Βασίλης Πολυχρονόπουλος 18:04 - 29.06.2024 / Ανανεώθηκε: 20:56 - 29.06.2024

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Ελβετία και Ιταλία για τη φάση των «16» του Euro 2024.

Ελβετία όνειρο, «κατάπιε» την απογοητευτική Ιταλία και πέρασε στα προημιτελικά!
EURO 2024

20:52 - 29.06.2024

Η Ελβετία πραγματοποίησε μία σπουδαία εμφάνιση, ήταν σαφώς ανώτερη της κακής Ιταλίας και με πρωταγωνιστή τον εξαιρετικό Βάργκας, που είχε γκολ και ασίστ, πανηγύρισε τη νίκη με 2-0 και προκρίθηκε στους «8» του Euro 2024.

EURO 2024

Τέλος παιχνιδιού: Ελβετία - Ιταλία 2-0

Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

85' Δυνατό σουτ του Πελεγκρίνι έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα.

83' Απειλεί ο Τσούμπερ με μία σέντρα-σουτ.

74' Τεράστια ευκαιρία για την Ιταλία, με τον Σκαμάκα να σημαδεύει το δοκάρι από πολύ κοντινή απόσταση.

73' Σουτ του Ρετέγκι, στην αγκαλιά του Ζόμερ η μπάλα.

71' Ο Τσούμπερ της ΑΕΚ στη θέση του Ρίντερ.

70' Ωραία ενέργεια από τον Κιέζα, που κατάφερε να κερδίσει το κόρνερ.

64' Οι Ιταλοί δεν πείθουν σε καμία περίπτωση πως μπορούν να επιστρέψουν στο παιχνίδι.

59' Σουτ του Εντόι έξω από την περιοχή, πολύ άουτ η μπάλα.

57' Κίτρινη κάρτα στον Μαντσίνι.

Η γκολάρα του Βάργκας για το 2-0 της Ελβετίας

52' Μεγάλη ευκαιρία από το πουθενά για την Ιταλία, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι!

46' ΓΚΟΟΛ για την Ελβετία, 2-0! Ο Βάργκας με ένα ασύλλπητο πλασέ σπάνιας ομορφιάς νίκησε τον Ντοναρούμα και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

46' Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο!

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Ελβετία - Ιταλία 1-0

Το γκολ του Φρόιλερ για το 1-0 της Ελβετίας

45+1' Μεγάλη ευκαιρία για την Ελβετία! Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ρίντερ, με τον Ντοναρούμα να αποκρούει εντυπωσιακά την μπάλα, η οποία βρήκε και στο δοκάρι.

45' Κίτρινη κάρτα στον Ελ Σαραγουί.

37' ΓΚΟΟΛ για την Ελβετία, 1-0! Ο Βάργκας βρήκε εξαιρετικά τον Φρόιλερ μέσα στην περιοχή, εκείνος έκανε ένα κοντρόλ και μετέπειτα «εκτέλεσε» τον Ντοναρούμα, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

35' Κίτρινη κάρτα στον Μπαρέλα.

32' Δυνατό σουτ του Ροντρίγκες, άουτ η μπάλα.

30' Η Ελβετία είναι η μοναδική ομάδα που προσπαθεί να παίξει ποδόσφαιρο. Η Ιταλία απλά έχει κλειστεί στα καρέ της και περιμένει.

26' Απαντάει η Ιταλία! Ο Κιέζα έκανε μία ωραία ενέργεια, πλάσαρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Ακάντζι έδιωξε την μπάλα πριν εκείνη καταλήξει στα δίχτυα της ομάδας του.

24' Τεράστια ευκαιρία για την Ελβετία! Ο Εμπολό δεν κατάφερε να νικήσει από θέση τετ α τετ τον Ντοναρούμα, που έκανε μία εντυπωσιακή επέμβαση.

19' Ο Ντι Λορέντζο έκανε τσαφ από πολύ καλή θέση μέσα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά ούτως η άλλως ήταν εκτεθειμένος.

16' Γύρισμα του Κριστάντε, απομκακρύνει ο Ροντρίγκες. Η πρώτη επικίνδυνη προσπάθεια για την Ιταλία.

12' Αδύναμο σουτ του Εντόι, άουτ η μπάλα.

10' Στο έδαφος ο Μπαρέλα, δέχεται τις πρώτες βοήθειες.

5' Οι Ελβετοί κυριαρχούν σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

1' Μόλις στα 40 δευτερόλεπτα, ο Κριστάντε με μία προβολή παραλίγο να δημιουργήσει πρόβλημα στον Ντοναρούμα.

1' Άρχισε το ματς!

Ολοκληρώθηκε η ανάκρουση των εθνικών ύμνων, όλα έτοιμα για τη σέντρα.

Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Από την άλλη πλευρά, η Ιταλία δεν έχει στη διάθεση της το βασικό της στόπερ, Ρικάρντο Καλαφιόρι.

Σημαντική απουσία για τους Εβλετούς ο Σιλβάν Βίντμερ, ενώ ο Στίβεν Τσούμπερ της ΑΕΚ είναι στον πάγκο.

Η ενδεκάδα της Ιταλίας: Ντοναρούμα, Νταρμιάν, Μπαστόνι, Μαντσίνι, Ντι Λορέντζο, Μπαρέλα, Φατζιόλι, Κριστάντε, Ελ Σαραγουί, Κιέζα, Σκαμάκα.

Η ενδεκάδα της Ελβετίας: Ζόμερ, Σαρ, Ακαντζί, Ροντρίγκες, Έμπισερ, Φρόιλερ, Τζάκα, Ρίντερ, Βάργκας, Εντόι, Εμπολό.

Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.

Αντίθετα, η Ιταλία δεν άφησε και τις καλύτερες εντυπώσεις στη φάση των ομίλων. Νίκησε με ζόρι την Αλβανία στην πρεμιέρα (2-1), έχασε με κάτω τα χέρια από την Ισπανία (1-0) και ήρθε ισόπαλη με την Κροατία (1-1) με γκολ στις καθυστερήσεις.

Η Ελβετία τα πήγε εξαιρετικά στη φάση των ομίλων, μετρώντας μία νίκη και δύο ισοπαλίες. Μάλιστα, βρέθηκε μία ανάσα από την πρωτιά στον όμιλο της και ουσιαστικά την έχασε μέσα από τα χέρια της στις καθυστερήσεις του αγώνα με τη Γερμανία (1-1).

Σέντρα στις 19:00, τηλεοπτική μετάδοση από την ΕΡΤ1.

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Ελβετία και Ιταλία για τη φάση των «16» του Euro 2024.