LIVE: ΑΕΚ - ΟΦΗ

Βασίλης Πολυχρονόπουλος Κώστας Τσίλης 20:56 - 18.08.2024 / Ανανεώθηκε: 22:25 - 18.08.2024

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε ΑΕΚ και ΟΦΗ στην «OPAP Arena» για την πρεμιέρα της Stoiximan Super League.

Ξέσπασε η ΑΕΚ κόντρα στον ΟΦΗ με... σόου Πήλιου!
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

23:55 - 18.08.2024

Μετά τον σοκαριστικό αποκλεισμό από την Ευρώπη η ΑΕΚ είχε ανάγκη ένα ξέσπασμα και... θύμα της έπεσε ο ΟΦΗ, τον οποίο νίκησε με 3-0 στην άδεια «OPAP Arena» στην πρεμιέρα της Stoiximan Super League. Έλαμψε ο Πήλιος με γκολ και ασίστ.

Τέλος παιχνιδιού: ΑΕΚ - ΟΦΗ 3-0

90+3' Κίτρινη κάρτα στον Μουκουντί.

90+2' Πήγε να βάλει το γκολ της βραδιάς ο Περέιρα.

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

85' Απίστευτη πάσα του Λαμέλα, ο Σιμάνσκι δεν κατάφερε να πιάσει γεμάτα το σουτ.

83' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 3-0! Ο Μάνταλος βρήκε εξαιρετικά τον Πήλιο, εκείνος έκανε το γύρισμα μέσα στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής και ο Τσούμπερ με ένα υπέροχο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τρομερός συνδυασμός των παικτών της ΑΕΚ. Και μετά το γκολ, ο Πήλιος έγραψε και μια ασίστ.

Έχει ενδιαφέρον το γεγονός πως ο Περέιρα που μπήκε αλλαγή, πήγε να παίξει στο αριστερό άκρο της επίθεσης της ΑΕΚ.

80' Έξω ο Λιούμπισιτς, μέσα ο Μάνταλος.

78' Κίτρινη κάρτα στον Λαμέλα.

75' Γύρισμα του Άμραμπατ, δεν προλαβαίνει να πάει στην μπάλα ο Κοϊτά.

73' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με τον Στρακόσα να αποκρούει το πλασέ του Ισέκα. Ωστόσο, δεν καταγράφεται λόγω οφσάιντ.

Cooling Break τώρα.

69' Κίτρινη κάρτα στον Μπάκιτς.

Η ΑΕΚ πλέον παίζει με τον Τσούμπερ και τον Λαμέλα ως επιθετικό δίδυμο και τον Λιούμπιτσιτς να έχει γυρίσει στα χαφ δίπλα στον Σιμάνσκι.

66' Έξω οι Πινέδα, Λιβάι και Ρότα, μέσα οι Λαμέλα, Τσούμπερ και Οντουμπάτζο.

65' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Κακή έξοδος του Χριστογεώργου, κεφαλιά του Πινέδα και άουτ η μπάλα.

57' Στο έδαφος ο Λιούμπισιτς, έχει ματώσει μετά από άθελο χτύπημα από τον Λιβάι Γκαρσία.

56' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, η πρώτη του στο ματς! Ο Αποστολάκης δεν κατάφερε από πολύ κοντινή απόσταση να νικήσει τον Στρακόσα, με το πλασέ του να κοντράρει στον Σιμάνσκι.

"Γεμάτη" ήταν η αγκωνιά που έριξε ο Νας στον Πήλιο μέσα στην περιοχή, αλλά δεν συγκινήθηκε ούτε ο διαιτητής του ματς, αλλά ούτε καν το VAR.

52' Βρέθηκε στο έδαφος ο Πήλιος μετά από μαρκάρισμα του Νους, αλλά δεν υπάρχει κάτι σύμφωνα με τον Ζαμπάλα.

49' Ο Κοϊτά δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή, κόντραρε στα σώματα η μπάλα.

46' Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο!

Η ΑΕΚ έκανε ένα πολύ γεμάτο και πολύ καλό πρώτο ημίχρονο. Με φρεσκάδα, αυτοματισμούς και λύσεις για να βγάζει ευκαιρίες.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: ΑΕΚ - ΟΦΗ 2-0

43' Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Λιούμπισιτς με μία κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Άμραμπατ, έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι.

41' Αδύναμο πλασέ του Πήλιου, στην αγκαλιά του Χριστογεώργου η μπάλα.

40' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ, με το σουτ του Πινέδα να κοντράρει πάνω στον Λαμπρόπουλο.

Ο Πινέδα είναι όλα τα λεφτά μέχρι τώρα στο παιχνίδι της ΑΕΚ. Όλες οι μπάλες περνούν από τα πόδια του.

39' Γλυκιά σέντρα του Άμραμπατ, περνά ανεκμετάλλευτη.

37' Κακό κοντρόλ από τον Νους, που θα μπορούσε να απειλήσει την ΑΕΚ.

36' Κίτρινη κάρτα στον Λιβάι Γκαρσία.

34' Παραλίγο να βρεθεί φάτσα με κενή εστία ο Λιβάι Γκαρσία, που πέρασε τον Χριστογεώργο, αλλά εκείνος είχε βρει την μπάλα και της άλλαξε πορεία.

Το γκολ του Πήλιου για το 2-0 της ΑΕΚ

33' Ωραία σέντρα από τον Ρότα, δεν κατάφερε ο Λιούμπισιτς να κάνει καλή επαφή με την μπάλα.

27' Έκανε ένα μακρινό σουτ ο Μπάκιτς, κόντραρε στα σώματα η μπάλα.

Το γκολ του Λιβάι Γκαρσία για το 1-0 της ΑΕΚ

26' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Λιβάι σήκωσε υπέροχα για τον Πινέδα, ο οποίος με μία κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Δεν υπάρχει ο ΟΦΗ στο γήπεδο μέχρι στιγμής, με την ΑΕΚ να έχει τον απόλυτο έλεγχο.

Η ΑΕΚ μέχρι τώρα απλώνει σωστά το παιχνίδι της, κτίζει πολύ καλά τις επιθέσεις της και φτάνει με σωστό τρόπο στην αντίπαλη εστία. Και ίσως αυτό είναι ακόμα πιο σημαντικό από το γεγονός πως είναι ήδη 2-0.

17' Δυνατό πλασέ του Σιμάνσκι, πολύ άουτ η μπάλα.

Πρώτο γκολ του Πήλιου που το ψάχνει από πέρυσι. Αλλά το πιο σημαντικό είναι πως παρότι υπήρξε χέρι αντιπάλου, δεν σταμάτησε και εκτέλεσε για να σκοράρει.

14' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 2-0! Ωραίο κατέβασμα από τον Πήλιο και ακόμα πιο όμορφο πλασέ μέσα από την περιοχή από τον Έλληνα μπακ.

13' Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ, με το σουτ του Λιβάι Γκαρσία να είναι άστοχο.

Ο Γκαρσία έφτασε τα έξι γκολ σε τέσσερα επίσημα παιχνίδια για την φετινή σεζόν.

Τι ωραία ανάπτυξη του παιχνιδιού από την ΑΕΚ και τι ωραία εκτέλεση από τον Λιβάι Γκαρσία.

11' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 1-0! Εξαιρετική ανάπτυξη από τους παίκτες της Ένωσης, φοβερή σέντρα του Άμραμπατ και κεφαλιά ακριβείας του Λιβάι Γκαρσία για το γρήγορο προβάδισμα της Ένωσης.

9' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Άμραμπατ έκανε ένα καλό σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, αλλά ο Χριστογεώργος απέκρουσε εντυπωσιακά.

Υψηλή πίεση από την ΑΕΚ από το πρώτο λεπτό.

5' Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Λιβάι Γκαρσία δοκίμασε ένα πλασέ λίγο έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει για λίγο άουτ.

1' Άρχισε το ματς!

Αυτή τη στιγμή οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Είναι εκτός αποστολής ο Ελίασον, ο Κάλενς, ο Γαλανόπουλος και ο Χατζισαφί. Είναι δεδομένο πλέον, πως μόνο μ' ένα ματς την εβδομάδα, θα υπάρχουν παίκτες πρώτης γραμμής, που δεν θα είναι ούτε καν στον πάγκο.

Αυτή την ώρα ο Asteras Aktor προηγείται 1-0 του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ στο 90+2', ενώ Ατρόμητος και Άρης είναι στο 0-0 στο 65'.

Απομένουν 10 λεπτά για τη σέντρα.

Διαιτητής του αγώνα θα είναι Σπυρίδων Ζαμπαλάς, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο Στέφανος Κουμπαράκης.

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ: Χριστογεώργος, Γκονζάλες, Μπρεσάν, Λαμπρόπουλος, Χατζηθεοδωρίδης, Καραχάλιος, Γκαλέγκος, Μπάκιτς, Νας, Ριέρα, Ισέκα.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Στρακόσα, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Πήλιος, Σιμάνσκι, Πινέδα, Άμραμπατ, Κοϊτά, Λιούμπισιτς, Γκαρσία.

Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.

Άδεια η «OPAP Arena» λόγω της τιμωρίας μίας αγωνιστικής που κουβαλάει από το τελευταίο ματς του περασμένου πρωταθλήματος, απέναντι στη Λαμία.

Σέντρα στις 22:00, τηλεοπτική μετάδοση από Cosmote Sport 1.

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε ΑΕΚ και ΟΦΗ στην «OPAP Arena» για την πρεμιέρα της Stoiximan Super League.