσιάνοι Βασιλιάδες του Σακραμέντο «κατέβηκαν» στο Λ.Α. για να παίξουν με τους Κλίπερς που δεν είχαν στη διάθεσή τους τούς Πολ Τζορτζ, Κουάι Λέοναρντ και δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη.

Νίκησαν με το εντυπωσιακό 123-96 και ο Ντονάτας Σαμπόνις χρειάστηκε μόνο λίγα λεπτά για να επιβάλει την κυριαρχία της ομάδας του. Ο Λιθουανός τελείωσε το ματς με 24 πόντους, έχοντας μόλις μία άστοχη προσπάθεια (10/11) σε 26'11''. Δεν χρειάστηκε να κουραστεί άλλο.

Οι Κλίπερς δεν είχαν το υλικό στα χέρια τους για να ανταποκριθούν, ενώ είδαν και τον Ρέτζι Τζάκσον πονάει και στην τρίτη περίοδο να πηγαίνει στον πάγκο και να μην επιστρέφει εκτοτε. Βέβαια, μέχρι εκείνο το σημείο ο βετεράνος γκαρντ είχε... στραβώσει τη στεφάνι: 1/12 σουτ!

Πέρας από τον Σαμπόνις αξίζει να αναφερθεί και η επίδοση του rookie φόργουορντ των Κινγκς, Κίγκαν Μάρεϊ, ο οποίος είχε 23 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-38, 38-60, 69-90, 96-123

Λ.Α. ΚΛΙΠΕΡΣ (Τάιρον Λου): Κόφι 3, Μάρκους Μόρις 6 (2/11 σουτ), Ζούμπατς 13 (5/6 σουτ, 15 ριμπάουντ), Μαν 13 (6 ριμπάουντ), Ρέτζι Τζάκσον 6 (1/12 σουτ), Ουόλ 12, Κόβινγκτον 7 (0/6 τρίποντα), Μπατούμ, Ντιαμπατέ 4, Μπράντον Μπόστον 18 (4/6 τρίποντα), Μόζις Μπράουν 5, Πρέστον 9.

ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ (Μάικ Μπράουν): Κίγκαν Μάρεϊ 23 (3/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπαρνς 10, Σαμπόνις 24 (10/11 σουτ), Χουέρτερ 12, Φοξ 14 (6 ριμπάουντ), Οκπάλα 6, Μίτσελ 4, Μονκ 13, Μετού 10 (8 ριμπάουντ), Τέρενς Ντέιβις 2, Ντελαβεντόβα 3, Χολμς, Λεν 2, Λάιλς.