LIVE: ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Τζιοβάνι Ζάκαρη 17:15 - 02.05.2024 / Ανανεώθηκε: 18:07 - 31.05.2024

O Δ. Βερβελές στην εκπομπή Sportal Euroleague Show για το Άστον Βίλα - Ολυμπιακός

ΤΕΛΟΣ. Ο Ολυμπιακός παίρνει τεράστια νίκη με 4-2 επί της Άστον Βίλα στο Μπέρμιγχα και θέλει άλλα 90' από την πρόκριση στον τελικό.

90+2' Ο Φορτούνης δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής, αλλά δεν ανησύχησε τον Όλσεν.

Πέντε λεπτά καθυστερήσεων. Πέντε λεπτά από το ΕΠΟΣ!

Την ίδια ώρα η Φιορεντίνα νικάει 3-2 την Μπριζ στην Ιταλία

Πέντε λεπτά καθυστερήσεις

86' Ο ΜακΓκίν έκανε ένα σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Τζολάκης μπλόκαρε και πάλι.

Μπήκαμε τελευταίο πεντάλεπτο, τώρα χρειάζεται μεγάλη συγκέντρωση και προσοχή!

Χάνει το πέναλτι ο Ντάγκλας Λουίς, παραμένει το 2-4!

82' ΤΟ ΕΧΑΣΕ Ο ΛΟΥΙΖ

81' Πέναλτι για την Άστον Βίλα. Ο Κάρμο δεν μπόρεσε να διώξει και στη συνέχεια ανέτρεψε τον Ντουράν.

80' Τρομερό σουτ από τον Τσικίνιο εκτός περιοχής, αλλά ο Όλσεν έδιωξε

Ο Φορτούνης προηγουμένως έκανε μια σέντρα, αλλά η άμυνα της Βίλα έδιωξε

79' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό

78' Η κεφαλιά του Γουότκινς πέρασε αρκετά άουτ.

73' Κακή σέντρα του Ρότζερς, μπλόκαρε και πάλι ο Τζολάκης

72' Ο Κάρμο έκοψε εντυπωσιακά τον Γουότκινς λίγο πριν σουτάρει.

71' Ο Γουότκινς έκανε ένα σουτ, αλλά ο Τζολάκης μπλόκαρε με ευκολία.

70' Ο Ντάνιελ Ποντένσε αποχωρεί από το παιχνίδι, με τον Αντρέ Όρτα να παίρνει τη θέση του.

Τι ζούμε Θεέ μου! Τι ζούμε! 2-4 ο Ολυμπιακός και έχουν... σβήσει οι οπαδοί της Άστον Βίλα!

69' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Ο Ποντένσε ντρίμπλαρε από αριστερά, έβγαλε στον Έσε που άνοιξε την μπάλα και σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει στον Κόνσα και να καταλήγει στα δίχτυα.

25 λεπτά για τα 90, στο 2-3 το ματς, μισός... αιώνας μοιάζει το υπόλοιπο!

64' Ο Ρότζερς δοκίμασε ένα σουτ από τα δεξιά της περιοχής, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων η μπάλα

62' Είναι στο έδαφος ο Ποντένσε μετά από φάουλ που δέχθηκε

58' Ο Ουότκινς γύρισε προς την περιοχή σε καλό σημείο όμως πρόλαβε να διώξει ο Ρίτσαρντς

Δεν υπάρχει αυτό που ζούμε απόψε! 2-3 με το πέναλτι του Ελ Κααμπί που κάνει χατ τρικ!

56' ΓΚΟΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό! Άψογη εκτέλεση του Ελ Κααμπί που στέλνει την μπάλα στα δεξιά τηε εστίας. Χατ - τρικ για τον Μαροκινό!

55' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Ο Ρέτσος πήρε κεφαλιά, ο Λουίζ τη βρήκε με το χέρι και ο Ελ Κααμπί στήνει την μπάλα.

Νωρίς έρχεται η ισοφάριση, το 2-2 από τον Ντιαμπί. Φέρει ευθύνη ο Τζολάκης, στην κλειστή του γωνία το δέχεται, αλλά "πονάει" από αριστερά.

52' ΓΚΟΛ για την Άστον Βίλα! Ο Ντιαμπί βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας και από δεξιά έκανε ένα σουτ στην κλειστή γωνία, το οποίο δεν μπόρεσε να το σταματήσει ο Τζολάκης.

Στιγμές αγωνίας στο ημίχρονο του Άστον Βίλα - Ολυμπιακός: Ασθενοφόρο στον αγωνιστικό χώρο για τη διακομιδή οπαδού
CONFERENCE LEAGUE

23:10 - 02.05.2024

Πρόβλημα προέκυψε στο «Βίλα Παρκ» κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου στο Άστον Βίλα - Ολυμπιακός, με έναν οπαδό να αντιμετωπίζει θέμα υγείας και να τον παίρνει ασθενοφόρο.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος για την Άστον Βίλα!

Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Ορτέγκα, στη θέση του ο Ρίτσαρντς.

Έφυγε ο οπαδός και χειροκρότησαν όλοι οι οπαδοί στο γήπεδο.

Είχε ζητηθεί από τους οπαδούς να μην κάνουν φασαρία

Μικρή καθυστέρηση στη σέντρα λόγω ενός ασθενοφόρου που παραλαμβάνει έναν οπαδό, πιθανότατα της Άστον Βίλα!

Ημίχρονο στο 1-2. Δεν είναι να τον παίρνει από κάτω τον Ολυμπιακό που πιέστηκε στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου. Κρίμα γιατί θα μπορούσε να κρατήσει το 0-2, είναι... άλλο σκορ, αλλά έχει πολύ δρόμο το ματς.

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Ο Ολυμπιακός έκανε ένα ονειρικό δεκάλεπτο, πέτυχε δύο τέρματα με τον Ελ Κααμπί και φάνηκε να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-2. Ωστόσο μία στιγμή αδράνειας έδωσε στον Γουότκινς τη δυνατότητα να μειώσει σε 2-1, λίγο πριν την ανάπαυλα!

45+3' Το σουτ του Λουίζ είναι αρκετά άστοχο και περνάει πάνω από τα δοκάρια

Μειώνει σε 1-2 ο Γουότκινς, σε μια φάση αδράνειας. Κρίμα για το σημείο!

45+1! ΓΚΟΛ για την Άστον Βίλα! Ο Μπέιλι βρήκε άψογα τον Γουότκινς και εκείνος με ένα διαγώνιο σουτ νίκησε τον Τζολάκη!

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων!

Δεν το δίνει ο Γκουίντα!

44' Ο Ορτέγκα «τράκαρε» με τον Μπέιλι. Ζητούν πέναλτι οι Άγγλοι!

Απίστευτο, άγγιξε το 0-3 ο Ολυμπιακός στο "Villa Park" με τον Φορτούνη, στο 39'.

39' O Φορτούνης δοκίμασε από τα δεξιά ένα μακρινό σουτ, που πέρασε πάνω από τα δοκάρια

Φοβερός ο Ολυμπιακός, μαεστρική εμφάνιση, δύο γκολάρες από τον Ελ Κααμπί και ο κόσμος τραγουδά "Φέρτε μας το ευρωπαϊκό...".

37' Κομπίνα ΜακΓκιν με Λουίζ, ο πρώτος κουβάλησε προς την περιοχή, όμως το σουτ σταμάτησε στα σώματα και πέρασε κόρνερ.

34' Ο ΜακΓκιν έβγαλε στο δεύτερο δοκάρι σέντρα αλλά η κεφαλιά του Λανγκλέ δεν ήταν καλή

31' Είναι στο έδαφος ο Ορτέγκα! Όλα καλά σηκώθηκε ο αριστερός μπακ

Να ποιος είναι Ολυμπιακός! 0-2 και πάλι με τον Ελ Κααμπί ο Θρύλος! Απίστευτη εμφάνιση, έχει χαθεί η μπάλα!

29' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό! Απίστευτη σκαφτή μπαλιά του Ποντένσε στον Ελ Κααμπί, εκείνος με το κεφάλι την έστρωσε μπροστά και με ένα άψογο πλασέ έκανε το 0-2.

Χωρίς τελική το ματς εδώ και αρκετά λεπτά!

Γκοοοολλλ! 0-1 με δικαίωση στο VAR. Ο Ελ Κααμπί ανοίγει το σκορ, αλλά ο Ιταλός βοηθός Μέλι, δεν έχει πετύχει φάση. Έχασε κι αυτή του Ιμπόρα στο 3'.

ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΟ ΓΚΟΛ ΚΑΝΟΝΙΚΑ! Ο Τσικίνιο τροφοδότησε τον Ελ Κααμπί, εκείνος μπήκε από δεξιά και σούταρε εύστοχα στο τετ-α-τετ με τον Όλσεν. Ενώ στην αρχή φάνηκε να είναι εκτεθειμένος, τελικά καλύπτοντας από τον Κας!

16' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό! Ο Ελ Κααμπί βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα αλλά ο βοηθός έδειξε οφσαιντ.

14' Μακρινό σουτ του Λουίζ το οποίο πήγε να μπλοκάρει δίχως αποτέλεσμα ο Τζολάκης, με την άμυνα στη συνέχεια να απομακρύνει.

9' Γκολ για την Άστον Βίλα μετά από κεφαλιά του Μπέιλι αλλά δεν μετράει για φάουλ του Λενγκλέ στον Ιμπόρα!

Δυνατό λεπτό, από μία φάση η κάθε ομάδα. Του Ιμπόρα καταλογίστηκε οφσάιντ η κεφαλιά, αλλά δεν ήταν, θα μετρούσε το γκολ αν δεν έλεγε "όχι" ο Όλσεν. "Απάντησε" ο Τζολάκης στο σουτ του Ρότζερς.

6' Ο Ρότζερς δοκίμασε ένα σουτ από την αριστερή πλευρά του ημικύκλιου, έδιωξε εντυπωσιακά ο Τζολάκης

2' Απειλή για τον Ολυμπιακό με την κεφαλιά του Ιμπόρα να μην καταλογίζεται ως φάση μετά από υπόδειξη για οφσαιντ.

Σέντρα στο ματς για τον Ολυμπιακό!

Αναμενόμενη η εντεκάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ όπως είχαμε προαναγγείλει, με τον Βιθέντε Ιμπόρα μέσα. Θα χρειαστεί και εμπειρία απόψε και καθαρό μυαλό. Για να δούμε...

Καλησπέρα σας από το "Villa Park". Μαζί θα είμαστε στο σχολιασμό του ματς πρόκληση για τον Ολυμπιακό που είναι στα ημιτελικά του Conference League.

Πλησιάζουμε στη σέντρα του μεγάλου ημιτελικού ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Άστον Βίλα!

Ο Ολυμπιακός επιστρέφει σε αγγλική έδρα μετά από σχεδόν πέντε μήνες. Τελευταία του επίσκεψη στο Ηνωμένο Βασίλειο αυτή στις 9 Νοεμβρίου, όταν και αντιμετώπισε εκτός έδρας τη Γουέστ Χαμ.

Ο «καθηγητής» της προπονητικής, Έμερι, απειλεί τον συμπατριώτη του, Μεντιλίμπαρ και τον Ολυμπιακό (vids)

08:26 - 23.04.2024

Η Άστον Βίλα δεν αποτελεί ομάδα έκπληξη στη φετινή Premier League. Αυτή τη στιγμή ονειρεύεται την έξοδο στο Champions League, βρίσκεται στις τέσσερις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης κι ελπίζει στον πρώτο της ευρωπαϊκό τίτλο μετά από 42 χρόνια. Κι όλα αυτά χάρη στο μαγικό ραβδάκι του Ουνάι Έμερι.

Την ίδια ώρα θα διεξαχθεί και ο άλλος ημιτελικός του UEFA Europa Conference League, ανάμεσα σε Φιορεντίνα και Κλαμπ Μπριζ.

O Ολυμπιακός και συγκεκριμένα ο Μεντιλίμπαρ γνωρίζει τη δυσκολία του συγκεκριμένου αγώνα, επομένως ο στόχος είναι η ομάδα να τα πάει όσο το δυνατόν καλύτερα.

Μισή ώρα ακόμα για το ματς!

Η είσοδος παικτών και Μεντιλίμπαρ στον αγωνιστικό χώρο:

Από την άλλη, η Άστον Βίλα είδε την Τσέλσι να μετατρέπει το 2-0 σε 2-2, στο μεταξύ τους παιχνίδι για την Premier League.

Ο Ολυμπιακός προέρχεται από μία «σβηστή» νίκη κόντρα στη Λαμία, σε ένα ματς που πρωταγωνίστησε ο Ντανιέλ Ποντένσε.

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ τελικά επέλεξε τον Βιθέντε Ιμπόρα αντί του Αντρέ Όρτα, για τον χώρο της μεσαία γραμμής

Έμερι και Ιμπόρα είναι δύο άνθρωποι που γνωρίζονται από την κοινή τους θητεία στη Σεβίλλη.

Αξίζει να σημειωθεί πως έξω από το γήπεδο υπάρχουν αρκετές δυνάμεις της αστυνομίας;

Όποιος από τους δύο εξασφαλίσει τελικά την πρόκριση, τότε θα βρεθεί στον τελικό του Europa Conference League που θα φιλοξενηθεί στην «OPAP Arena».

Στο Μπέρμιγχαμ βρίσκονται χιλιάδες φίλοι του Ολυμπιακού, οι οποίο φρόντισαν να προκαλέσουν... πανικό πριν το ματς

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός πάει σχεδόν πάνοπλος στο Μπέρμιγχαμ με δύο εξαιρέσεις. Ο Γιώργος Μασούρας και ο Ανδρέας Ντόη είναι τιμωρημένοι και επομένως δεν θα αγωνιστούν στο ματς του «Βίλα Παρκ».

Από τη μία η Άστον Βίλα δεν θα έχει στη διάθεσή της τους Μορένο, Τίλεμανς και Εμιλιάνο Μαρτίνες, με τους δύο πρώτους να είναι τραυματίες και τον τελευταίο να είναι τιμωρημένος.

Αναλυτικά οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Oλυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε, Τσικίνιο, Ιμπόρα, Φορτούνης, Ποντένσε, Ελ Κααμπί.

Άστον Βίλα (Ουνάι Έμερι): Όλσεν, Κας, Κόνσα, Λανγκλέ, Ντίνιε, Λουίς, ΜακΓκιν, Μπέιλι, Ντιαμπί, Ρότζερς, Γουότκινς.

Διαιτητής του αγώνα έχει οριστεί ο Ιταλός, Μάρκο Γκουίντα. Βοηθοί του θα είναι οι συμπατριώτες του, Φίλιπο Μέλι, Τζόρτζιο Περέτι, τέταρτος ο Λιθουανός Ντονάτας Ρούμσας και στο VAR οι Πάολο Βαλέρι και Μασιμιλιάνο Ιράτι.

Ο αγώνας μεταξύ των δύο θα διεξαχθεί στο «Villa Park» (22:00) και θα μεταδοθεί ζωντανά από το Cosmote Sport 2.

Αυτή είναι η πρώτη φορά που ο Ολυμπιακός βρίσκεται σε ημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης, έχοντας στόχο να πάρει ένα καλό αποτέλεσμα. Θυμίζουμε πως μία εβδομάδα αργότερα θα διεξαχθεί η ρεβανς μεταξύ των δύο, που θα φιλοξενηθεί στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Καλησπέρα σας! Ραντεβού με την ιστορία έχει ο Ολυμπιακός, ο οποίος αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Άστον Βίλα για τα ημιτελικά του Europa Conference League.