LIVE: ΑΕΚ - ΝΟΑ

Βασίλης Πολυχρονόπουλος Κώστας Τσίλης 19:27 - 15.08.2024 / Ανανεώθηκε: 22:44 - 15.08.2024

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της ρεβάνς ανάμεσα σε ΑΕΚ και Νόα στην «OPAP Arena» για τον γ' προκριματικό γύρο του Conference League.

Σοκαριστικός αποκλεισμός της ΑΕΚ από την άσημη Νόα
CONFERENCE LEAGUE

22:42 - 15.08.2024

Η ΑΕΚ παρότι έκανε ροντέο το παιχνίδι με το γκολ που βρήκε στις καθυστερήσεις, δεν κατάφερε να βρει και το δεύτερο που ήθελε και γνώρισε έναν σοκαριστικό αποκλεισμό, αφού το 1-0 επί της Νόα δεν ήταν αρκετό λόγω της ήττας με 3-1 στο πρώτο ματς στην Αρμενία.

Έντονες αποδοκιμασίες από τον κόσμο. Και ο Αλμέιδα τους μάζεψε όλους τους παίκτες γύρω του, μέσα στο γήπεδο.

Τέλος παιχνιδιού: ΑΕΚ - Νόα 1-0

90+15' Κόρνερ για την ΑΕΚ!

90+15' Φάουλ για την ΑΕΚ μακριά από την περιοχή, αλλά σε καλό σημείο για γέμισμα.

90+12' Κίτρινη κάρτα στον Ρότα, για ένα φάουλ που δεν έκανε ποτέ.

90+11' Μικρή διακοπή για ακόμη μία φορά, καθώς δύο παίκτες της Νόα είναι στο έδαφος.

90+9' Ο Κοϊτά δοκιμάζει ένα πολύ φιλόδοξο σουτ σε ένα χρονικό σημείο που δεν ήταν και η καλύτερη επιλογή.

90+7' Κίτρινη κάρτα στον Τσαντσάρεβιτς για καθυστερήσεις.

90+7' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ με μία σέντρα-σουτ του Χατζισαφί!

90+4' Κακή σέντρα από τον Χατζισαφί, δεν την παίρνει την ΑΕΚ τώρα να σπαταλάει ευκαιρίες.

Μετράει κανονικά το γκολ της ΑΕΚ!

Εξετάζεται η φάση από το VAR.

Οκτώ λεπτά και ίσως παραπάνω, ροντέο. Κανονικό ροντέο πλέον. Η ΑΕΚ θέλει ένα γκολ για να πάει το ματς στην παράταση.

90+2' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 1-0! Ο Πάολο Φερνάντες με μία πολύ γλυκιά σέντρα βρήκε τον Τσούμπερ, εκείνος έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα από τα πόδια του Σίλβα. Άρα είναι αυτογκόλ.

Και μέσα σ' όλα, τα εννέα λεπτά των καθυστερήσεων είναι και εξαιρετικά λίγα, με βάση το πόσες φορές και για πόση ώρα ξάπλωναν στο χορτάρι οι Αρμένιοι. Αλλά τέτοιες ώρες, τέτοια λόγια.

89' Ο Λαμέλα κάνει ένα σουτ έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα.

84' Ο Τσούμπερ επιχείρησε ένα δύσκολο σουτ, ενώ είχε δίπλα του τον Κοϊτά, πολύ άουτ η μπάλα.

84' Ευκαιρία για τη Νόα με την κεφαλιά του Μουραντιάν να βρίσκει στον Βίντα και να περνάει άουτ.

Η ΑΕΚ δεν έχει δημιουργήσει τις πολλές ευκαιρίες. Αλλά είχε στιγμές τουλάχιστον για ένα γκολ. Και από τη στιγμή που δεν το έχει βρει μέχρι στιγμής, σε ένα παιχνίδι που ψάχνει δύο γκολ για παράταση, είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα πλέον...

78' Κίτρινη κάρτα ο Τσινάρι.

77' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Βίντα να αστοχεί από πολύ κοντινή απόσταση.

Μέσα σ' όλα τα αποψινά, η μπάλα δεν μπαίνει και με τίποτα μέσα για την ΑΕΚ.

76' Νέα ασύλληπτη επέμβαση του Τσαντσάρεβιτς, ξανά σε σουτ του Ρότα.

73' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Ρότα να δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ και τον Τσαντσάρεβιτς να του λέει όχι.

72' Ο Κοϊτά με μία ωραία ενέργεια κερδίζει ένα κόρνερ.

70' Στη θέση του Πήλιου ο Χατζισαφί.

Δυστυχώς η τελευταία αλλαγή της ΑΕΚ "καίγεται", καθώς λόγω τραυματισμού του Πήλιου, μπαίνει ο Χατζισαφί.

Cooling Break τώρα.

63' Φερνάντες και Κοϊτά αντί των Γκατσίνοβιτς και Ελίασον.

Έρχονται στο ματς ο Φερνάντες και ο Κοϊτά, που είναι ουσιαστικά η τελευταία ελπίδα της ΑΕΚ να πάρει μια σπίθα στην επιθετική της λειτουργία.

Εξακολουθεί η ΑΕΚ να μην έχει καθόλου καθαρό μυαλό, σ' ότι κάνει μέσα στο γήπεδο.

57' Σέντρα του Πήλιου, κοντράρει στα σώματα η μπάλα.

56' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νόα, με τον Μανβελιάν να σημαδεύει το δοκάρι!

53' Λάθος του Κάλενς, που τον οδηγεί στο να κάνει φάουλ και βλέπει την κίτρινη κάρτα.

52' Κίτρινη κάρτα στον Γκρεγκόριο για χέρι.

48' Λάθος από τον Βίντα και στη συνέχεια της φάσης κερδίζει κόρνερ η Νόα.

47' Κεφαλιά του Τσούμπερ μετά από σέντρα του Ελίασον, άουτ η μπάλα.

46' Μπαίνει δυνατά με το καλημέρα η ΑΕΚ αλλά και το σουτ του Γκατσίνοβιτς και του Ελίασον κόντραραν.

46' Άρχισε το δεύτερο μέρος!

Ρισκάρει από την αρχή ο Αλμέιδα, με τον Πινέδα και τον Λαμέλα στο γήπεδο και πλέον με τον Μεξικανό κόφτη.

46' Στη θέση των Λιούμπισιτς και Σιμάνσκι οι Λαμέλα και Πινέδα.

Όλα δείχνουν πως ο Αλμέιδα θα κάνει πολύ γρήγορα αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο. Ίσως ακόμα και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: ΑΕΚ - Νόα 0-0

45+1' Τραγικό γύρισμα του Τσούμπερ, σπατάλησε ευκαιρία εδώ για την Ένωση.

Πολύ κακές αποφάσεις των παικτών της ΑΕΚ, στην τελική τους προσπάθεια.

Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

45' Κίτρινη κάρτα στον Σιμάνσκι, ο οποίος παραπονέθηκε για τις καθυστερήσεις που κάνει από την αρχή του αγώνα ο Τσαντσάρεβιτς.

45' Στο έδαφος ο Τσαντσάρεβιτς τώρα.

44' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Λιούμπισιτς να αργεί να εκτελέσει από πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή.

43' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Ελίασον να κάνει μία εκπληκτική ενέργεια και το πλασέ του να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι. Κάπου βρήκε κιόλας η μπάλα...

42' Πιέζει η ΑΕΚ, μπας και βρει το γκολ που θα τη στείλει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα στο σκορ.

37' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με την κεφαλιά του Μάνταλου να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι.

Δεν έχει πάρει καθόλου δημιουργικό παιχνίδι η ΑΕΚ ούτε από τον Ελίασον και κυρίως ούτε από τον Γκατσίνοβιτς.

35' Απειλεί ξανά η ΑΕΚ, με τον Μάνταλο να μη βρίσκει γεμάτα την μπάλα από πολύ καλό σημείο μέσα στην περιοχή.

34' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με το σουτ του Ρότα να κοντράρει και την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δοκάρι.

33' Κακή σέντρα από τον Γκατσίνοβιτς, άουτ η μπάλα.

32' Νέο λάθος στα μετόπισθεν της ΑΕΚ, ο Πινσόν πάτησε στην περιοχή και με ένα σουτ σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Πρέπει να βρει η ΑΕΚ τον τρόπο να πιέσει σωστά και να ψάξει ένα γκολ οπωσδήποτε μέσα στο πρώτο 45άλεπτο.

28' Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Τσαντσάρεβιτς να λέει αρχικά όχι σε σέντρα-σουτ του Ελίασον και στη συνέχεια να μπλοκάρει την κεφαλιά του Κάλενς.

26' Φάουλ σε σχετικά καλό σημείο για την ΑΕΚ.

24' Κίτρινη κάρτα στον Πήλιο, δεύτερος παίκτης της ΑΕΚ που «κιτρινίζεται» από νωρίς.

Εξετάστηκε η φάση, κανένα πέναλτι.

Φωνάζουν για πέναλτι οι Αρμένιοι, αλλά ο Κάλενς φαίνεται να βρίσκει την μπάλα.

21' Μετά από τραγικό λάθος στα μετόπισθεν της ΑΕΚ, ο Γκρεγκόριο έφυγε σε θέση τετ α τετ, αλλά ο Κάλενς τον πρόλαβε και τον εμπόδισε να εκτελέσει.

21' Πρώτη ευκαιρία για τη Νόα, με τον Στρακόσα να μπλοκάρει το σουτ του Γκρεγκόριο.

Σ΄αυτά τα πρώτα λεπτά, είναι πολύ εμφανές πως λείπει πολύ από την επιθετική λειτουργία της ΑΕΚ ο Λιβάι Γκαρσία. Και η ΑΕΚ δεν είναι είναι εύκολο ακόμα να προσαρμόσει το παιχνίδι της.

18' Ο Ελίασον προσπάθησε να γυρίσει μέσα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά δεν τα κατάφερε.

15' Κίτρινη κάρτα στον Λιούμπισιτς για ένα μαρκάρισμα πάνω στον Σανκαρέ.

14' Ο Μάνταλος με μία γλυκιά σέντρα βρήκε τον Τσούμπερ, αλλά η κεφαλιά του Ελβετού δεν ήταν καλή.

10' Κίτρινη κάρτα στον Φερέιρα.

Θέλει μεγάλη προσοχή από την ΑΕΚ, διότι όπως και στο πρώτο ματς, έτσι και τώρα, η Νόα ψάχνει για μπαλιές στην πλάτη της άμυνας

Τρεις τελικές η ΑΕΚ στο πρώτο εξάλεπτο, με τις δύο να είναι άκρως απειλητικές μάλιστα.

6' Κεφαλιά του Λιούμπισιτς, άουτ η μπάλα.

3' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Τσαντσάρεβιτς να αποκρούει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Ρότα μετά από σέντρα του Μάνταλου.

3' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Τσούμπερ έφυγε σε τετ α τετ μετά από λάθος του Σίλβα, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Τσαντσάρεβιτς.

2' Πρώτη επίσκεψη της Νόα στα καρέ της ΑΕΚ, με τον Πήλιο να τοποθετείται εξαιρετικά και να μην αφήνει τον Φερέιρα να εκτελέσει.

Περισσότερο άλλωστε ο Λιούμπιτσιτς παίζει ως οχτάρι και ο Μάνταλος πιο μπροστά σ' αυτά τα πρώτα λεπτά.

1' Άρχισε το ματς!

Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Νίκου Ξηροκώστα.

Το σκεπτικό του Αλμέιδα για τον Μάνταλο στα χαφ, προφανώς είναι να βγάλει ένα σχήμα με δυο δημιουργούς στα χαφ, τον Λιούμπιτσιτς και τον διεθνή χαφ και να μπορέσει να ανοίξει την αντίπαλη άμυνα.

Οι παίκτες των δύο ομάδων πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Απομένουν 10 λεπτά για τη σέντρα της κρίσιμης ρεβάνς των «κιτρινόμαυρων».

Οι παίκτες της ΑΕΚ πήγαν και άφησαν μία ανθοδέσμη μπροστά στο πέταλο των οργανωμένων οπαδών τους στη μνήμη του Νίκου Ξηροκώστα, που έφυγε από τη ζωή πριν λίγες μέρες.

21:40 - 06.08.2024

Τα highlights από την ήττα-σοκ της ΑΕΚ από τη Νόα

Δείτε τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές από την ήττα της ΑΕΚ από τη Νόα στην Αρμενία για τον γ' προκριματικό γύρο του Conference League.

Το παρών στην «OPAP Arena» έχουν δώσει και μερικοί φίλοι της Νόα.

Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Γερμανός Ρόμπερτ Σρέντερ, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο συμπατριώτης του, Ντάνιελ Σλάγκερ.

Η ενδεκάδα της Νόα: Τσαντσάρεβιτς, Σίλβα, Μιλίκοβιτς, Σάντος, Τοράρινσον, Γκαμπός, Σανγκαρέ, Μανβελιάν, Φερέιρα, Πίνσον, Γκρεγκόριο.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Στρακόσα, Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Σιμάνσκι, Μάνταλος, Ελίασον, Γκατσίνοβιτς, Λιούμπισιτς, Τσούμπερ.

Ο Αλμέιδα προχώρησε σε εκπλήξεις, δίνοντας φανέλα βασικού στο Μάνταλο αντί για τον Πινέδα και στον Πήλιο αντί για τον Χατζισαφί. Επίσης, έμεινε στον πάγκο ο Μουκουντί, με τον Κάλενς να ξεκινάει στα μετόπισθεν

Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα μετά το...σοκ στην Αρμενία πρέπει να δείξει αντίδραση και αγωνιστική βελτίωση στην αποψινή ρεβάνς αν θέλει να συνεχίσει να αγωνίζεται στην Ευρώπη. Αν καταφέρει να προκριθεί η «Ένωση» θα βρει απέναντί της τον νικητή του Χάιντουκ - Ρουζόμπεροκ στα playoffs του Conference League,

Σέντρα στις 20:30, τηλεοπτική μετάδοση από Cosmote Sport 1.

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της ρεβάνς της ΑΕΚ με τη Νόα στην «OPAP Arena» για τον γ' προκριματικό γύρο του Conference League.