Καρδιοχτύπησε αλλά έκανε το 2-0 η Αρμάνι (highlights)

Αρμάνι - Βιρτους

Twitter / Lega Basket Serie A

Νίκος Καλαμπάκας 20:59 - 11.06.2023 / Ανανεώθηκε: 15:39 - 14.08.2024

Η Αρμάνι επιβλήθηκε της Βίρτους με 79-76 στον 2ο τελικό του ιταλικού πρωταθλήματος και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα για τον τίτλο, αφού πλέον χρειάζεται μια νίκη σε τρεις αγώνες.

Η Αρμάνι Μιλάνο επιβλήθηκε της Βίρτους εντός έδρας με σκορ 79-76 και έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών του ιταλικού πρωταθλήματος. Πλέον οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα έχουν τρία... match ball προκειμένου να κατακτήσουν το πρωτάθλημα.

Η Βίρτους ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι θέλοντας να κάνει break στην έδρα της Αρμάνι, Οι παίκτες του Σκαριόλο έπαιξαν δυνατή άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο και με όπλο της αυτή, έκλεισε την περίοδο στο +3 (14-17).

Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη. Η Αρμάνι με επί μέρους σκορ 24-18 πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη αυτή με τρεις πόντους (43-40) και πήρε το μομέντουμ από τους φιλοξενούμενους.

Η Βίρτους προσπάθησε να επανέλθει και να ανακτήσει τα ηνία. Ωστόσο οι Μπίλι Μπάρον και Σέιβον Σιλντς ήταν σε καλή μέρα και δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να επιστρέψουν ολοκληρωτικά στο παιχνίδι. Η Αρμάνι στο 30' διατηρούσε μικρή διαφορά 3ων πόντων (57-54) και το ματς έδειχνε ότι θα είναι θρίλερ...

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με 2 τρίποντα. Ο Βόιγκτμαν έδωσε «αέρα» 6 πόντων στους γηπεδούχους (60-54), όμως ο Κορντινιέ απάντησε άμεσα για το 60-57. Χαλ, Νέιπιερ και Χάινς πήγαν το σκορ στο + 7 (70-63) . H Αρμάνι διατηρούσε το προβάδισμα, όμως 2.44' πριν το τέλος, ο Μίκι με λέι απ ισοφάρισε κι έβαλε «φωτιά» στον αγώνα.

To pregame του Sportal από το ΣΕΦ για το Game 3 ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό (vid)
STOIXIMAN BASKET LEAGUE

19:53 - 11.06.2023

Λίγη ώρα πριν από το τζάμπολ του τρίτου τελικού της Basket League στο ΣΕΦ, που είναι προγραμματισμένο για τις 21:15, τo Sportal σας μεταφέρει όλα τα τελευταία νέα του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού εν όψει της μεγάλη αναμέτρηση που θα δώσει προβάδισμα τίτλου.

Ο Σενγκέλια με 1/2 βολές έκανε το 72-73, ακολούθησε τρίποντο του Σιλντς για το 75-73 και έπειτα ο αγώνας έγινε ροντέο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν προβάδισμα 3ων πόντων και τους παίκτες του Σκαριόλο να μην μπορούν να το ανατρέψουν και να ηττούνται τελικά με 79-76.