LIVE: ΕΛΛΑΔΑ - ΚΑΝΑΔΑΣ

Γιώργος Γαβριλάκης 21:02 - 27.07.2024 / Ανανεώθηκε: 23:33 - 27.07.2024

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Εθνική ομάδα και τον Καναδά, για την πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού.

ΤΕΛΙΚΟ ΣΚΟΡ: 79-86

79-89 καρφώνει στον αιφνιδιασμό ο Μπάρετ, στην τελευταία προσπάθεια του αγώνα.

Άστοχο τρίποντο του Λαρεντζάκη.

79-84 με 2/2 βολές του Μάρεϊ. Απομένουν 15'' για τη λήξη.

Φάουλ του Αντετοκούνμπο στον Τζαμάλ Μάρεϊ, ο γκαρντ των Νάγκετς έχει δικαίωμα για βολές.

79-82 ευστοχεί στη δεύτερη...

Αστοχεί στην πρώτη βολή ο Αντετοκούνμπο. Έχει 11/14 για τον Greak Freak από την γραμμή της φιλανθρωπίας.

Κερδίζει φάουλ ο Αντετοκούνμπο, έχει δικαίωμα για δύο ελεύθερες βολές, 32'' πριν το τέλος της τέταρτης περιόδου.

78-82 ο Σάι Τζίλτζιους-Αλεξάντερ το παίρνει... πάνω του και ευστοχεί για το +4 του Καναδά, 42'' πριν το τέλος του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου της αναμέτρησης.

78-80 κλέψει η εθνική και καρφώνει δυναμικά στον αιφνιδιασμό ο Αντετοκούνμπο! Μεγάλη φάση και στο -2 η Ελλάδα.

Ο Ζόρντι Φερνάντεθ καλεί τάιμ άουτ για λογαριασμό του Καναδά 1'15'' πριν το φινάλε με το σκορ υπέρ της ομάδας του στο 76-80.

76-80 ο Τολιόπουλος με προσωπική ενέργεια μειώνει στους τέσσερις πόντους.

74-80 με τις δύο εύστοχες βολές του Τόμας Ουόκαπ. Απομένει 1 λεπτό και 42 δευτερόλεπτα.

72-80 καρφώνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (31 πόντοι) και κατεβάζει τη διαφορά στους «8».

70-80 με 2/2 βολές του Γιάννη Αντετοκούνμπο που έχει 29 πόντους στην αναμέτρηση.

Πέμπτο φάουλ για τον Ντίλον Μπρουκς (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ), στη θέση του ο Τζαμάλ Μάρεϊ.

68-80 ο Σάι Τζίλτζιους-Αλεξάντερ με δύο βολές κάνει το +12 κι ενώ απομένουν 3'24'' για τη λήξη και της τέταρτης περιόδου.

Από το 68-72 ο Καναδάς «απάντησε» με επιμέρους 0-6 και απέκτησε ξανά διψήφια διαφορά μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα: 68-78.

Τάιμ άουτ καλεί ο Βασίλης Σπανούλης, 4'22'' για το τέλος. Στο +10 ο Καναδάς με 68-78.

68-78 κι άλλο τρίποντο από τον Καναδά. Αυτή τη φορά από τα χέρια του Σάι Τζίλτζιους-Αλεξάντερ. Ο σούπερ σταρ των Θάντερ «χτυπάει» την πιο... δύσκολη στιγμή για την Ελλάδα. Στο +10 ο Καναδάς απομένουν 4'22'' για το τέλος.

Άστοχο τρίποντο από τον Τολιόπουλο.

68-75 τρίποντο από τον Λου Ντορτ.

Απομένουν 5'30 και το σκορ είναι στο 68-72 υπέρ του Καναδά.

Χάνει τη μπάλα ο Σάι Τζίλτζιου-Αλεξάντερ, η μπάλα και πάλι στην Εθνική μας.

Κερδίζει επιθετικό φάουλ ο Τόμας Ουόκαπ, η κατοχή της μπάλας στην Ελλάδα. Απομένουν 7'10'' για το τέλος και της τέταρτης περιόδου.

67-72 (32'33'') στους πέντε πόντους η διαφορά με 2/2 βολές του Αντετοκούνμπο.

Κερδίζει το φάουλ ο Αντετοκούνμπο και έχει δικαίωμα για δύο ελεύθερες βολές.

Επιστρέφει στο ματς και ο Ντίλον Μπρουκς για να μαρκάρει τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ο Καναδός έχει τέσσερα φάουλ.

66-72 τρίποντο από τον Τόμας Ουόκαπ.

Επέστρεψε στο ματς ο Αντετοκούνμπο για τα τελευταία 8'30'' της αναμέτρησης.

63-72 απάντησε ο Ντουάιτ Πάουελ των Μάβερικς με λέι απ.

63-70 τρίποντο του Βασίλη Τολιόπουλου.

60-70 στο +10 ο Καναδάς μετά τις δύο εύστοχες βολές του Μπάρετ (21 πόντοι).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξεκινάει από τον πάγκο την τέταρτη περίοδο, αλλά ο κόουτς Βασίλης Σπανούλης τον καλεί να μπει στο ματς. Στην πρώτη διακοπή ο σούπερ σταρ των Μιλγουόκι Μπακς θα πατήσει και πάλι το παρκέ.

Για τον Καναδά πρώτος σκόρερ είναι ο Αρ Τζέι Μπάρετ με 19 πόντους, από 14 έχουν ο Σάι Τζίλτζιους-Αλεξάντερ και ο Ντίλον Μπρουκς.

Στους 25 πόντους ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, στους 17 ο Κώστας Παπανικολάου.

ΤΡΙΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ: 60-68

60-68 με σουτ του Τζαμάλ Μάρεϊ

60-66 με 2/2 βολές του Βασίλη Τολιόπουλου.

Νέο τάιμ άουτ από τον Βασίλη Σπανούλη 59'' πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

58-66 επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι από τον Αρ Τζέι Μπάρετ.

Άστοχο τρίποντο από τον Λαρεντζάκη.

58-64 ο Παπανικολάου με 3/3 μειώνει στους 6 πόντους τη διαφορά και φθάνει τους 17 προσωπικούς.

Στη γραμμή των ελευθέρων βολών ο Παπανικολάου και μάλιστα για τρεις προσπάθειες.

55-64 εύστοχος σε πολύ δύσκολο λέι απ ο Κώστας Παπανικολάου. Του έγινε και φάουλ από τον πρώην συμπαίκτη του στον Ολυμπιακό, Κεμ Μπιρτς, αλλά οι διαιτητές δεν... σφύριξαν.

53-64 ευστοχεί ο Άντριου Νέμπχαρτ.

53-62 με 2/2 βολές του Κέλι Ολίνικ.

Παραμένει το 53-60 στο 26'36''

Χάνει και την δεύτερη βολή ο Καλάθης!

Άστοχος στην πρώτη εκτέλεση ο Ελληνοαμερικάνος γκαρντ της Μονακό.

Ο Νικ Καλάθης έχει κερδίσει φάουλ και πάει στις βολές. Μπορεί να μειώσει ακόμα και στους πέντε πόντους τη διαφορά.

53-60 ο Γιάννης Αντετοκούνμπο καρφώνει θεαματικά στον αιφνιδιασμό. Στο -7 η Εθνική!

51-60 με 1/2 από τον Κώστα Παπανικολάου. Απομένουν 4'18'' για την συμπλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου.

Φάουλ του Ντίλον Μπρουκς στον Παπανικολάου. Είναι το τέταρτο προσωπικό του φόργουορντ των Χιούστον Ρόκετς.

Πολύ καλή άμυνα του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη στον Αρ Τζέι Μπάρετ. Τελείωσε ο χρόνος επίθεσης των Καναδών.

50-60 με δύο βολές του Σάι Τζίλτζιους-Αλεξάντερ (14 πόντοι).

Απομένουν 5'39'' για το τέλος της τρίτης περιόδου.

50-58 ο Greek Freak ευστοχεί στη συμπληρωματική βολή. Έχει πλέον 23 πόντους στο ματς.

47-58 ευστοχεί και πάλι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος κερδίζει και το φάουλ.

Κερδισμένο φάουλ από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, η μπάλα από το... πλάι για την εθνική μας.

Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης σε ειδική αποστολή. Ο κόουτς Βασίλης Σπανούλης τον έχει... ρίξει πάνω στον Σάι Τζίλτζεους-Αλεξάντερ.

47-58 ο Νικ Καλάθης βάζει τρίποντο.

44-58 με δύο ελεύθερες βολές του Αρ Τζέι Μπάρετ που φθάνει με τη σειρά του τους 17 πόντους.

44-56 τρομερό κάρφωμα του Γιάννη Αντετοκούνμπο που προσπαθεί να βάλει και πάλι την Ελλάδα στη διεκδίκηση του ματς. Ο Greek Freak έφθασε τους 20 πόντους. Απομένουν 7 λεπτά για το τέλος της τρίτης περιόδου.

42-56 ο Μήτογλου μειώνει με δύο ελεύθερες βολές.

40-56 τρίποντο ο Ντίλον Μπρουκς και στο +16 ο Καναδάς. Αυτή είναι η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι στιγμής στην αναμέτρηση.

40-53 ο Αντετοκούνμπο βάζει 1/2 βολές.

38-53 στο +15 με καλάθι του Αρ Τζέι Μπάρετ.

38-51 με τρίποντο του Λου Ντορτ ξεκινάει το δεύτερο μέρος και ο Καναδάς προηγείται ξανά με 13 πόντους διαφορά.

Ξεκινάει σε λίγα δευτερόλεπτα το δεύτερο ημίχρονο...

Τα αποτελέσματα της πρώτης μέρας του Ολυμπιακού Τουρνούα μπάσκετ

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έχει ήδη 16 πόντους, με 6/9 σουτ, ενώ η στατιστική του... γεμίζει με 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος σε 16'53'' χρόνο συμμετοχής.

Διψήφιος και ο Κώστας Παπανικολάου με 11 πόντους και 3/4 τρίποντα.

Για τον Καναδά ο Αρ Τζέι Μπάρετ των Τορόντο Ράπτορς είναι πρώτος σκόρερ με 13 πόντους και τον ακολουθεί με έναν λιγότερο (12) ο Σάι Τζίλτζιους-Αλεξάντερ των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ.

ΣΚΟΡ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: 38-48

38-48 στο +10 ο Καναδάς με 1/2 βολές του Σάι Τζίλτζιους-Αλεξάντερ.

Άστοχος σε τρίποντο ο Κώστας Παπανικολάου και ο Λαρεντζάκης κάνει μέγα λάθος. Υποπίπτει σε φάουλ στα 2,6'' και στέλνει τον Σάι Τζίλτζιους-Αλεξάντερ στις βολές.

Τελευταία επίθεση του πρώτου ημιχρόνου στα χέρια της Ελλάδας.

38-47 ευστοχεί ο Αρ Τζέι Μπάρετ σε σουτ δύο πόντων

38-45, πολύ δύσκολο καλάθι του Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος φθάνει τους 16 προσωπικούς πόντους!

Απομένει ένα λεπτό για την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου και ο Καναδάς προηγείται με εννέα πόντους διαφορά.

Αστοχεί σε κάρφωμα ο Γιώργος Παπαγιάννης!

36-43 με 1/2 βολές από τον Ντίλον Μπρουκς.

Τρίτο προσωπικό φάουλ του Νικ Καλάθης, που αποσύρεται στον πάγκο για το τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου.

Πολλά κερδισμένα φάουλ για τον Καναδά, ο Ντίλον Μπρουκς πάει και πάλι στις βολές για δύο σουτ.

36-42 ευστοχεί στη βολή της τεχνικής ποινής ο Καναδάς.

36-41 ο Γιάννης Αντετοκούνμπο φθάνει μέχρι το λέι απ, διαμαρτυρίες για φάουλ από τον Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος χρεώνεται με τεχνική ποινή!

Τάιμ άουτ από τον Βασίλη Σπανούλη με το σκορ στο 34-39 υπέρ του Καναδά και με 3 λεπτά να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους.

Χάνει τη μπάλα ο Καλάθης, αλλά αυτή καταλήγει εκτός αγωνιστικού χώρου από παρέμβαση χεριού παίκτη του Καναδά.

34-39, με ένα 5-0 σερί της Ελλάδας. Τρίποντο του Παπαγιάννη και λέι απ του Παπανικολάου.

29-39 εύστοχος και στις δύο προσπάθειες ο Τζίλτζιους-Αλεξάντερ.

Ξανά στη γραμμή των ελευθέρων βολών ο Καναδάς.

29-37 όμορφο λέι απ του Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος όταν πλησιάζει στο αντίπαλο καλάθι είναι ασταμάτητος. Επίσης, η συνεργασίες του με τον Νικ Καλάθη είναι εξόχως αποτελεσματικές.

27-37 ο Λου Ντορτ ευστόχησε σε δύο ελεύθερος βολές.

27-35 (15') σκοράρει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος έφθασε ήδη τους 10 πόντους.

25-35 και πάλι στο +10 ο Καναδάς με τρίποντο του Ντίλον Μπρουκς των Χιούστον Ρόκετς.

25-32 μετά τις 2/2 βολές του Σάι Τζίλτζιους-Αλεξάντερ.

Έξω ο Λαρεντζάκης, μέσα ο Παπανικολάου, ο οποίος στην πρώτη περίοδο είχε 3/3 τρίποντα.

Φάουλ του Λαρεντζάκη στον Μπάρετ, ο Καναδός γκαρντ/φόργουορντ έχει δικαίωμα για δύο ελεύθερες βολές.

Παραμένει το 25-30 κι ενώ απομένουν 6'15'' για την ολοκλήρωση και της δεύτερης περιόδου.

Άστοχο τρίποντο από τον Βασίλη Τολιόπουλο του Άρη, ακολούθησε επίσης άστοχο μακρινό σουτ από τον Κέλι Ολίνικ των Τορόντο Ράπτορς.

Λάθος πάσα του Άντριου Νέμπχαρτ των Ιντιάνα Πέισερς, η κατοχή της μπάλας στην Ελλάδα. Απομένουν επτά λεπτά για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης μπαίνει στο παιχνίδι στη θέση του Τόμας Ουόκαπ και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επιστρέφει στο παρκέ αντί του Γιώργου Παπαγιάννη.

25-30 ο Καναδάς σκοράρει με τον Τζαμάλ Μάρεϊ των Ντένβερ Νάγκετς.

25-28 και πάλι στο -3 η Ελλάδα, με τον Λαρεντζάκη αυτή τη φορά να εκτελεί από το τρίποντο.

Για τον Καναδά ο Σάι Τζίλτζεους-Αλεξάντερ έχει 8 πόντους και ο Αρ Τζέι Μπάρετ έχει φθάσει ήδη τους 7.

O Κώστας Παπανικολάου με 3/3 τρίποντα είναι πρώτος σκόρερ με 9 πόντους, ενώ έναν λιγότερο έχει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

ΠΡΩΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ: 22-26

22-26 ο Τζαμάλ Μάρεϊ βάζει 2/2 βολές 4'' πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

22-24 ο Κώστας Παπανικολάου βάζει κι άλλο τρίποντο. Από το -13 στο -2 η Εθνική.

19-24 (9'20'') ο Βασίλης Τολιόπουλος βάζει τους πρώτους του πόντους με 2/2 ελεύθερες βολές

Παραμένει το 17-24, καθώς ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αστόχησε και στις δύο ελεύθερες βολές.

Νέο κερδισμένο φάουλ του Αντετοκούνμπο, ο οποίος πάει ξανά στη γραμμή των ελευθέρων βολών.

17-24 (7'45'') ο Γιάννης Αντετοκούνμπο καρφώνει δυναμικά, έπειτα από πολύ καλή πάσα του Νικ Καλάθη.

15-24 η Ελλάδα απαντάει και πάλι με τρίποντο. Αυτή τη φορά από τον Κώστα Παπανικολάου.

12-24 τρομερό κάρφωμα από τον Αρ Τζέι Μπάρετ που έχει ξεκινήσει πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση.

12-22 τρίποντο από τον Ντίνο Μήτογλου

Ο Καναδάς ρίχνει στον αγωνιστικό χώρο και τον σταρ των Ντένβερ Νάγκετς, Τζαμάλ Μάρεϊ.

9-22 ο Αρ Τζέι Μπάρετ βάζει τρίποντο και κάνει το +13

9-19 ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μειώνει στους 10 πόντους τη διαφορά 4'30'' πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου.

Ο Βασίλης Σπανούλης καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ.

7-19, τρίποντο και από τον Σάι Τζίλτζεους-Αλεξάντερ που βάζει με διψήφιο αριθμό μπροστά την ομάδα του

7-16 ο Ντουάιτ Πάουελ κάνει το +9 για τον Καναδά με δύο εύστοχες βολές, 5'25'' πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Έξω ο Γιώργος Παπαγιάννης, ο Ντίνος Μήτογλου μπαίνει στη θέση του.

7-14, ελεύθερος για τρεις πόντους ο Ντίλον Μπρουκς. Δεν συγχωρεί την αδράνεια της ελληνικής άμυνας.

7-11 με 2/2 βολές του Γιάννη Αντετοκούνμπο, έξι λεπτά για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Εθνική Εφήβων από την Φινλανδία, όπου βρίσκεται για το Eurobasket U18 στέκεται με τον τρόπο της στο πλευρό της Ολυμπιακής ομάδας. Όλοι μαζί οι νεαροί διεθνείς βλέπουν τον αγώνα στην τηλεόραση.

5-8 ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μειώνει με 2/2 από την γραμμή της... φιλανθρωπίας

Κερδισμένο φάουλ για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που έχει δικαίωμα για δύο ελεύθερες βολές

3-8 στο +5 ο Καναδάς με καλάθι του Ντουάιτ Πάουελ των Ντάλας Μάβερικς.

3-6 τρίποντο του Παπανικολάου μετά από ασίστ του Γιάννη Αντετοκούνμπο στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης

Και πάλι οι διεθνείς δεν προλαβαίνουν να σκοράρουν. Στην εκπνοή της επίθεσης ο Σάι Τζίλτζιους-Αλεξάντερ έκανε τάπα στον Τόμας Ουόκαπ.

0-6 σκοράρει και ο Ντίλον Μπρουκς από τα έξι μέτρα.

Άστοχος σε τρίποντο ο Μπάρετ, η κατοχή της μπάλας στην Ελλάδα, αλλά ο Νικ Καλάθης κάνει επιθετικό φάουλ.

0-4 με τον Σάι Τζίλτζεους-Αλεξάντερ να σκοράρει από μέση απόσταση.

Δεν πρόλαβε να εκδηλώσει επίθεση η Ελλάδα, η μπάλα έμεινε στα χέρια του Κώστα Παπανικολάου και το χρονόμετρο των 24'' εξέπνευσε.

0-2, πρώτο καλάθι του αγώνα από τον Αρ Τζέι Μπάρετ των Τορόντο Ράπτορς.

O πέντε του Καναδά είναι οι Λου Ντορτ, Ντουάιτ Πάουελ, Ντίλον Μπρουκς και Σάι Τζίλτζεους-Αλεξάντερ. Όλοι τους παίκτες του NBA.

Ο κόουτς Βασίλης Σπανούλης θα παρατάξει στην πρώτη του πεντάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες τους Νικ Καλάθη και Τόμας Ουόκαπ στα γκαρντ, ο Κώστας Παπανικολάου και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στις θέσεις των φόργουορντ και ο Γιώργος Παπαγιάννης αναλαμβάνει δράση κάτω από τα καλάθια.

Όλα έτοιμα για την ανάκρουση των εθνικών ύμνων!

Η παρουσίαση της ομάδας του Καναδά ολοκληρώθηκε και τώρα ήρθε η σειρά για την Εθνική μας ομάδα.

Στο κέντρο του γηπέδου για έναν χαιρετισμό βρίσκεται ο Τζιμ Μπιλμπά. Μορφή του γαλλικού μπάσκετ και ποάικτης της ΑΕΚ τη σεζόν 2001-2002.

Σε 15 λεπτά ξεκινάει ο αγώνας (τζάμπολ στις 22:00 ώρα Ελλάδας) στο Stade Pierre Mauroy της Λιλ. Μιας πόλης που βρίσκεται πάνω από 2,5 ώρες οδικώς μακριά από το Παρίσι.

Νωρίτερα σήμερα, στο πλαίσιο της δράσης του ομίλου της Ελλάδας, η Αυστραλία νίκησε την Ισπανία με ένα είδος άνεσης και με τον επίσης NBAer και μέχρι πρότινος συμπαίκτη του Σάι Τζίλτζιους-Αλεξάντερ στην Οκλαχόμα, Τζος Γκίντι (νυν των Σικάγο Μπουλς) να κάνει εξαιρετική εμφάνιση.

Ο Καναδάς, στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Μάλιστα, στον μικρό τελικό είχε νικήσει την Team USA και τώρα στο Παρίσι βρίσκεται στοχεύοντας και πάλι στο βάθρο.

Ο γκαρντ των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, στο NBA είχε 30,1 πόντους μέσο όρο και μόνο ο Σλοβένος σταρ των Μάβερικς, Λούκα Ντόντσιτς έβαλε περισσότερους απ' αυτόν ανά αγώνα. Επίσης, ο Σάι τερμάτισε δεύτερος στην κούρσα με τους MVP. Πρώτος ήταν ο Νίκολα Γιόκιτς και τρίτος ο Luka Magic.

Αντίπαλος του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος είναι ο Καναδάς, ένα σύνολο που απαρτίζεται από πολύτιμους και υπεραλαντούχους παίκτες του NBA. Ανάμεσά τους και δεύτερος σκόρερ του «μαγικού πλανήτη» στην κανονική διάρκεια της σεζόν 2023-24, Σάι Τζίλτζιους-Αλεξάντερ.

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε τον πρώτο αγώνα της Εθνικής ομάδας των Ανδρών στο Ολυμπιακό Τουρνουά του Παρισιού.