LIVE: ΑΕΚ - ΛΑΜΙΑ

Βασίλης Πολυχρονόπουλος Κώστας Τσίλης 21:01 - 24.08.2024 / Ανανεώθηκε: 23:34 - 24.08.2024

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης της ΑΕΚ με τη Λαμία στην «OPAP Arena» για τη 2η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Τέλος παιχνιδιού: ΑΕΚ - Λαμία 1-1

90+6' Νέο δοκάρι για την ΑΕΚ μετά από ασύλληπτο σουτ του Κοϊτά!

90+5' Κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία, πάνω από την εστία η μπάλα.

90+3' Κεφαλιά του Βίντα, μπλοκάρει εύκολα ο Κόστιτς.

90+2' Απίστευτη φάση για την ΑΕΚ και δοκάρι!

90' Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων και φωνές από τον πάγκο της ΑΕΚ.

Είναι πραγματικά κωμικό το γεγονός πως οι καθυστερήσεις είναι μόνο έξι λεπτά.

Επιτέλους η ΑΕΚ πήρε κάτι από στατική φάση. Γιατί μέχρι τώρα, δεν είχε πάρει απολύτως τίποτα.

87' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 1-1! Ο Λαμέλα με ένα γλυκό γέμισμα από εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Μουκουντί κι εκείνος με μία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, φέρνοντας το ματς στα ίσια.

86' Κίτρινη κάρτα στον Τερεζίου για φάουλ πάνω στον Ελίασον.

83' Βρίσκει δίχτυα ο Βλαχομήτρος, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ.

82' Ο Κοϊτά δοκιμάζει το πόδι του από πολύ μακρινή απόσταση, άουτ η μπάλα.

81' Ο Τσούμπερ κάνει ένα σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Κορνέζος κάνει ακόμα μία σημαντική επέμβαση.

80' Εξαιρετική ατομική ενέργεια από τον Πήλιο, αλλά στη συνέχεια το σουτ του δεν ήταν καλό.

78' Στη θέση του Λιούμπισιτς ο Τσούμπερ.

Όλα για όλα παίζει πλέον η ΑΕΚ με την είσοδο του Τσούμπερ στην θέση του Λιούμπιτσιτς.

78' Κίτρινη κάρτα σε Μπίκοφ και Μάνταλο για τη μεταξύ τους αψιμαχία.

Η ΑΕΚ έχει ανάγκη να πάρει μια προσωπική ενέργεια, είτε από τον Λαμέλα, είτε από τον Ελίασον, είτε τον Κοϊτά και τον Γκαρσία. Διαφορετικά δεν μπορεί να σπάσει την άμυνα της Λαμίας.

75' Μακρινό σουτ του Οντουμπάτζο, μπλόκαρε ο Κόστιτς με διπλή προσπάθεια.

71' Έστρωσε στον Οντουμπάτζο ο Λαμέλα, αλλά το σουτ του πρώτου δεν ήταν καλό.

70' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με την μπάλα να στρώνεται στον Λαμέλα, αλλά το σουτ του Αργεντινού να είναι πιο δυνατό απ' όσο θα έπρεπε.

Η ΑΕΚ πλέον θα παίξει επί της ουσίας χωρίς αμυντικό χαφ, με Μάνταλο και Λιούμπιτσιτς στα χαφ. Ρίσκο μεν, αλλά χωρίς άλλη επιλογή δε, εδώ που έχει φτάσει το πράγμα.

68' Μάνταλος και Οντουμπάτζο αντί των Σιμάνσκι και Ρότα.

Cooling Break τώρα.

67' Σουτ του Κοϊτά από μακρινή απόσταση, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων η μπάλα.

65' Η ΑΕΚ προσπαθεί να γίνει απειλητική, έχει μόνιμα την μπάλα στα πόδια της, αλλά δεν έχει καλή τελική προσπάθεια.

61' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Λιβάι Γκαρσία να μη νικά τον Κόστιτς από θέση τετ α τετ. Φοβερή κάθετη από τον Λαμέλα.

Με τις αλλαγές πλέον είναι ο Λαμέλα πίσω από τον Γκαρσία, ο Λιούμπιτσιτς δεύτερος χαφ και ο Ελίασον στο δεξί άκρο.

58' Άουτ η μπάλα από την κεφαλιά του Μουκουντί.

58' Λαμέλα και Ελίασον, αντί των Πινέδα και Άμραμπατ.

57' Η ΑΕΚ πάτησε στην αντίπαλη περιοχή, αλλά κανείς δεν αποφάσισε να σουτάρει με αποτέλεσμα να χαθεί η ευκαιρία.

54' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Κορνέζο να απλώνει εξαιρετικά το πόδι του και να σταματά το σουτ του Λιβάι Γκαρσία από πολύ πλεονεκτική θέση.

51' Κακή σέντρα από τον Άμραμπατ, κατευθείαν άουτ η μπάλα.

49' Κίτρινη κάρτα στον Κόστιτς για καθυστερήσεις.

49' Ένα ακόμη πολύ άστοχο σουτ από τον Λιβάι Γκαρσία, άουτ η μπάλα.

47' Δυνατό σουτ του Κοϊτά έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα.

46' Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο!

Το γκολ του Φουρτάδο για το 0-1 της Λαμίας

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: ΑΕΚ - Λαμία 0-1

45+5' Άλλο ένα κακό τελείωμα από τον Λιβάι, πολύ άουτ η μπάλα.

Εκτός όλων των άλλων, δεν έχει καθόλου καλά τελειώματα απόψε ο Γκαρσία.

45+2' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με την κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία να είναι πολύ άστοχη.

44' Κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία μετά από γέμισμα του Άμραμπατ, άουτ η μπάλα.

Η ΑΕΚ μπήκε από το πουθενά σε περιπέτειες, καθώς δέχθηκε γκολ στην πρώτη τελική της Λαμίας.

Μετράει κανονικά το γκολ.

39' Εξετάζεται η φάση από το VAR.

39' ΓΚΟΟΛ για τη Λαμία, 0-1! Ο Φουρτάδο με ένα υπέροχο φαλτσαριστό σουτ μέσα από την περιοχή αφήνει «άγαλμα» τον Στρακόσα και ανοίγει το σκορ για την ομάδα της Φθιώτιδας, στην πρώτη της τελική προσπάθεια.

37' Σέντρα του Άμραμπατ, κεφαλιά του Πίνεδα και άουτ η μπάλα.

32' Αδύναμη εκτέλεση από τον Λιβάι.

31' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την ΑΕΚ, λίγο έξω από την περιοχή.

28' Κάκιστο σουτ από τον Λιβάι Γκαρσία, πολύ άουτ η μπάλα.

Τις περισσότερες οδηγίες απ' όλους σ' αυτό το cooling break, τις πήρε ο Άμραμπατ. Κάτι απολύτως λογικό.

26' Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Κοϊτά έκανε ένα πολύ όμορφο σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Κόστιτς απέκρουσε εντυπωσιακά.

22' Σέντρα του Γκαρσία, διώχνουν οι αμυντικοί της Λαμίας.

Είναι έξαλλος ο Αλμέιδα με το φάουλ που δεν δόθηκε στον Κοϊτά έξω από την περιοχή της ΑΕΚ. Και είχε έντονο διάλογο και με τον τέταρτο διαιτητή.

19' Φώναξαν έντονα οι παίκτες της ΑΕΚ για φάουλ που δεν δόθηκε στον Κοϊτά.

15' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Μουκουντί σημάδεψε εστία με μία κεφαλιά, αλλά ο Κόστιτς απέκρουσε εντυπωσιακά.

Μέχρι τώρα η συνεργασία στην αριστερή πλευρά της ΑΕΚ, δηλαδή Κοϊτά με Πήλιο, είναι πολύ καλή, σε αντίθεση μ' ότι συμβαίνει από δεξιά, που δεν βρίσκουν συνεννόηση Ρότα με Άμραμπατ.

12' Εξαιρετικό τακουνάκι από τον Κοϊτά για τον Πήλιο, που σέντραρε, αλλά η μπάλα βρήκε στα σώματα.

9' Κακή τελική προσπάθεια από τον Άμραμπατ μέσα από την περιοχή.

5' Πρώτο κόρνερ στο ματς, για την ΑΕΚ, που έχει μπει πολύ δυνατά και πιέζει ψηλά με το καλημέρα, όπως συνηθίζει.

1' Άρχισε το ματς!

Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.

Είναι έκπληξη αυτή που έκανε ο Ματίας Αλμέιδα, να μην κάνει ούτε μια αλλαγή στην βασική ενδεκάδα σε σχέση με το ματς με τον ΟΦΗ. Ούτε καν στην τριάδα πίσω από τον φορ.

Διαιτητής είναι ο Κωνσταντίνος Πουλικίδης, ενώ στο VAR βρίσκεται ο Τάσος Σιδηρόπουλος.

Δύο νίκες με 3-0 είχε την περσινή περίοδο η ΑΕΚ όταν υποδέχθηκε την Λαμία για την κανονική  διάρκεια του πρωταθλήματος Stoiximan Super League και τα Stoiximan Playoffs.

Την ίδια ώρα, η Λαμία ταξίδεψε στην Αθήνα κουβαλώντας το «διπλό» εναντίον του Παναιτωλικού, του οποίου και επικράτησε με 0-1 στο Αγρίνιο.

Η Ένωση προέρχεται από το «πάρτι» εναντίον του ΟΦΗ, του οποίου επικράτησε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με 3-0.