LIVE: ΑΕΚ - ΛΑΜΙΑ

Βασίλης Πολυχρονόπουλος Κώστας Τσίλης 15:48 - 19.05.2024 / Ανανεώθηκε: 17:28 - 30.05.2024

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης της ΑΕΚ με τη Λαμία στην «OPAP Arena» για την τελευταία αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League.

Τελείωσε και το ματς στη Θεσσαλονίκη, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-1 του Άρη και κατέκτησε το πρωτάθλημα.

Τέλος παιχνιδιού: AEK - Λαμία 3-0

90+3' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 3-0! Βρίσκει δίχτυα ο Σιμάνσκι.

90+2' Γύρισμα του Ελίασον, απομάκρυναν οι αμυντικοί της Λαμίας.

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Η Λαμία προσπαθεί να βγάλει αντίδραση στα τελευταία λεπτά, βγαίνει με προϋποθέσεις στην κόντρα, αλλά έχει πρόβλημα στην τελική της προσπάθεια.

Νομίζω πως μόνο οι παίκτες της Λαμίας ασχολούνται με το παιχνίδι εδώ στη Νέα Φιλαδέλφεια. Εξ ου και στα τελευταία λεπτά έχουν πάρει μέτρα στο γήπεδο.

83' Σουτ του Ελίασον, κοντράρει στα σώματα η μπάλα.

Με δέκα παίκτες ο ΠΑΟΚ στο «Κλ. Βικελίδης», αντίκρισε κόκκινη κάρτα ο Μιχαηλίδης μετά από σκληρό μαρκάρισμα στον Μορόν.

Όσο «παγωμένος» είναι ο κόσμος στην «OPAP Arena», άλλο τόσο είναι και ο ρυθμός του αγώνα...

Δεν υπάρχει τελικά γκολ του Πόνσε. Από ψυχρολουσία σε ψυχρολουσία πάει το πράγμα μέχρι τώρα.

Ένα ακόμα γκολ για τον Πόνσε, που πλέον "κλειδώνει" την θέση του πρώτου σκόρερ της ΑΕΚ για την φετινή σεζόν

65' Η ΑΕΚ βρήκε για τρίτη φορά τα δίχτυα με τον Πόνσε, όμως μετά από εξέταση VAR το γκολ του Αργεντινού ακυρώθηκε.

Παγωμάρα ξανά στη Νέα Φιλαδέλφεια.

64' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με το δυνατό σουτ του Τσούμπερ να περνάει για λίγο άουτ.

Ο Τάισον βάζει τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ στο 62ο λεπτό, νέα ανατροπή δεδομένων και... παγωμάρα στην «OPAP Arena».

Η αλήθεια είναι πως όσο περνάει η ώρα, τόσο όλοι στη Νέα Φιλαδέλφεια ασχολούνται λιγότερο με το ματς με την Λαμία και περισσότερο μ' αυτό στο Κλεάνθης Βικελίδης.

Η ΑΕΚ κρατάει μπάλα, διαχειρίζεται άνετα το προβάδισμα της και θέλοντας και μη έχει το... αφτί της στο Χαριλάου.

Το γκολ του Τσούμπερ για το 2-0 της ΑΕΚ

53' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με το σουτ του Λιβάι Γκαρσία από το όριο της περιοχής να περνάει άουτ.

Πανζουρλισμός στη Νέα Φιλαδέλφεια μετά το γκολ του Άρη, η ΑΕΚ αυτή τη στιγμή είναι πρώτη στη βαθμολογία. Αν μείνουν όλα έτσι, παίρνει το πρωτάθλημα.

Χαμός στην «OPAP Arena», καθώς ο Άρης ισοφάρισε σε 1-1 με γκολάρα του Μορόν!

"Φωτιά" πήρε η Νέα Φιλαδέλφεια με το γκολ του Άρη στο Κλεάνθης Βικελίδης

Είναι αναγκαστική η αλλαγή του Ρότα. Πριν από την έναρξη του παιχνιδιού, ο Ρότα αισθάνθηκε ενοχλήσεις, πήγε στα αποδυτήρια μαζί με τον γιατρό και έσφιξε τα δόντια για να ξεκινήσει. Όμως άντεξε για ένα ημίχρονο και έγινε αλλαγή. Και στον πάγκο δεν υπήρχε άλλο δεξί μπακ, εκτός από τον Πινέδα.

46' Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο!

Η αλήθεια είναι πως έχει "παγώσει" λίγο η Νέα Φιλαδέλφεια, λόγω του γκολ του ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ ήταν απελευθερωμένη αγωνιστικά στο πρώτο ημίχρονο και κυρίως χάρη στα κέφια του Λιούμπιτσιτς και του Τσούμπερ, προηγείται με 2-0. Είναι προφανές πως το μυαλό δεν είναι ακριβώς εδώ.

46' Στη θέση του Ρότα ο Πινέδα.

Βαρύ το κλίμα στην «OPAP Arena» μετά το γκολ του ΠΑΟΚ στο Χαριλάου.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: ΑΕΚ - Λαμία 2-0

45+2' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με το σουτ του Χατζισαφί έξω από την περιοχή να περνά λίγο δίπλα από το δοκάρι.

45' Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος

44' Κακό σουτ του Τσούμπερ, άουτ η μπάλα.

40' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 2-0! Μετά από εξαιρετικό γύρισμα του Άμραμπατ, ο Τσούμπερ έπιασε ένα γεμάτο σουτ μέσα από την περιοχή και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στον Δικέφαλο.

Εντωμεταξύ νωρίτερα σε ανύποπτο χρόνο αρκετοί οπαδοί της ΑΕΚ άρχισαν να πανηγυρίζουν στην «OPAP Arena», με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί η εντύπωση ότι ο Άρης έβαλε γκολ. Κάτι το οποίο όμως δεν συνέβη ποτέ.

Το γκολ του Λιούμπισιτς για το 1-0 της ΑΕΚ

Αυτή τη στιγμή σκόραρε ο Μπράντον Τόμας για τον ΠΑΟΚ, 1-0 στο «Κλ. Βικελίδης» και προβάδισμα τίτλου για τους Θεσσαλονικείς.

29' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Λιούμπισιτς να βρίσκει εξαιρετικά τον Τσούμπερ, όμως ο Ελβετός δεν νίκησε τον Χατζηεμμανουήλ από θέση τετ α τετ.

26' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά από κεφαλιά του Τσούμπερ ο Λιούμπισιτς έκανε το σουτ από πολύ κοντινή απόσταση, όμως ο Χατζηεμμανουήλ του είπε όχι.

20' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 1-0! Μετά από πανέξυπνο πλάγιο του Άμραμπατ, ο Λιούμπισιτς έφυγε εξαιρετικά, πάτησε στην αντίπαλη περιοχή και με ένα υπέροχο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

14' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Τσούμπερ δοκιμάζει το πόδι του έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

13' Δεν βγήκε το γύρισμα του Τσούμπερ, κόρνερ για την ΑΕΚ.

9' Μετά από γέμισμα του Άμραμπατ ο Τσούμπερ πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

9' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ.

5' Πήγε να χτυπήσει στην κόντρα η Λαμία με τον Σλίβκα, τον έκοψε ο Γίονσον μέσα στην περιοχή.

Έχει μπει δυνατά η ΑΕΚ, κρατάει μόνο εκείνη μπάλα και ψάχνει το γρήγορο γκολ.

2' Ευκαιρία για την ΑΕΚ με το... καλημέρα! Κεφαλιά του Λιούμπισιτς πέρασε λίγο άουτ.

1' Άρχισε το ματς!

Οι παίκτες των δύο ομάδων πραγματοποίησαν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Το δικό της μήνυμα για την ημέρα μνήμης της γενοκτονίας του Πόντου έστειλε η ΑΕΚ. «Δεν θα ξεχάσουμε ποτέ» ακούστηκε από τα μεγάφωνα της «OPAP Arena».

Γνωρίζει την αποθέωση ο Αλμέιδα από τους φίλους της ΑΕΚ, πριν καν πατήσει στον αγωνιστικό χώρο.

Τέλος η προθέρμανση για τους παίκτες των δύο ομάδων, που κατευθύνθηκαν προς τα αποδυτήρια. Μετράμε αντίστροφα για τη σέντρα...

Έχουν βγει και οι παίκτες της Λαμίας για το ζέσταμα τους.

Οι παίκτες της ΑΕΚ βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο για να πραγματοποιήσουν την προθέρμανση τους. Αποθέωση από τον κόσμο, που σιγά σιγά γεμίζει την «OPAP Arena».

Η ενδεκάδα της Λαμίας: Χατζηεμμανουήλ, Βασιλαντωνόπουλος, Γιαννούτσος, Τζανετόπουλος, Σίντκλεϊ, Τζανδάρης, Σαντάνα, Τερεζίου, Λέικ, Μάλτσι, Σλίβκα.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Λιούμπισιτς, Άμραμπατ, Τσούμπερ, Γκαρσία.

Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.

Ο Λιβάι Γκαρσία έχει σημειώσει έξι τέρματα σε έξι αναμετρήσεις απέναντι στη Λαμία, με τα τρία να είναι με γηπεδούχο την ΑΕΚ και τα άλλα τρία στη Φθιώτιδα.

Οριστικό: Το αυθεντικό τρόπαιο του πρωταθλητή θα παραδοθεί απόψε ή στην Τούμπα ή στη Νέα Φιλαδέλφεια - Το Sportal αποκαλύπτει το πλάνο
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

12:37 - 19.05.2024

Το Sportal αποκαλύπτει το πλάνο της λίγκας για το που θα βρίσκεται το τρόπαιο της Stoiximan Super League το βράδυ της Κυριακής (19/05) μετά το φινάλε του πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ έχει εννέα διαδοχικές νίκες εντός και εκτός έδρας, στις οκτώ από τις οποίες δεν έχει δεχθεί ούτε τέρμα και αυτό το σερί ξεκίνησε μετά το μοναδικό 0-0 των δύο ομάδων στις 21 Δεκεμβρίου 2019 στο γήπεδο της Λαμίας.

Αυτή τη σεζόν, σε τρεις αναμετρήσεις μεταξύ τους η ΑΕΚ έχει ισάριθμες νίκες και με τη Λαμία να σκοράρει μόνο στο μεταξύ τους για τον Β’ Γύρο που έγινε στην έδρα της (1-3). Στη Νέα Φιλαδέλφεια για την κανονική περίοδο οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν με 3-0 (10’ Γκαρσία, 36’ Αραούχο, 90+4’ Μάνταλος).

Αυτό είναι το 16ο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες και στις δύο έδρες, με την ΑΕΚ να έχει διατηρήσει το απόλυτο στην έδρα της με επτά νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και χωρίς να δεχθεί τέρμα (16-0).

ΠΑΕ ΑΕΚ: «Πάμε όλοι μαζί για την τελευταία μεγάλη μάχη της σεζόν»

12:49 - 19.05.2024

Μέσω ανακοίνωσης που εξέδωσε η ΠΑΕ ΑΕΚ ζήτησε από τους φιλάθλους της «Ένωσης» την προσοχή τους εν όψει του αποψινού ματς με τη Λαμία (19/5,20:00) και την εμψύχωση των ποδοσφαιριστών σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Το Άρης - ΠΑΟΚ είναι επίσης στις 20:00, όπως και το ντέρμπι του Παναθηναϊκού με τον Ολυμπιακό στη Λεωφόρο, όπου διακυβεύεται η 3η θέση και το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Συγκεκριμένα, οι «κιτρινόμαυροι» θέλουν σε συνδυασμό με τη δίκη τους νίκη επί της ομάδας της Φθιώτιδας, να μη νικήσει ο ΠΑΟΚ τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης». Σε περίπτωση που η ομάδα του Άκη Μάντζιου «κόψει» βαθμούς στους «ασπρόμαυρους», η ΑΕΚ θα κατακτήσει το 14ο πρωτάθλημα στην ιστορία της. Αν όμως ο Δικέφαλος του βορρά φύγει με «διπλό» από το Χαριλάου, θα είναι εκείνος πρωταθλητής.

Στόχος της Ένωσης φυσικά η νίκη, η οποία όμως πλέον δεν της φτάνει για να αναδειχθεί πρωταθλήτρια και φέτος.

Σέντρα στις 20:00, τηλεοπτική μετάδοση από το Cosmote Sport 2.

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης της ΑΕΚ με τη Λαμία στην «OPAP Arena» για τη 10η -και τελευταία- αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League.