LIVE: ΑΓΓΛΙΑ - ΣΛΟΒΑΚΙΑ

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 18:19 - 30.06.2024 / Ανανεώθηκε: 21:42 - 30.06.2024

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Αγγλία και Σλοβακία για τη φάση των «16» του Euro 2024.

O Μπέλιγχαμ με το γκολ της διοργάνωσης έσωσε την αξιοπρέπεια της Αγγλίας και ο Κέιν στην παράταση το «κεφάλι» του Σάουθγκεϊτ
EURO 2024

21:38 - 30.06.2024

Η Αγγλία έφτασε πολύ κοντά σε μία ιστορική αποτυχία, αλλά η γκολάρα του Μπέλιγχαμ στις καθυστερήσεις και το γκολ του Κέιν στην παράταση έφεραν τη νίκη με 2-1 επί της Σλοβακίας και την πρόκριση στα προημιτελικά του Euro 2024.

EURO 2024

Τέλος παιχνιδιού: Αγγλία - Σλοβακία 2-1

121' Κεφαλιά του Σκρίνιαρ, μπλόκαρε ο Πίκφορντ.

121' Έφυγε στην κόντρα η Αγγλία, ο Τόνεϊ έκανε ένα σουτ, αλλά ήταν άστοχο.

119' Κεφαλιά του Χάνσκο, άουτ η μπάλα.

117' Σουτ του Μπόζερικ, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

112' Πολιορκία της Σλοβακίας τώρα, αλλά η άμυνα της Αγγλίας ελέγχει.

108' Κίτρινη κάρτα για τον Βάβρο.

106' Άρχισε το δεύτερο 15λεπτο.

Τέλος πρώτου μέρους της παράτασης: Αγγλία - Σλοβακία 2-1

105' Πολύ μεγάλη φάση για τη Σλοβακία, με τον Πεκαρίκ να αστοχεί από πολύ κοντινή απόσταση.

Το γκολ του Κέιν για το 2-1 της Αγγλίας

99' Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα μετά την ανατροπή της Αγγλίας.

Το μυθικό γκολ του Μπέλιγχαμ για το 1-1 της Αγγλίας

91' ΓΚΟΟΛ για την Αγγλία, 2-1! Δεν πρόλαβε καλά καλά να αρχίσει η παράταση και τα «τρία λιοντάρια» βρίσκουν γκολ... πρόκρισης, με κεφαλιά του Κέιν μέσα από την περιοχή.

90' Άρχισε η παράταση!

Ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια και πάμε για παράταση!

90+5' ΓΚΟΟΛ για την Αγγλία, 1-1! ΑΣΥΛΛΗΠΤΟΣ Μπέλιγχαμ, με ανάποδο ψαλίδι στέλνει το ματς στην παράταση!

90+2' Ανόρθοδοξες προσπάθειες από την Αγγλία, που είναι μία... ανάσα από τον αποκλεισμό.

Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

81' Τεράστια διπλή ευκαιρία για την Αγγλία! Ο Ράις αρχικά σημάδεψε το δοκάρι, ενώ στη συνέχεια ο Κέιν δεν κατάφερε να βρει εστία με ένα γυριστό σουτ.

80' Μπαίνουμε στην τελική ευθεία του αγώνα με την Αγγλία να... τρέχει και να μη φτάνει!

78' Μεγάλη ευκαιρία για την Αγγλία! Ο Φόντεν έφερε την μπάλα στην καρδιά της περιοχής με μία εκτέλεση φάουλ, ο αμαρκάριστος Κέιν πήρε την κεφαλιά, αλλά δεν σημάδεψε εστία.

77' Κίτρινη κάρτα ο Πέκαρικ.

73' Έχει κλείσει πολύ καλά τους χώρους η Σλοβακία, δυσκολεύεται να γίνει επικίνδυνη η Αγγλία.

71' Εύκολη πτώση του Μπέλιγχαμ μέσα στην περιοχή, «παίζετε» από τον διαιτητή.

69' Σέντρα του Φόντεν, περνάει απ' όλους η μπάλα.

64' Ο Τρίπιερ περνάει εκτός, καθώς τραυματίστηκε, παίρνει τη θέση του ο Πάλμερ.

59' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Αγγλία, που έχει μπει πολύ καλά στο δεύτερο μέρος. Καμία σχέση η εικόνα της με αυτή στο πρώτο ημίχρονο.

55' Τεράστια ευκαιρία για τη Σλοβακία! Ο Στρέλετς παραλίγο να «κρεμάσει» τον Πίκφορντ από το κέντρο.

52' Απειλεί η Αγγλία ξανά, με το σουτ του Κέιν να κοντράρει.

Δεν μετράει το γκολ! Ήταν εκτεθειμένος ο Φόντεν, παραμένει το 0-1.

50' ΓΚΟΟΛ για την Αγγλία, 1-1! Ο Τρίπιερ με ένα γύρισμα βρήκε τον Φόντεν κι εκείνος με μία προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

46' Άρχισε το ματς!

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Αγγλία - Σλοβακία 0-1

45+3' Σουτ του Σάκα, κοντράρει στα σώματα η μπάλα.

45+1' Κίτρινη κάρτα στον Σκρίνιαρ.

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος.

42' Φλύαρη κατοχή από τους Άγγλους και τίποτα παραπάνω.

Το γκολ του Σρανζ για το 1-0 της Σλοβακίας

32' Προσπαθεί να βγάλει αντίδραση η Αγγλία, αλλά δυσκολεύεται πολύ στο δημιουργικό κομμάτι.

25' ΓΚΟΟΛ για τη Σλοβακία, 0-1! Ο Στρέλετς μοίρασε εξαιρετικά στον Στρανζ κι εκείνος «εκτέλεσε» τον Πίκφορντ από κοντινή απόσταση.

23' Πρώτη καλή στιγμή για την Αγγλία με την κεφαλιά του Κέιν να περνάει λίγο δίπλα από το δοκάρι. Νωρίτερα ζήτησε πέναλτι ο Φόντεν, αλλά δεν πήρε κάτι.

Τέσσερις κάρτες στο ματς πριν το πρώτο 20λεπτο, οι τρεις για Άγγλους.

17' Κίτρινη κάρτα στον Μπέλιγχαμ.

13' Κίτρινη κάρτα στον Κούτσκα.

12' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Σλοβακία! Ο Χαράσλιν βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, πλάσαρε, αλλά ο Σακά έβαλε το πόδι του και άλλαξε την πορεία της μπαλας.

9' Κάκιστο σουτ από τον Τρίπιερ, ενώ ήταν σε πολύ ευνοϊκή θέση.

«Κιτρινίστηκαν» δύο παίκτες της Αγγλίας στο πρώτο 7λεπτο...

7' Κίτρινη κάρτα στον Μεϊνού.

5' Μεγάλη ευκαιρία για τη Σλοβακία! Ο Χάνσκο από πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Πίκφορντ.

4' Κίτρινη κάρτα στον Γκουέχι.

1' Άρχισε το ματς!

Ολοκληρώθηκε η ανάρκουση των εθνικών ύμνων, όλα έτοιμα για τη σέντρα.

Οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Η ενδεκάδα της Σλοβακίας: Ντουμπράφκα, Πέκαρικ, Βάβρο, Σκρίνιαρ, Χάνκο, Κούτσκα, Λομπότκα, Ντούντα, Σραντς, Χαράσλιν, Στρέλετς.

Η ενδεκάδα της Αγγλίας: Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Γκουέχι, Τρίπιερ, Ράις, Μέινου, Μπέλιγχαμ, Σάκα, Φόντεν, Κέιν.

Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.

Από την άλλη πλευρά, η Σλοβακία τα πήγε πολύ καλά στους ομίλους. Έκανε τη μεγάλη έκπληξη στην πρεμιέρα, νικώντας με 1-0 το Βέλγιο, ηττήθηκε με 2-1 από την Ουκρανία και ήρθε ισόπαλη (1-1) με τη Ρουμανία.

Η Αγγλία μπορεί να τερμάτισε πρώτη στον όμιλο της, αλλά η εικόνα της δεν ήταν καθόλου πειστική. Νίκησε με 1-0 τη Σερβία στην πρεμιέρα, ήρθε ισόπαλη (1-1) με τη Δανία, ενώ ισόπαλη ήρθε και με τη Σλοβενία (0-0).

Θυμίζουμε πως στα πρώτα παιχνίδια για τα νοκ-άουτ της διοργάνωσης, η Ελβετία επικράτησε 2-0 της Ιταλίας και πέρασε στους «8», ενώ το εισιτήριο για τα προημιτελικά πήρε και η Γερμανία, που νίκησε 2-0 τη Δανία.

Σέντρα στις 19:00, τηλεοπτική μετάδοση από ΕΡΤ1.

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Αγγλία και Σλοβακία για τη φάση των «16» του Euro 2024.