Μπακς: Ο Γιάννης έκανε τα... δικά του και υπέταξε τους Κινγκς (vids)

Γιάννης Αντετοκούνμπο / Photo by Stacy Revere/Getty Images

Aχιλλέας Μαυροδόντης 08:55 - 08.12.2022 / Ανανεώθηκε: 11:16 - 20.08.2024

Οι Μπακς, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει μια σπουδαία εμφάνιση, πήραν τη νίκη απέναντι στους Σακραμέντο Κινγκς με 126-113, στη Greek Night του Μιλγουόκι.

Οι Μπακς, σε μια… ελληνική βραδιά στο Μιλγουόκι, πήραν τη νίκη απέναντι στους Σακραμέντο Κινγκς με 126-113, ανεβαίνοντας στο 18-6, σε ένα βράδυ που για ακόμα μια φορά, έλαμψε το άστρο του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Ο Έλληνας σταρ των Μπακς, είδε την ομάδα του, στα 28α γενέθλιά του, να επιλέγει τις city edition εμφανίσεις, να τοποθετεί το μπλε παρκέ και χιλιάδες Έλληνες να δίνουν το παρών στις εξέδρες για την ετήσια Greek Night του Μιλγουόκι. Δεν ήταν δυνατόν λοιπόν να μην κάνει μια μεγάλη εμφάνιση.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τελείωσε το ματς με 35 πόντους, έχοντας 12/19 εντός παιδιάς, 9/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη, 4 φάουλ, 6 κερδισμένα φάουλ σε 32:44, χαρίζοντας έτσι μια σπουδαία παράσταση στους συμπατριώτες του.

Οι Κινγκς από πλευράς τους έπεσαν στο 13-10 έπεσαν οι Κινγκς

Επόμενος αντίπαλος για τους Μπακς οι Μάβερικς του Λούκα Ντόντσιτς, τα ξημερώματα του Σαββάτου (05:00) στο Ντάλας.

Οι Κινγκς μπήκαν εντυπωσιακά στο ματς και πήραν το προβάδισμα με 0-8 στο δεύτερο λεπτό, όμως οι Μπακς δεν πανικοβλήθηκαν. Αντιθέτως, απάντησαν άμεσα και με τον Γιάννη να κάνει σπουδαία δουλειά, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 34-29. Η δεύτερη περίοδος δεν ήταν πολύ διαφορετική, με τους Μπακς να διατηρούν τον έλεγχο και να βρίσκουν λύσεις, κάνοντας το σκορ 68-61 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο ημίχρονο είχαμε το σόου των ελληνικών παραδοσιακών χορών, υπό τους ήχους του Κωνσταντίνου Αργυρού και του Διονύση Σχοινά, με τους Μπακς να επιστρέφουν και να συνεχίζουν να έχουν τον έλεγχο.

Παρόλα αυτά, δύο γρήγορα φάουλ του Γιάννη έκοψαν τον ρυθμό των Μπακς και το σκορ από 92-84 μετετράπη σε 97-94 (36’), με τα πάντα να κρίνονται στην τέταρτη. Ο Γιάννης ήταν εκεί για να ηγηθεί ξανά των συμπαικτών του και οι Μπακς ανέβασαν το προβάδισμά τους στο +10 (115-105 στα 5:05 πριν από το φινάλε). Κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν, με τους Κινγκς να μην έχουν άλλη βενζίνη στο ντεπόζιτο προκειμένου να επιστρέψουν. Τελικό σκορ 126-113 και νίκη για τους Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-29, 68-61, 97-94, 126-113

Μιλγουόκι Μπακς (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 14 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 35 (10/17 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 9/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λόπεζ 17 (2/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 μπλοκ), Άλεν 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χόλιντεϊ 31 (10/19 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πόρτις 7 (5 ριμπάουντ), Κόνατον 6 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κάρτερ 3 (1), Χιλ 3 (1), Γκριν, Θανάσης Αντετοκούνμπο, Μαμουκελασβίλι

Σακραμέντο Κινγκς (Μάικ Μπράουν): Μπαρνς 20 (2), Μάρεϊ 15 (3), Σαμπόνις 23 (8/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χέρτερ 13 (3), Φοξ 15 (5/16 σουτ, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μίτσελ 4, Μονκ 16 (7/19 σουτ, 6 ριμπάουντ), Οκπάλα, Μέτου 5 (1), Λάιλς, Ντελαβεντόβα, Χολμς 2, Έλις, Λεν