LIVE: ΑΛΚΑΡΑΘ - ΤΖΟΚΟΒΙΤΣ

© IMAGO / Paul Zimmer

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη του τελικού του Wimbledon ανάμεσα στον Κάρλος Αλκαράθ και τον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Καλό απόγευμα σε όλους

6-2, 6-2, 7-6(4) το τελικό σκορ του τελικού του Wimbledon

7-4 ο Κάρλος Αλκαράθ κλείνει το τρίτο σετ και παραμένει στον θρόνο του Wimbledon

6-4 ο Ισπανός, που έχει ματς πόιντ, Το τέταρτό του στον αγώνα

5-4 κρατάει το σερβίς του ο Τζόκοβιτς. Αλλά το παιχνίδι είναι στα χέρια του Αλκαράθ, που θα έχει τα δύο επόμενα σερβίς

5-3 μίνι μπρέικ για τον Αλκαράθ

4-3 κρατάει το σερβίς του ο Αλκαράθ

3-3 με μίνι μπρέικ ο Τζόκοβιτς

Ο Αλκαράθ κάνει το 3-1 με μίνι μπρέικ

6-6 και το τρίτο σετ θα κριθεί στο τάι μπρέικ

5-6 ο Τζόκοβιτς κρατάει το σερβίς του και ο Αλκαράθ θα σερβίρει για να μείνει στο τρίτο σετ

5-5 ο Τζόκοβιτς κάνει το μπρέικ! Ο Αλκαράθ προηγήθηκε με 40-0 και είχε τρεις ευκαιρίες να πάρει τη νίκη και τον τίτλο. Ωστόσο, ο Τζόκοβιτς πήρε πέντε πόντους στη σειρά και ισοφάρισε

5-4 μπρέικ για τον Αλκαράθ, που θα σερβίρει για το τρόπαιο!

4-4 κλείνει το γκέιμ με άσο ο Αλκαράθ

3-4 Κρατάει και ο Τζόκοβιτς. Ο Σέρβος συνεχίζει να προηγείται

3-3 ο Αλκαράθ αρχίζει και πιέζεται το σερβίς του από τον Τζόκοβιτς. Ωστόσο, αυτή τη φορά κρατάει

Ο Σέρβος αρχίζει και βρίσκει λύσεις. Το πρώτο σερβίς του Τζόκοβιτς είναι σε καλό επίπεδο πια και να δούμε αν τα τελευταία γκέιμ, είναι η ανάκαμψη του Νόλε

2-3 o Τζόκοβιτς κρατάει και πάλι.

2-2 ο Αλκαράθ κρατάει το σερβίς του

1-2 τέσσερις ευκαιρίες για μπρέικ είχε ο Αλκαράθ, αλλά ο Τζόκοβιτς κρατάει το σερβίς του και το πανηγυρίζει δεόντως

Είναι σε εκπληκτικό επίπεδο το παιχνίδι του Αλκαράθ μέχρι στιγμής στον τελικό. Ο Ισπανός έχει βρει τρομερά χτυπήματα. Ο Τζόκοβιτς είναι στα «σχοινιά» αλλά επειδή είναι ένας μαχητής των κορτ, κάτι που έχει αποδείξει πολλές φορές στο παρελθόν, ποτέ δεν μπορείς να το ξεγράψεις.

1-1 ο Τζόκοβιτς προηγήθηκε 0-30 αλλά ο Αλκαράθ κράτησε το σερβίς του και ισοφάρισε το τρίτο σετ

0-1 ο Τζόκοβιτς κρατάει το σερβίς του στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Ο Σέρβος προηγείται για πρώτη φορά στον τελικό

6-2 ο Αλκαράθ κατακτάει και το δεύτερο σετ κρατώντας το σερβίς του

5-2 νέο μπρέικ για τον Αλκαράθ, με διπλό λάθος του Τζόκοβιτς! Ο Ισπανός θα σερβίρει για την κατάκτηση του δεύτερου σετ

4-2 συνεχίζει να σερβίρει χωρίς πρόβλημα ο Αλκαράθ

3-2 μειώνει και πάλι ο Τζόκοβιτς

3-1 ο Αλκαράθ, που κλείνει το γκέιμ με τρομερό dropshot

2-1 ο Τζόκοβιτς κρατάει το σερβίς του και μειώνει.

2-0 ο Αλκαράθ κρατάει το σερβίς του και εξαργυρώνει το μπρέικ.

1-0 ο Αλκαράθ ξεκινάει με μπρέικ και στο δεύτερο σετ.

6-2 ο Αλκαράθ κρατάει το σερβίς του και κατακτάει το πρώτο σετ

5-2 ο Τζόκοβιτς αντέχει με love service game. Ο Αλκαράθ θα σερβίρει για να πάρει το πρώτο σετ

5-1 ο Αλκαράθ πιέστηκε σε αυτό το γκέιμ (ο Τζόκοβιτς είχε μπρέι πόιντ) αλλά κράτησε το σερβίς του και ο Σέρβος θα σερβίρει για να μείνει στο πρώτο σετ

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα τόσο στο σερβίς, όσο και κοντά στο φιλέ. Ο Σέρβος φαίνεται να μην είναι καλά στο ξεκίνημα του τελικού. Ο Αλκαράθ προηγείται με δύο μπρέικ και οδεύει προς την άνετη κατάκτηση του πρώτου σετ

4-1 δεύτερο μπρέικ για τον Αλκαράθ!

3-1 κρατάει και πάλι το σερβίς του ο Αλκαράθ

2-1 κλείνει το γκέιμ ο Τζόκοβιτς και μειώνει

2-0 ο Αλκαράθ εξαργυρώνει το μπρέικ και προηγείται στο πρώτο σετ

1-0 Ο Αλκαράθ ξεκινάει με μπρέικ. Μαραθώνιο το πρώτο γκέιμ του αγώνα (14 λεπτά), που προϊδεάζει για έναν μακράς διάρκειας τελικό.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς σερβίρει πρώτος στον τελικό

Ο Αλκαράθ στοχεύει στον τέταρτο Grand Slam τίτλο του στον τέταρτο τελικό που συμμετέχει. Ο Ισπανός μετράει 3/3 στους προηγούμενους τελικούς

Παράλληλα, ο Σέρβος τενίστας στοχεύει στον 25ο Grand Slam τίτλο της καριέρας του. Αν τα καταφέρει, θα προσπεράσει τη Μάργκαρετ Κορτ, με την οποία μοιραζόταν την κορυφή σε άνδρες και γυναίκες

Ο Τζόκοβιτς κυνηγάει το 8ο Wimbledon της καριέρας του στον δέκατο τελικό που συμμετέχει. Αν τα καταφέρει, θα ισοφαρίσει το ρεκόρ του Ρότζερ Φέντερερ, που έχει τα περισσότερα λονδρέζικα major στην ιστορία

Στο head 2 head, ο Τζόκοβιτς μετράει 3 νίκες σε 5 αναμετρήσεις που έχουν δώσει οι δυο τους στο παρελθόν

Ο φετινός τελικός είναι μία επανάληψη του περσινού. Θυμίζουμε ότι στον τελικό του 2023 ο Κάρλος Αλκαράθ χρειάστηκε πέντε σετ (1–6, 7–6(6), 6–1, 3–6, 6–4) για να πάρει το πρώτο Wimbledon της καριέρας του.

Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του τελικού του Wimbledon ανάμεσα στον Κάρλος Αλκαράθ και τον Νόβακ Τζόκοβιτς