LIVE: ΑΕΚ - ΙΝΤΕΡ ΝΤ' ΕΣΚΑΛΔΕΣ

Βασίλης Πολυχρονόπουλος Κώστας Τσίλης 19:48 - 24.07.2024 / Ανανεώθηκε: 21:14 - 24.07.2024

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης της ΑΕΚ με την Ίντερ Ντ' Εσκάλδες στην «OPAP Arena» για τον 2ο προκριματικό γύρο του Conference League.

Τέλος παιχνιδιού: ΑΕΚ - Ίντερ Ντ' Εσκάλδες 4-3

90+7' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ, με το σουτ του Κοϊτά να περνάει λίγο δίπλα από το δοκάρι.

90+6' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ, με τον Γιόνσον να μην εκτελεί μέσα από την περιοχή και να χάνεται η ευκαιρία.

90+5' Σέντρα του Άμραμπατ, απομακρύνει ο Γκαγέγο.

Επτά τα λεπτά των καθυστερήσεων.

88' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Μουνιόθ να αποκρούει το σουτ του Πάολο Φερνάντες.

86' Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο.

Η ΑΕΚ μετά το αυτογκολ του Βίντα, ήταν σαν βγήκε από το γήπεδο. Χαλαρότητα και λάθη επί λαθών που τα έχει πληρώσει.

83' Γκολ για την Ίντερ Ντ' Εσκάλδες, 4-3. Ο Μαρτίνες με ένα μακρινό σουτ νίκησε τον Στρακόσα, ο οποίος δεν είχε καλό οπτικό πεδίο, καθώς ήταν πολλά κορμιά μπροστά του.

82' Κίτρινη κάρτα στον Γιόνσον.

80' Ωραία ενέργεια από τον Κοϊτά, που έκανε και το γύρισμα, αλλά δεν ήταν κανείς εκεί που πήγε η μπάλα.

Επίσης με τις αλλαγές που έχει κάνει ο Αλμέιδα, πλέον ο Άμραμπατ παίζει σέντερ φορ και ο Λιούμπιτσιτς αριστερό μπακ.

Πάντως η ΑΕΚ μ' ένα αυτογκολ και ένα λάθος του τερματοφύλακα, βρέθηκε με δυο γκολ παθητικό σ' ένα ματς που θα μπορούσε να είχε καθαρίσει περίπατο.

78' Γκολ για την Ίντερ Ντ' Εσκάλδες, ο Αντρέου νίκησε τον Στρακόσα.

76' Πέναλτι για την Ίντερ Ντ' Εσκάλδες! Ο Στρακόσα έκανε κακό κοντρόλ και στη συνέχεια ανέτρεψε αντικανονικά τον Αντρέου.

Κακή εκτέλεση πέναλτι από τον Γκαρσία, που πήρε πάντως αυτός την εντολή να εκτελέσει, παρότι πήγε και πάνω στην βούλα ο Λιούμπιτσιτς.

74' Ο Μουνιόθ μπλόκαρε την εκτέλεση του Λιβάι Γκαρσία!

73' Πέναλτι για την ΑΕΚ! Ο Λιβάι Γκαρσία δεν εκτέλεσε από θέση τετ α τετ, αλλά προσπάθησε να προσπεράσει τον Μουνιόθ, ο οποίος τον ανέτρεψε αντικανονικά.

72' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Κοϊτά απείλησε με ένα πολύ όμορφο σουτ και «άγγιξε» το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα της Ένωσης.

Το γκολ του Μουκουντί για το 4-0 της ΑΕΚ

70' Συνεχίζεται το ματς.

69' Cooling break τώρα.

68' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Κοϊτά, πολύ ψηλά η μπάλα.

Παρά το λάθος που έκανε και γύρισε προς τον κόσμο και ζήτησε συγγνώμη, άκουσε ρυθμικά το όνομα του από την εξέδρα.

65' Βρίσκει δίχτυα η Ίντερ Ντ' Εσκάλδες με αυτογκόλ του Βίντα, 4-1! Ο Κροάτης στόπερ θέλησε να γυρίσει με κεφαλιά στον Αλβανό γκολκίπερ, ο οποίος ήταν λίγο έξω από την εστία του.

Ντεμπούτο και για τον Κοϊτά που μπήκε ως αλλαγή και αποθεώθηκε και αυτός από τον κόσμο της ΑΕΚ

Επίσημο ντεμπούτο για Κοϊτά!

63' Έξω οι Σιμάνσκι, Ελίασον και Γκατσίνοβιτς, μέσα οι Γαλανόπουλος, Κοϊτά και Πάολο Φερνάντες.

58' Σουτ του Μπερλανγκά, μπλόκαρε εύκολα ο Στρακόσα.

54' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ελίασον με εξαιρετικό γύρισμα έβγαλε σε πολύ καλή θέση του Λιούμπισιτς, αλλά εκείνος αντί να εκτελέσει «έσπασε» στον Ρότα, που δεν πρόλαβε να φτάσει στην μπάλα.

Η ΑΕΚ βάζει τέταρτο γκολ, με τέταρτο διαφορετικό σκόρερ. Και με στατική φάση, που έχει δουλέψει πολύ στις προπονήσεις ο Αλμέιδα.

52' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 4-0! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ελίασον ο Μουκουντί πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

52' Απειλεί η ΑΕΚ με μακρινό σουτ του Σιμάνσκι, αποκρούει με τα ακροδάχτυλα ο Μουνιόθ.

51' Γύρισμα του Ελίασον, δεν καταφέρνει να βρει την μπάλα ο Λιβάι Γκαρσία.

50' Δοκιμάζει το πόδι του ο Γκατσίνοβιτς, κοντράρει στα σώματα η μπάλα.

46' Ευκαιρία για την Ίντερ Ντ' Εσκάλδες, με τον Λοπέζ να βγαίνει σε θέση τετ α τετ και τον Στρακόσα να του λέει όχι και να αποθεώνεται.

46' Άρχισε το δεύτερο μέρος!

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: ΑΕΚ - Ίντερ Ντ' Εσκάλδες 3-0

45+6' Μία επικίνδυνη σέντρα-σουτ τώρα από τους φιλοξενούμενους, πέρασε απ' όλους η μπάλα.

Το γκολ του Γκατσίνοβιτς για το 3-0 της ΑΕΚ

45+2' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ελίασον γύρισε υπέροχα στον Λιούμπισιτς, ο οποίος δεν είχε καλό βηματισμό και αστόχησε μέσα από τη μικρή περιοχή.

45+1' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ελίασον έκανε μία εξαιρετική ενέργεια, αλλά ο Μουνιόθ απέκρουσε το σουτ του.

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος.

43' Σέντρα του Χατζισαφί, δεν κατάφερε ο Λιβάι Γκαρσία να βρει την μπάλα.

41' Κίτρινη κάρτα στον Αλόνσο για σκληρό μαρκάρισμα στον Γιόνσον.

37' Λιούμπισιτς διώχνει εξαιρετικά πριν η μπάλα φτάσει στον Μπερλαγκά από την πάσα του Ντελατόρε.

Το γκολ του Λιβάι Γκαρσία για το 2-0 της ΑΕΚ

34' Άστοχη κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία μετά από σέντρα του Ελίασον.

Αυτό το "άστο το 'χω" που φώναξε ο Γκατσίνοβιτς στον Γιόνσον για να του αφήσει την μπάλα και να την στείλει με σουτ στα δίχτυα, ακούστηκε μέχρι το τελευταίο διάζωμα

31' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 3-0! Ο Γκατσίνοβιτς με ένα υπέροχο σου στην κίνηση δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Μουνιόθ και έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στον Δικέφαλο.

30' Σέντρα του Ντελατόρε, μπλοκάρει ο Στρακόσα.

25' Συνεχίζεται το ματς.

23' Cooling Break τώρα.

Όλοι οι παίκτες της ΑΕΚ μετά το γκολ του Γκαρσία έπεσαν πάνω στον Στρακόσια, για την εκπληκτική μπαλιά που έβγαλε στον Λιβάι. Πάρε - βάλε ήταν.

20' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 2-0! Ο Στρακόσα με ένα υπέροχο βολέ έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Λιβάι Γκρασία, που σε πρώτο χρόνο δεν νίκησε τον Μουνιόθ, αλλά μετέπειτα πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

19' Αδύναμο πλασέ του Ντελατόρε στην πρώτη προσπάθεια της Ίντερ Ντ' Εσκάλδες.

Το γκολ του Λιούμπισιτς για το 1-0 της ΑΕΚ

12' Σουτ του Λιούμπισιτς από δύσκολη γωνία, μπλόκαρε ο Μουνιόθ.

11' Κεφαλιά του Μουκουντί, μπλοκάρει ο Μουνιόθ.

11΄Απόλυτα κυρίαρχη η Ένωση σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα για την ΑΕΚ, έβαλε από την αρχή την Εσκάλδες μέσα στα δίχτυα της και ήταν λογικό να έρθει το γκολ γρήγορα. Μισό γκολ πάντως, του Γκαρσία.

6' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 1-0! Ο Λιβάι Γκρασία έφυγε στην πλάτη της άμυνας, «σέρβιρε» στον Λιούμπισιτς κι εκείνος με ένα πλασέ από κοντινή απόσταση άνοιξε το σκορ.

5' Τρομερή διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Λιούμπισιτς έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο απέκρουσε ο αντίπαλος γκολκίπερ, ενώ στη συνέχεια ο Γκατσίνοβιτς σημάδεψε το δοκάρι.

4' Σουτ του Ρότα, κοντράρει στα σώματα η μπάλα.

Πρώτη και για τον Μάριο Ηλιόπουλο, ως νέος ιδιοκτήτης της ΑΕΚ στην σουίτα στη Νέα Φιλαδέλφεια. Παρών και ο Δημήτρης Μελισσανίδης στην σουίτα του.

1' Άρχισε το ματς!

Οι παίκτες των δύο ομάδων πραγματοποίησαν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Στη σουίτα του και ο νέος ιδιοκτήτης της ΠΑΕ ΑΕΚ, Μάριος Ηλιόπουλος.

Στη σουίτα του ο Δημήτρης Μελισσανίδης.

Η ΑΕΚ μάλιστα έχει μάθει και τους αντιπάλους της σε περίπτωση πρόκρισης και συγκεκριμένα θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Νόα - Σλιέμα.

Θυμίζουμε πως εκτός λίστας έμειναν οι νεαποκτηθέντες Έρικ Λαμέλα, Ρομπέρτο Περέιρα και Μόουζες Οντουμπάτζο.

Το... όνειρο τους ζουν στη Νέα Φιλαδέλφεια οι παίκτες της ομάδας από την Ανδόρα. Όλοι τους έβγαζαν φωτογραφίες από το γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας. Ενώ μέλη του τεχνικού τιμ, πλησίασαν τον Μπρούνο Άλβες και ζήτησαν να φωτογραφηθούν μαζί του.

Πρώτη προθέρμανση για Στρακόσα και Μπρινιόλι στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας, με αποθέωση από τον κόσμο. Το ίδιο και για τον Αμπουμπακαρί Κοϊτά. Ενώ άκουσε ρυθμικά το όνομα του και ο Ντομαγκόι Βίντα.

Η ενδεκάδα της Ίντερ Ντ' Εσκάλδες: Μουνιόθ, Τόρες, Φέχερ, Πουέντες, Γκαγέγο, Λόπεθ, Μπουχαρμά, Αλόνσο, Ασούμπρε, Μπερλάνγκα, Λοπέζ.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Στρακόσα, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Ελίασον, Λιούμπιτσιτς, Γκατσίνοβιτς, Λιβάι Γκαρσία.

Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.

H ομάδα του Ματίας Αλμέιδα να θέλει να «κλειδώσει» από σήμερα την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο.

Σέντρα στις 21:00, τηλεοπτική μετάδοση από το Cosmote Sport 1.

Αυτό είναι και το πρώτο επίσημο παιχνίδι της Ένωσης στην εποχή Μάριου Ηλιόπουλου.

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης της ΑΕΚ με την Ίντερ Ντ' Εσκάλδες στην «OPAP Arena» για τον 2ο προκριματικό γύρο του Conference League.