Βασίλης Πολυχρονόπουλος 21:25 - 02.07.2024 / Ανανεώθηκε: 22:08 - 02.07.2024

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Αυστρία και Τουρκία για τη φάση των «16» του Euro 2024.

Με ήρωα από... σπόντα τον Ντεμιράλ, η Τουρκία πέταξε έξω την Αυστρία και συνεχίζει στα προημιτελικά του Euro!
EURO 2024

23:55 - 02.07.2024

Ο Ντεμιράλ πήρε τη θέση του τιμωρημένου Ακαϊντίν στο αρχικό σχήμα της Τουρκίας και της χάρισε τη νίκη με 2-1 επί της Αυστρίας και κατ' επέκταση την πρόκριση στα προημιτελικά του Euro 2024, πετυχαίνοντας και τα δύο γκολ.

EURO 2024

Τέλος παιχνιδιού: Αυστρία - Τουρκία 1-2

90+5' ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΣΤΡΙΑ! Ο Μπαουμγκάρτνερ πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Γκιουνόκ με ΑΣΥΛΛΗΠΤΗ επέμβαση είπε όχι.

90+4' Μεγάλη ευκαιρία για την Τουρκία με τον Γιλμάζ!

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

89' Ο Γιλμάζ έφυγε στην κόντρα, αλλά δεν έσπασε την μπάλα και προτίμησε το σουτ, το οποίο δεν ήταν καλό. Σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία για την Τουρκία εδώ.

Το γκολ του Γκρέγκοριτς για το 1-2 της Αυστρίας

Το γκολ του Ντεμιράλ για το 0-2 της Τουρκίας

75' Δυνατό σουτ του Γκρίλιτς έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Γκιουνόκ.

73' Πιέζει η Αυστρία για να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης.

66' ΓΚΟΟΛ για την Αυστρία, 2-1! Ο Ζάμπιτσερ έκανε το κόρνερ, ο Πος πήρε την κεφαλιά και ο Γκρέγκοριτς με μία προβολή μείωσε.

59' ΓΚΟΟΛ για την Τουρκία, 0-2! Ο Ντεμιράλ χτυπά ξανά, αυτή τη φορά με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γκιουλέρ.

55' Αστοχεί ξανά από θέση τετ α τετ ο Αρναούτοβιτς, αλλά δεν καταγράφεται η φάση, καθώς ήταν εκτεθειμένος.

54' Απειλεί ξανά η Αυστρία, με τον Ντεμιράλ να βάζει την κόντρα στο σουτ του Πος.

53' Νέα στιγμή για την Αυστρία, με μία φοβερή ενέργεια του Λάιμερ.

51' Τεράστια ευκαιρία για την Αυστρία! Ο Αρναούτοβιτς δεν κατάφερε να νικήσει από θέση τετ α τετ τον Μερτ.

50' Κεφαλιά του Γκρέγκοριτς, άουτ η μπάλα.

50' Έχει μπει πολύ δυνατά η Αυστρία, ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης.

46' Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο!

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Αυστρία - Τουρκία 0-1

45+1' Μεγάλη ευκαιρία για την Αυστρία, με το σουτ του Μπαουμγκάρτνερ να περνάει λίγο δίπλα από το δοκάρι.

42' Κίτρινη κάρτα στον Γιούκσεκ. Χάνει κι αυτός το ματς των προημιτελικών αν προκριθεί η Τουρκία.

38' Κίτρινη κάρτα στον Σμιντ.

35' Κάθε φορά που η μπάλα πηγαίνει στα πόδια του Γκιουλέρ γίνεται χαμός στις εξέδρες.

30' Έχει πέσει αρκετά ο ρυθμός, κάτι το οποίο είναι λογικό, καθώς δεν θα μπορούσε να βγει όλο το 90λεπτο στον ρυθμό που υπήρχε στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

25' Κεφαλιά του Ντεμιράλ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκιουλέρ, άουτ η μπάλα.

19' Ο Αρντά Γκιούλερ προσπάθησε να «κρεμάσει» από το κέντρο τον Πεντς, αλλά δεν ήταν τόσο καλή η προσπάθεια του.

14' Επικίνδυνο γύρισμα του Γκιουλέρ, διώχνουν οι Αυστριακοί.

Το γκολ του Ντεμιράλ για το 1-0 της Τουρκίας

11' Κίτρινη κάρτα στον Κοκτσού. Χάνει το επόμενο ματς αν προκριθεί η Τουρκία.

7' Κεφαλιά του Λιένχαρτ, άουτ η μπάλα.

6' Τεράστια ευκαιρία για την Αυστρία! Ο Ντεμιράλ έδιωξε πριν μπει με την μπάλα στα δίχτυα ο Μπαουμγκάρτνερ.

2' Παραλίγο άμεση απάντηση από την Αυστρία, με το διαγώνιο σουτ του Μπαουμγκάρτνερ να περνάει λίγο δίπλα από το δοκάρι.

1' ΓΚΟΟΛ για την Τουρκία, 0-1! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκιουλέρ έγινε μία καραμπόλα μεταξύ Μπαουμγκάρντνερ και Πος και ο Ντεμιράλ με μία προβολή από κοντινή απόσταση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

1' Άρχισε το ματς!

Ολοκληρώθηκε η ανάκρουση των εθνικών ύμνων, όλα έτοιμα για τη σέντρα.

Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Πορτογάλος Σοάρες Ντίας.

Σημαντικές απουσίες για τους Τούρκους οι Τσαλχάνογλου και Ακαϊντίν, που είναι τιμωρημένοι.

Η πορεία των Τούρκων οπαδών στη Λειψία πριν το ματς.

Η ενδεκάδα της Τουρκίας: Γκιουνόκ, Μιλντίρ, Ντεμιράλ, Μπαρντακτσί, Καντιόγλου, Αϊχάν, Γιούκσεκ, Γκιουλέρ, Κοκτσού, Γιλντίζ, Γιλμάζ.

Η ενδεκάδα της Αυστρίας: Πεντς, Πος, Ντάνσο, Λιένχαρτ, Μουένε, Σάιβαιλντ, Σμιντ, Μπάουμγκαρντνερ, Λάιμερ, Ζάμπιτσερ, Αρναούτοβιτς.

Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.

Τα ζευγάρια που έχουν προκύψει για τους «8» μέχρι στιγμής είναι τα εξής: Ισπανία - Γερμανία, Πορτογαλία - Γαλλία, Αγγλία - Ελβετία.

Η νικήτρια αυτού του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά την Ολλανδία, που επικράτησε νωρίτερα με 3-0 της Ρουμανίας.

Σέντρα στις 22:00, τηλεοπτική μετάδοση από την ΕΡΤ1.

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη των αναμετρήσεων ανάμεσα Αυστρία και Τουρκία για τη φάση των «16» του Euro 2024.